Prisijunkite
Prisijunkite
Pranešimas spaudai , 2025-04-02, 07:14 0
Automobilio pirkimas daugeliui yra vienas didžiausių finansinių sprendimų – vidutiniškai lietuviai išleidžia apie 9100 eurų naudotam arba 34,7 tūkst. eurų naujam automobiliui, o paprastai didesnis pirkinys gyvenime būna tik būstas.
Todėl net ir pasirinkimas tarp naudoto ir naujo automobilio daugeliui gali būti sudėtingas. Kai kurie teigia, kad naujas automobilis – blogiausias finansinis sprendimas, tačiau iš tikrųjų pasirinkimas turi priklausyti nuo daugybės skirtingų veiksnių, rašoma banko „Bigbank“ pranešime spaudai.
Automobilių vertė laikui bėgant paprastai tik krenta. Vienos didžiausių JAV automobilių prekybvietės „Edmunds“ duomenimis, naujas automobilis praranda 11 proc. savo vertės vos tik išvažiavęs iš salono. Skaičiuojama, kad jau pirmųjų metų pabaigoje automobilis nuvertėja apie 20-30 proc., o per penkerius metus praranda 50-60 proc. pradinės vertės.
„Autoplius“ teigimu, 2024 m. pirmųjų trijų ketvirčių duomenimis, vidutiniškai lietuviai naujus automobilius pirko už 34,7 tūkst. eurų. Tai reiškia, kad po penkerių metų toks automobilis gali būti vertas tik apie 14-17 tūkst. eurų.
„Perkant naudotą automobilį, šio nusidėvėjimo galima išvengti, tad įsigyjant, pavyzdžiui, 5 metų senumo automobilį, vis dar galima gauti patikimą ir ilgai tarnausiančią transporto priemonę, o ilgainiui prarasti daug mažiau pinigų. Nepaisant to, yra daug kitų faktorių, dėl kurių pirkti naudotą automobilį gali neapsimokėti“, – argumentuoja Edvard Arnatkevič, banko „Bigbank“ santykių su klientais valdymo departamento Lietuvoje vadovas.
Panašu, kad daugelis lietuvių šio nusidėvėjimo išvengia – „Regitros“ duomenys rodo, kad 2024 m. lietuviai aktyviausiai pirko 16-20 m. senumo automobilius, o nauji automobiliai sudarė tik 9,7 proc. visų sandorių pernai.
Nors naujas automobilis vertę praranda daug greičiau nei naudotas, specialistai pastebi, kad ilgainiui naudotas automobilis gali kainuoti tiek pat ar daugiau. Perkant naudotą automobilį, reikėtų nepamiršti:
Daug priklauso nuo automobilio naudojimo
Nepaisant greito naujo automobilio nusidėvėjimo, galutinį sprendimą gali pakeisti automobilio naudojimo įpročiai. Natūralu, kad jeigu kasdien būtina važiuoti į darbą ir tai užtrunka bent 30 minučių, pirkti naują automobilį gali apsimokėti labiau.
Nors nauji automobiliai yra brangesni, turint bent jau vidutines pajamas ir tiems, kam automobilis būtinas kasdien, E. Arnatkevič rekomenduoja pasvarstyti apie naujus modelius: „Žmonėms, kurie paprasčiausiai negali gyventi be automobilio, naujas automobilis, net jeigu ir ekonominės klasės, yra protingesnis pasirinkimas. Naudoto automobilio tvarkymas kaskart gali kainuoti daug laiko ir pinigų, o naujas automobilis bent jau kelis metus turėtų tarnauti be problemų. Na, o kam nors nutikus, yra garantija, suteikiamas pakaitinis automobilis, todėl tai suteikia ramybės.“
Pavyzdžiui, perkant naują automobilį už 20 tūkst. eurų su 10 proc. įnašu ir renkantis lizingą 7 metams, mėnesinė įmoka siektų apie 250 eurus E. Arnatkevič argumentuoja, kad tokiu atveju uždirbant net ir vidutinį atlyginimą (apie 1365 eurai į rankas) gali apsimokėti, ypač jeigu vietojo naujos transporto priemonės perkamo naudoto automobilio remontas bei su juo susijusios išlaidos vidutiniškai siektų bent pusę lizingo įmokos sumos.
Be to, jeigu automobilis yra perkamas itin ilgam laikotarpiui (10 ar daugiau metų), jo vertės mažėjimas tampa daug mažiau aktualus nei patikimumas, papildomas saugumas ir komfortas. Žinoma, svarbiausias patarimas – pirkti tokią transporto priemonę, kokią iš tiesų gali leisti jūsų finansai. 2024 m. perkamo naujo automobilio kaina Lietuvoje sumažėjo apie 11 proc., nors pačioje rinkoje modelių kainos nekito, tad tai rodo, kad žmonės tampa kiek atsargesni ir renkasi žemesnės klasės naujus automobilius.
Pirkti naują automobilį verta, jeigu:
Pirkti naudotą automobilį verta, jeigu:
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti