Rusai net nepamatė, kas atskrenda: smūgis į Rusijos oro bazę parodė, kad net Krymas nėra saugus

Viktoras Baliulis , 2025-07-02, 17:54
0
Rusai net nepamatė, kas atskrenda: smūgis į Rusijos oro bazę parodė, kad net Krymas nėra saugus

Ukrainos karinės žvalgybos padalinys (GUR) šią savaitę paviešino vaizdo įrašą, kuris ne tik patvirtina, bet ir detalizuoja ilgai planuotą bei įvykdytą tolimojo nuotolio ataką į Rusijos karinę oro bazę Sakiuose, okupuotame Kryme. 

Ši bazė yra viena iš strategiškai svarbiausių Rusijos aviacijos atramų regione, dažnai naudojama operacijoms prieš Ukrainos pietinius miestus bei veiksmams virš Juodosios jūros.

Pasak GUR, operacijai buvo pasitelkti ilgo nuotolio reaktyviniai dronai „UJ-26 Bober“. Šie dronai jau ne pirmą kartą figūruoja svarbiose misijose, tačiau šis išpuolis išsiskyrė taikinių spektru, buvo sunaikinti arba rimtai apgadinti strategiškai svarbūs radarų kompleksai, oro gynybos sistemos ir kovinis naikintuvas Su-30. 

Iš atakos metu fiksuotos medžiagos aiškiai matyti taiklūs smūgiai į „Pantsir-S1“ oro gynybos kompleksą, „Nioby-SV“ radarą, pakrantės radarų sistemą „Pechora-3“ ir „Protivnik-GE“ oro stebėjimo radarą.

Šie taikiniai pasirinkti neatsitiktinai – radarai yra būtini oro erdvės kontrolei ir ankstyvam perspėjimui apie galimus Ukrainos smūgius, o naikintuvai kaip Su-30 atlieka svarbų vaidmenį Rusijos gynybinėse ir puolamosiose operacijose. 

Specialistai pažymi, kad net laikinas tokių sistemų netekimas ženkliai apsunkina Rusijos galimybes veikti regione.

Dronų vaidmuo kare vis didėja

Ši operacija atspindi besikeičiančią karo taktiką – Ukraina vis aktyviau naudoja savo sukurtus bepilotės aviacinės technologijos sprendimus. „UJ-26 Bober“ – tai ne tik dronas su ilgu veikimo nuotoliu, bet ir gana mažai aptinkamas radarų sistemoms, kas leidžia įveikti priešlėktuvinės gynybos barjerus ir pasiekti svarbius objektus. 

Be to, „Bober“ sugeba nuskristi šimtus kilometrų, gabendamas kovinį užtaisą, ir yra itin tikslus.

Analitikai pabrėžia, kad tokio tipo smūgiai turi ne tik fizinę, bet ir psichologinę reikšmę. Jie siunčia signalą tiek okupuotų teritorijų gyventojams, tiek Rusijos kariškiams, jokia bazė nėra saugi. Tai stiprina Ukrainos derybines pozicijas ir parodo jos technologinį progresą, nepaisant nuolatinio karo.

Strateginės pasekmės Rusijai

Sakių oro bazė buvo laikoma viena iš geriausiai įtvirtintų Rusijos gynybos taškų Kryme. Jos pažeidžiamumas kelia klausimų apie visos Juodosios jūros regiono oro gynybos tinklo efektyvumą. 

Šios atakos padariniai gali būti juntami ilgesnį laiką, dėl sunaikintos radarų įrangos ir naikintuvo Rusijai teks perkelti ar papildyti pajėgas kitose bazėse, ieškoti alternatyvių sprendimų ir net keisti savo oro gynybos strategiją pietiniuose frontuose.

Visa tai įrodo, kad Ukraina ne tik ginasi, bet ir kuria modernias, smogiamąsias priemones, kurios keičia karo eigą. Ir nors ši ataka tik viena iš daugelio, jos reikšmė tolimesnių veiksmų kontekste – neabejotina.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas