Tai gali tapti finansiniu košmaru: šias 15 programėlių privalote ištrinti dabar, kitaip galite prarasti viską

Lukas Snarskis , 2025-04-13, 07:55 0

Tai gali tapti finansiniu košmaru: šias 15 programėlių privalote ištrinti dabar, kitaip galite prarasti viską

„Google Play Protect“ patikrina, ar „Google Play“ parduotuvės programėlėse nėra kenkėjiškų programų. Ji taip pat tikrina trečiųjų šalių programėles, kad apsaugotų nuo virusų „Android“ įrenginiuose, tačiau pasirodo, kad be kenkėjiškų programų platinimo yra ir kitų būdų pavogti vartotojų duomenis.

„Google“ deda milžiniškas pastangas, kad apsaugotų „Android“ išmaniųjų telefonų ir planšetinių kompiuterių naudotojus nuo įvairiausių kenkėjų. Tačiau net ir didžiausios apsaugos priemonės nėra visiškai efektyvios.

Kibernetinio saugumo ekspertai įspėja - aptikta 15 pavojingų „Android“ įrenginiams skirtų programėlių, kurias būtina nedelsiant pašalinti, jei jos yra įdiegtos jūsų įrenginyje. Pasak specialistų, šios programos yra susijusios su „pasauline grėsme“, kuri remiasi socialinės inžinerijos principais – apgaule įtikina vartotojus suteikti prieigą prie jautrių duomenų. 

Tokiu būdu piktavaliai sugebėjo „užkrėsti“ daugiau nei aštuonis milijonus įrenginių visame pasaulyje. Jei įdiegėte bent vieną iš šių aplikacijų – galite tapti šantažo auka bei patirti milžiniškų finansinių nuostolių.

Pavojingų „SpyLoan“ programėlių banga

Kibernetinio saugumo kompanijos „McAfee“ mobiliųjų įrenginių tyrimų komanda nustatė reikšmingą populiarumo šuolį, susijusį su vadinamosiomis „SpyLoan“ programėlėmis. Tai grobuoniškos paskolų aplikacijos, nukreiptos į „Android“ įrenginių naudotojus įvairiose pasaulio šalyse.

Teigiama, kad šiuo virusu apkrėsto aplikacijos taiko manipuliacijos technikas, kad išviliotų asmeninius duomenis, išgautų papildomus leidimus bei prieigą prie visos įrenginio sistemos. Anot „McAfee“, 15 aptiktų programėlių buvo įdiegtos daugiau nei 8 mln. išmaniųjų telefonų.

„Nors jos pažeidžia taisykles, tokios programėlės dažnai praslysta pro patikrą ir tampa prieinamos oficialiose platformose, tokiose kaip „Google Play“. Tai sukuria klaidingą patikimumo įspūdį“, – skelbia „McAfee“.

Kaip veikia šios pavojingos programėlės?

„SpyLoan“ tipo aplikacijos vilioja greitomis paskolomis su itin lanksčiomis sąlygomis, mažos palūkanos, jokių griežtų reikalavimų. Tai skamba patraukliai, bet realybėje - tai klasikinė apgavystė. Sukčiai sukuria skubos jausmą, taiko „tik šiandien galiojantį pasiūlymą“, kad vartotojas nespėtų blaiviai įvertinti rizikos.

Įdiegus tokias aplikacijas, jos fone renka jautrią informaciją, dažnai vartotojui to net nepastebint. Seniau tokios programėlės į įrenginius patekdavo iš trečiųjų šalių šaltinių, tačiau dabar jos buvo aptiktos net ir oficialioje „Google Play“ parduotuvėje.

Žinoma, dalį kenksmingų programėlių „Google“ jau pašalino, o kitoms kūrėjai atliko atnaujinimus, kurie tariamai pašalino grėsmes. Tačiau jeigu jūs įdiegėte vieną iš jų į savo telefoną – jas pašalinti galite tik jūs patys.

15 pavojingų programėlių, kurias būtina pašalinti

Patikrinkite, ar jūsų telefone nėra nė vienos iš šių 15 pavojingų programėlių. Jeigu randate – ištrinkite jas kuo greičiau. Pasak „McAfee“, šios programos įvelia vartotojus į skolų spąstus, o kai kuriais atvejais net šantažuoja.

Programėlių sąrašas:

  • com.prestamoseguro.ss – 1 mln. atsisiuntimų;
  • com.vosep.rapido – 1 mln. atsisiuntimų;
  • com.uang.belanja – 1 mln. atsisiuntimų;
  • com.rupiakilat.best – 1 mln. atsisiuntimų;
  • com.gotoloan.cash – 1 mln. atsisiuntimų;
  • com.hm.happy.money – 1 mln. atsisiuntimų;
  • com.kreditku.kuindo – 500 tūkst. atsisiuntimų;
  • com.winner.rupiahcl – 500 tūkst. atsisiuntimų;
  • com.vay.cashloan.cash – 100 tūkst. atsisiuntimų;
  • com.restrict.bright.cowboy – 100 tūkst. atsisiuntimų;
  • com.credit.orange.enspaces.mtn.ouest.wave.argent.tresor.payer.pret – 100 tūkst. atsisiuntimų;
  • com.huanyamoney.prestamos.creditos.peru.loan.credit – 100 tūkst. atsisiuntimų;
  • com.credito.prestamos.dinero.en.linea.chile – 100 tūkst. atsisiuntimų;
  • com.consegiur.sol.pe – 100 tūkst. atsisiuntimų;
  • com.pret.loan.ligne.personnel – 50 tūkst. atsisiuntimų;

Saugokite savo pinigus ir duomenis

Net jei „Google“ jau pašalino kenksmingas programėles iš „Play Store“ - jos vis tiek lieka jūsų telefone tol, kol jas pašalinsite rankiniu būdu. Tai rimtas saugumo klausimas – šios aplikacijos gali pakenkti ne tik jūsų įrenginiui, bet ir piniginei.

Patariama reguliariai tikrinti, ar telefone nėra nežinomų, neaiškios kilmės programų, o dar geriau – vengti įdiegti paskolų siūlančias aplikacijas be oficialių licencijų ir atsiliepimų. Kartais pažadas apie greitą paskolą gali baigtis nepadengiamu finansiniu krachu.

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas