Galite gauti baudą iki 280 eurų: daugybė vairuotojų ignoruoja šį ženklą, tačiau policija baudžia be gailesčio

Viktoras Baliulis , 2025-07-21, 06:30
0
Galite gauti baudą iki 280 eurų: daugybė vairuotojų ignoruoja šį ženklą, tačiau policija baudžia be gailesčio

STOP ženklas yra vienas aiškiausių ir ryškiausių kelių ženklų, kurio reikšmė, regis, neturėtų kelti jokių abejonių. Tačiau realybė keliuose rodo ką kita. Nemažai vairuotojų šį ženklą tiesiog ignoruoja arba interpretuoja savaip.

Vieni stabdo simboliškai, tarsi iš pagarbos, bet ne visiškai. Kiti net nepristabdo, jeigu mano, kad kelias laisvas. Tokių situacijų netrūksta nei kaimo keliukuose, nei intensyvaus eismo miestuose. Ir nors atrodo, kad nieko blogo neįvyko, pareigūnai į tai žiūri labai rimtai.

Vis daugiau vietų Lietuvoje ir užsienyje stebimos ne tik tradicinėmis priemonėmis – vis dažniau pasitelkiami dronai. Jie leidžia užfiksuoti pažeidimus taip, kad vairuotojui nelieka galimybės išsisukti. O STOP ženklas yra vienas iš pagrindinių jų taikinių.

Ignoravimas yra dažnesnis nei manyta

STOP ženklas signalizuoja apie būtinybę visiškai sustoti. Tai reiškia, kad joks riedėjimas ar simbolinis sulėtinimas negalioja. Sustojimas turi būti pilnas – visiškai nustoja suktis ratai, o tik tada vairuotojas turi įsitikinti, ar galima važiuoti toliau.

Deja, daug vairuotojų elgiasi taip, lyg šis ženklas būtų tik rekomendacija. Ypač tais atvejais, kai aplink nėra kitų automobilių ar pareigūnų. 

Toks elgesys ne tik kelia pavojų, bet ir pažeidžia Kelių eismo taisykles. Ir jei anksčiau tokių pažeidimų dažnai niekas nefiksuodavo, dabar situacija keičiasi iš esmės.

Policija stebi iš oro

Šiuolaikinė policija turi naują ginklą – dronus. Šie įrenginiai tyliai skraido virš pavojingų sankryžų ir gali filmuoti kiekvieną pažeidimą. Jie itin naudingi vietose, kur vairuotojai linkę elgtis neatsakingai, kai aplink nesimato policijos.

Dronų kamera fiksuoja viską, nuo to, kaip lėtai artėjama prie ženklo, iki to, ar ratai sustojo bent akimirkai. Įrašai aukštos kokybės, aiškiai matyti transporto priemonės numeriai, sustojimo linija ir pats STOP ženklas. 

Toks vaizdas tampa neginčijamu įrodymu ir nė vienas pasiteisinimas tokiu atveju jau negalioja.

Kur privaloma sustoti?

Jeigu prie STOP ženklo yra horizontali linija – stabdyti reikia ties ja. Jei linijos nėra – vairuotojas turi pasirinkti vietą, kurioje yra geriausias matomumas į pagrindinį kelią. Tik tada galima tęsti važiavimą.

Ta pati taisyklė galioja ir geležinkelio pervažose, kuriose yra STOP ženklas. Tokiu atveju sustojimo vieta žymima Šv. Andriaus kryžiaus ženklu. Nepaisant vietos ar situacijos, sustoti būtina visada, net jei atrodo, kad eismas tuščias.

Sustoti reiškia sustoti

Pagal taisykles, nėra nustatyta, kiek laiko reikia stovėti. Tačiau esmė paprasta – turi įvykti visiškas sustojimas, o ne riedėjimas. Vairuotojas turi ne tik sustoti, bet ir pasižiūrėti į kairę, į dešinę, ir tik tada važiuoti.

Jei mašina tik sulėtėja ir juda toliau – tai pažeidimas. Jeigu vairuotojas stabdo tik simboliškai, o jo ratai niekada visiškai nesustoja – tai taip pat bus traktuojama kaip nepaisymas STOP ženklo. 

Šiuo atveju net sekundės sustojimas yra svarbus, nes jis rodo, kad taisyklės buvo vykdomos.

Sustojimas už kito automobilio 

Viena iš dažnų klaidų – sustojimas vieną kartą visiems. Jeigu prie STOP ženklo sustoja pirmas automobilis, o antrasis tik seka paskui jį, nesustodamas savarankiškai – tai pažeidimas.

Kiekvienas vairuotojas privalo atlikti individualų sustojimą. Jei esi antras eilėje, turi stabdyti du kartus – kartą už pirmojo automobilio, o vėliau dar kartą, kai tavo eilė pasiekti STOP ženklą. 

Kitaip sakant, eismo saugumo požiūriu – atsisėdai prie vairo, turi sustoti ir pats.

Ką reiškia ignoruoti STOP ženklą?

STOP ženklas nėra viena iš tų taisyklių, kurios traktuojamos švelniai. Už jo nepaisymą skiriamos griežtos nuobaudos. Policijos pareigūnai tokį pažeidimą vertina kaip rimtą grėsmę saugumui, todėl dažniausiai neskiria simbolinės baudos.

Pagal galiojantį Administracinių nusižengimų kodeksą, už nesustojimą prie STOP ženklo gresia iki 280 eurų bauda.

STOP ženklas įrengiamas tik tose vietose, kur eismo saugumas to reikalauja. Tai nėra formalumas ar perteklinė taisyklė. Ji skirta išvengti skaudžių avarijų, ypač ten, kur blogas matomumas, didelis greitis ar sudėtingas eismas.

Kai ignoruojamas STOP ženklas, rizikuojama ne tik bauda – rizikuojama gyvybėmis. Ir nors dabar dronai fiksuoja šias klaidas dažniau, svarbiausia yra sąmoningas vairavimas. Ne todėl, kad kas nors stebi, o todėl, kad sustoti yra labai paprasta. O kaina už nesustojimą gali būti per didelė.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas