6 iš 10 žmonių tai daro kasdien: dėl šios klaidos išmaniųjų telefonų baterijos miršta žymiai greičiau

Viktoras Baliulis , 2025-04-29, 19:55
0
6 iš 10 žmonių tai daro kasdien: dėl šios klaidos išmaniųjų telefonų baterijos miršta žymiai greičiau

Išmaniųjų telefonų baterijos yra bene dažniausiai aptariamas šių įrenginių komponentas. Jos veikia be pertraukų, nesvarbu, ar mes žiūrime vaizdo įrašus, naršome socialiniuose tinkluose, ar naudojame navigaciją. 

Dažnas vartotojas vis dar vadovaujasi senais patarimais, kaip tinkamai krauti telefoną, o kai kurie jų jau seniai praradę aktualumą. Nuo pat išmaniųjų įrenginių eros pradžios sklandė įvairiausi mitai apie baterijas, vieni tvirtino, kad būtina visiškai iškrauti telefoną prieš kraunant, kiti, kad naktinis krovimas sugadina akumuliatorių. 

Dar kiti teigė, kad negalima naudoti telefono kraunant, nes jis gali sprogti. Dalis šių „patarimų“ buvo pagrįsti kadaise naudotomis nikelio baterijomis, bet nebeatitinka šiuolaikinės realybės. Kadangi baterijos – vienas iš greičiausiai susidėvinčių komponentų, verta išsiaiškinti, kokie įpročiai tikrai padeda išlaikyti jų gyvybingumą ilgiau. 

Pažvelkime į dažniausiai pasitaikančius mitus, o kartu – ir į tai, ką iš tiesų rekomenduoja specialistai.

Mitas: reikia visiškai iškrauti prieš kraunant

Šis įsitikinimas kilo dar iš senų laikų, kai telefonuose buvo naudojamos nikelio-kadmio ar nikelio-metalo hidrido baterijos. Tų laikų baterijos turėjo vadinamąjį „atminties efektą“ – jeigu jos buvo kraunamos, kol ne visiškai išsikrovusios, jos „prisimindavo“ mažesnį talpos lygį ir vėliau veikdavo trumpiau.

Šiandien telefonuose montuojamos ličio jonų baterijos, kurioms visiškai iškrauti žalinga. Tiesą sakant, visiškas iškrovimas (ypač iki 0 proc.) gali net pakenkti baterijos chemijai ir sutrumpinti jos gyvenimo trukmę. Rekomenduojama krauti telefoną, kai jis pasiekia maždaug 20–30 proc. likusios energijos.

Mitas: telefoną būtina įkrauti iki 100 proc.

Nors dauguma mūsų įpratę krauti telefoną „iki galo“, tai ne visada naudinga. Kai kurios baterijų priežiūros sistemos net riboja krovimą iki 80 proc., siekiant prailginti akumuliatoriaus gyvavimo trukmę. Ilgalaikėje perspektyvoje dažnas įkrovimas iki 100 proc. gali padidinti akumuliatoriaus susidėvėjimą.

Idealiu atveju rekomenduojama laikyti bateriją tarp 20 ir 80 proc. Nors praktikoje tai sunku pasiekti, kartais verta stengtis bent nedažnai „užsukti“ iki pat 100 proc. Tai ypač aktualu tiems, kurie savo telefonus naudoja daugelį metų ir nori išsaugoti maksimalų akumuliatoriaus pajėgumą.

Mitas: telefoną krauti per naktį – blogai

Šis mitas vis dar labai paplitęs. Daugelis nerimauja, kad kraunant telefoną per naktį, baterija „perkraunama“ ar net „perdega“. Tiesa ta, kad šiuolaikiniai telefonai turi integruotą apsaugą nuo perkrovos – kai tik baterija pasiekia 100 proc., krovimas nutraukiamas automatiškai.

Tačiau ilgalaikiai įkrovimai, ypač jei telefonas įkaista dėl dėklo ar miego metu laikomas ant pagalvės, gali turėti įtakos temperatūrai, o temperatūra yra vienas didžiausių ličio jonų baterijų priešų. Jei yra galimybė, rekomenduojama naudoti išmaniuosius įkroviklius arba telefonuose įjungti „optimizuoto krovimo“ funkciją.

Mitas: geriau nenaudoti telefono kraunant

Šis mitas kilo dėl kelių sensacingų istorijų apie sprogusius telefonus. Vis dėlto tiesa ta, kad naudoti telefoną kraunant galima su sąlyga, kad naudojamas kokybiškas įkroviklis ir kabelis. Pigūs, nežinomų gamintojų aksesuarai gali būti nesaugūs ir sukelti perkaitimą ar net trumpą jungimą.

Naudojant originalius ar sertifikuotus įkroviklius, naudotis telefonu kraunant yra visiškai saugu. Verta tik atkreipti dėmesį į tai, kad intensyvus naudojimas, pavyzdžiui, žaidimai ar vaizdo redagavimas – gali stipriai šildyti įrenginį, o tai ilgainiui taip pat veikia baterijos būklę.

Mitas: greitasis krovimas kenkia baterijai

Nors skamba logiškai, šis mitas neturi tvirto pagrindo. Gamintojai diegia greitojo krovimo technologijas taip, kad jos veiktų saugiai. Pirmoji krovimo fazė, kai baterija yra beveik tuščia, vyksta greičiau, o artėjant prie 80–90 proc. lygio įkrovimo greitis mažėja, kad būtų apsaugota akumuliatoriaus chemija.

Vis dėlto, jeigu greitasis krovimas naudojamas kasdien, tai ilgainiui gali šiek tiek padidinti akumuliatoriaus dėvėjimąsi. Kai neskubate, galima krauti ir įprastu režimu, daug telefonų leidžia pasirinkti „lėtesnį“ įkrovimo būdą nustatymuose.

Ką daryti, kad baterija tarnautų ilgiau?

Svarbiausia yra vengti kraštutinumų. Neleisti visiškai išsikrauti, bet ir neperkrauti. Stengtis nepalikti telefono ant įkrovimo per naktį, jei įrenginys smarkiai kaista. Naudoti kokybiškus įkrovimo priedus, išjungti greitąjį įkrovimą, kai jo nereikia, ir laikyti bateriją tarp 30–80 proc., kai tik įmanoma.

Taip pat padeda programiniai sprendimai, kai kurie telefonai turi „baterijos priežiūros“ funkciją ar išmanųjį įkrovimo planavimą, kuris išmoksta jūsų įpročius ir optimizuoja įkrovimą pagal laiką.

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas