Sugenda ne be priežasties: meistrai atvirai apie tai, ką daugelis savo namuose daro neteisingai

Lina Snarskienė , 2025-05-02, 09:00
0
Sugenda ne be priežasties: meistrai atvirai apie tai, ką daugelis savo namuose daro neteisingai

Buitinė technika namuose dažniausiai atrodo savaime suprantama. Ją įjungi, ji veikia, o jei sugenda – kvieti meistrą. Tačiau retas susimąsto, kad daug problemų galima išvengti dar gerokai prieš gedimą, tiesiog kasdien elgiantis šiek tiek kitaip.

Meistrai, kurie dirba su šaldytuvais, skalbyklėmis, viryklėmis ar indaplovėmis, nuolat pastebi tą patį: daugelis gedimų kyla ne dėl prietaiso kokybės, o dėl netinkamo naudojimo ar paprasčiausio neapsižiūrėjimo.

Yra nemažai praktinių triukų, kurie padeda technikai veikti ilgiau ir patikimiau. Tai nėra sudėtingi remonto būdai ar brangios detalės – tiesiog nedidelės gudrybės, kurias dažniausiai pasako patys meistrai tik tada, kai jau tenka taisyti.

Skalbimo mašina: valymas svarbiau nei galvoji

Daug kas galvoja, kad skalbimo mašina pati išsivalo skalbiant. Tačiau meistrai sako kitaip. Pagrindinė problema yra susikaupę nešvarumai, muilo likučiai ir pelėsis. Juos dažniausiai randa durelių tarpinėse, dozatoriuje arba būgno viduje.

Kad to išvengtum, bent kartą per mėnesį verta skalbti tuščią ciklą aukštoje temperatūroje, be drabužių, su šiek tiek sodos ar acto. Tai padeda išvalyti susikaupusias nuosėdas ir sumažina blogą kvapą.

Taip pat verta po kiekvieno skalbimo atidaryti dureles ir stalčių. Leisk jiems išdžiūti, kitaip drėgmė tampa puikia terpe pelėsiui. Ir dar viena smulkmena: skalbimo kapsulės dedamos tiesiai į būgną, o ne į stalčių, kitaip lieka nesusimaišę likučiai, kurie užkemša vidines dalis.

Šaldytuvas yra vieta maistui, ne šilumai

Šaldytuvas turi veikti efektyviai, bet daug kas to netrukdo. Pirmas triukas būtų, nestatyti jo visiškai prie sienos. Mažiausiai penkių centimetrų tarpas nuo sienos ir lubų leidžia orui cirkuliuoti, o kompresoriui dirbti lengviau.

Kitas triukas – neleisti kauptis ledui šaldiklyje. Net vienas ar du milimetrai šerkšno padidina elektros sąnaudas. Jei šaldiklis nėra „No frost“ tipo, kartą per porą mėnesių verta jį atitirpinti, visiškai atjungiant nuo elektros ir išvalant šiltu vandeniu.

Dar viena detalė, apie kurią mažai kas susimąsto: nedėti karšto maisto į vidų. Tai priverčia šaldytuvą dirbti maksimaliu režimu, o temperatūra nukrenta visame skyriuje. Meistrai sako tiesiai: per karšti patiekalai yra viena dažniausių priežasčių, kodėl šaldytuvai genda anksčiau laiko.

Orkaitės švaros ignoravimas kainuoja daug

Daug žmonių galvoja, kad orkaitę galima išvalyti, kai jau bus labai purvina. Tačiau meistrai sako, kad degantis riebalų sluoksnis ne tik sukelia dūmus, bet ir veikia kaitinimo elementus. 

Geriausia orkaitę valyti reguliariai, kol neįsisenėję. Jei nenori naudoti chemijos, gali padėti paprasta soda ir karštas vanduo. Taip pat naudinga uždengti skardas kepimo popieriumi ar folija, taip mažiau prikepa, mažiau valymo, mažesnė apkrova šilumos davikliams. 

Ir dar, jei nenaudoji orkaitės keletą mėnesių, vis tiek ją kartais įjunk trumpam. Ilgai nenaudojamos kaitinimo sistemos susiduria su įtampos svyravimais, kai paleidžiamos po pertraukos.

Indaplovė: ne viskas, ką įdedi, tinka

Meistrai dažnai susiduria su užsikimšusiomis indaplovėmis, o kaltininkas dažnai tas pats – netinkami indai. Mediniai įrankiai, plastikiniai dubenys ar indai su lipdukais ilgainiui kaupiasi filtrų ir purkštukų sistemoje.

Taip pat svarbu yra naudoti ne tik tabletę, bet ir druską bei skalavimo skystį, ypač jei vanduo kietas. Be druskos kalkės kaupiasi greitai, o tai mažina plovimo efektyvumą ir gali sukelti rimtą gedimą. 

Kai kurie mano, kad tabletė „viskas viename“ viską išsprendžia, bet tai tik reklaminis triukas.vIr dar viena smulkmena: būtina išvalyti filtrą bent kartą per savaitę. Tai užtrunka kelias minutes, bet ženkliai pratęsia prietaiso tarnavimo laiką.

Kaitlentės ir gartraukiai – tylūs gedimų sukėlėjai

Kaitlentės, ypač indukcinės, turi jautrią elektroniką. Meistrai pataria: nelaikyti ant jų jokių daiktų, kai jos išjungtos. Net uždengtas paviršius, ant kurio pastatyta vaza ar lėkštė, sukelia papildomą spaudimą stiklo keramikai. Nuo temperatūros pokyčių ar vibracijos gali atsirasti mikroįtrūkimų.

Gartraukio priežiūra – atskira tema. Dauguma žmonių filtrus keičia per retai, bet būtent filtrai, tai vieta, kur kaupiasi riebalai, ir jie ne tik sumažina trauką, bet ir kelia gaisro riziką. Jei gartraukis burzgia garsiau nei įprastai, tai ne nusidėvėjimas, o ženklas, kad reikia valyti.

Beje, verta žinoti: jei gartraukis jungiamas į ortakius, jie irgi reikalauja priežiūros. Dulkės, riebalai ir garai ilgainiui kaupiasi viduje, o tai gali užkimšti sistemą.

Ką dar žino meistrai, bet klientai – ne visada?

Vienas svarbiausių dalykų – įžeminimas. Daug elektros prietaisų genda ne dėl broko, o dėl neteisingo prijungimo. Jei elektros lizdas nėra tinkamai įžemintas, net naujas prietaisas ilgainiui patiria mikroskopinius pažeidimus, kurie virsta rimtomis problemomis.

Kitas svarbus patarimas: naudoti stabilizatorius ar pertraukų filtrus, jei gyvenama vietovėje, kur elektros įtampa svyruoja. Tai ypač aktualu kaimuose ar senuose daugiabučiuose. Ir dar viena detalė, atrodo visiems viskas žinoma, bet būtina visada skaityti instrukciją. 

Skamba banaliai, bet būtent instrukcijoje dažniausiai parašyta, ką gamintojas rekomenduoja dėl priežiūros. Meistrai sako, kad daugybė gedimų nutinka tiesiog dėl to, kad naudotojas elgėsi kitaip nei numatyta.

Svarbiausia ne remontuoti, o prižiūrėti

Technika genda ir tai normalu. Bet didelė dalis gedimų yra lengvai nuspėjami ir išvengiami. Kai supranti, kaip ji veikia ir ką mėgsta, gali išvengti daug bereikalingų išlaidų, streso ir remonto laukimo.

Meistrai nedalina stebuklingų patarimų. Jie tiesiog žino, ką mato kasdien, o kai ta patirtis paverčiama kasdieniais įpročiais, tuomet technika ne tik tarnauja ilgiau, bet ir veikia tyliau, efektyviau ir patikimiau.

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas