Prisijunkite
Prisijunkite
Iki šiol nėra aišku, kokį nekilnojamojo turto (NT) mokestį gyventojams teks mokėti nuo kitų metų. Tačiau diskusijos jau kelia nerimą – gyventojai baiminasi, kad po mokesčių sistemos pertvarkos jiems gali tekti gerokai daugiau sumokėti pardavus savo būstą.
Finansų ministerija pripažįsta, kad gyventojų pajamų mokestis (GPM) už NT pardavimą gali didėti. Vis dėlto, kaip tikina ministerija, galutiniai sprendimai dar nepriimti ir mokestinės sumos dydis nėra nustatytas.
Visgi kai kurie gyventojai jau dabar išreiškia susirūpinimą. Naujienų portalo tv3.lt skaitytojas Rokas atkreipė dėmesį į tai, jog planuojama apmokestinti skirtumą tarp turto pirkimo ir pardavimo kainos, neatsižvelgiant į infliaciją.
Rokas pateikė pavyzdį. Įsigijus butą už 50 tūkst. eurų ir po 20 metų jį pardavus už 200 tūkst. eurų, būtų apmokestinamas visas 150 tūkst. eurų pelnas. Jis pabrėžė, kad per tiek laiko infliacija siekė apie 80 proc., o tai nėra realios pajamos.
Esą mokesčiai turėtų būti taikomi tik po infliacijos atėmimo, priešingu atveju gyventojai būtų apmokestinami už vertės padidėjimą, kuris atsirado ne jų pastangomis, o dėl bendrų ekonominių sąlygų.
Kas galės išvengti mokesčio
Ministerija paaiškina, kad GPM išlieka netaikomas, jei tenkinama bent viena iš šių sąlygų: turtas buvo išlaikytas ne trumpiau nei 10 metų; gyventojas bent 2 metus iki pardavimo buvo deklaravęs gyvenamąją vietą tame būste; arba jei net ir trumpiau deklaruota gyvenamoji vieta, bet gautos pajamos panaudojamos naujo būsto įsigijimui.
Tačiau net jei šios lengvatos taikomos, tam tikri atvejai vis tiek išlieka nepalankūs. Pavyzdžiui, jei turtas buvo paveldėtas, nors leidžiama atimti jo vertę, įvertintą paveldėjimo metu, vis dėlto galutinės mokėtinos sumos priklausys nuo naujų taisyklių, kurios dar nepatvirtintos.
Paskolos palūkanos – išlaidos, kurios nebus atskaičiuotos
Vienas skaudžiausių klausimų lieka tas, kad gyventojams, pirkusiems NT su paskola, sumokėtos palūkanos nebus priskirtos prie išlaidų, kurios mažintų apmokestinamą pelną.
Kitaip tariant, net jei žmogus realiai sumokėjo 80 tūkst. eurų vietoje 50 tūkst., nes 30 tūkst. sudarė palūkanos, mokesčių sistema skaičiuos tik 50 tūkst. kaip įsigijimo kainą. Tuo tarpu verslui ši taisyklė netaikoma, įmonės gali įtraukti paskolos palūkanas kaip leidžiamus atskaitymus ir taip mažinti mokėtiną pelno mokestį.
Ministerija pripažįsta, kad sprendimai dar koreguojami
Finansų ministerija paaiškino, kad projektas vis dar derinamas, o viena iš numatomų naujovių – didesnis progresyvumas. Tai reiškia, kad aukštesnės gyventojų pajamos, išskyrus dividendus, bus apmokestinamos didesniu tarifu, įskaitant pajamas iš darbo, individualios veiklos, NT nuomos ar pardavimo, taip pat palūkanas ir finansinių priemonių realizavimo pelną.
Tačiau, kaip pabrėžiama, dar analizuojami gauti siūlymai, tarp jų ir tie, kurie susiję būtent su NT perleidimo apmokestinimu. Tai reiškia, kad dar yra galimybių peržiūrėti palūkanų priskyrimą išlaidoms ar infliacijos įtakos atsižvelgimą, jei tik politikai ryšis į tai įsiklausyti.
Ką visa tai reiškia gyventojams
Galutinių sprendimų dėl NT mokesčių nėra, bet jau dabar aišku, kad visiems gyventojams, kurie NT naudoja kaip ilgalaikę investiciją ar garantiją senatvei, būtina atidžiai sekti pokyčius.
Jei pajamos iš turto bus vertinamos neatsižvelgiant į infliaciją ar palūkanas, tai reikš, kad parduodami netgi ilgai turėtą ir brangiai išlaikytą būstą, gyventojai gali susidurti su reikšmingais mokesčiais.
Kol kas aišku tik viena – gyventojų pajamų apmokestinimo sistema laukia pokyčių. Kiek jie bus teisingi ir socialiai jautrūs parodys artimiausi sprendimai.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti