Tavo išmoka jau šį mėnesį gali padidėti: „Sodra“ pasakė viską, ką turėtumėte žinoti jau dabar

Ina Jonaitienė , 2025-05-09, 07:54
0
Tavo išmoka jau šį mėnesį gali padidėti: „Sodra“ pasakė viską, ką turėtumėte žinoti jau dabar

Pensija tai ne tik išmoka už praeitį, bet ir garantija, kad gyvenimas, pasibaigus aktyviam darbui, išliks orus. Vis dėlto, vis daugiau žmonių renkasi nenutraukti veiklos net ir sulaukę pensinio amžiaus. Vieni – dėl finansinių priežasčių, kiti – dėl vidinio poreikio išlikti reikalingi ir įsitraukę.

Šiuo metu daugiau nei 80 tūkstančių senatvės pensiją gaunančių žmonių ir dar per 43 tūkstančius negalios pensijos gavėjų Lietuvoje vis dar dirba. Jie moka socialinio draudimo įmokas, todėl kasmet jų pensijos perskaičiuojamos ir dažniausiai padidėja. 

„Sodra“ pradėjo naujinimo procesą gegužę, o atnaujintos pensijos daugumą pasieks jau artimiausiomis savaitėmis. Pensijos dydis priklauso nuo žmogaus įgyto stažo bei viso gyvenimo metu sumokėtų socialinio draudimo įmokų. 

Kitaip tariant, kiek metų dirbta ir kokio dydžio buvo pajamos. Stažas skaičiuojamas metais, o nuo atlyginimo mokamos įmokos virsta vadinamaisiais apskaitos taškais. Keturi pagrindiniai rodikliai lemia galutinį pensijos dydį yra žmogaus stažas, įgyti taškai, bazinės pensijos dydis bei vieno apskaitos taško vertė.

Kuo daugiau įmokų – tuo didesnė pensija

Negalios pensijos atveju svarbus dar vienas veiksnys – dalyvumo lygio daugiklis. Kuo didesnė negalia, tuo didesnė paskiriama išmoka.

Jeigu žmogus gauna pensiją, bet toliau dirba ir moka socialinio draudimo įmokas, jo stažas ir taškų skaičius nuosekliai auga. Dėl to pensija perskaičiuojama ir dažnai padidėja. Padidėjimas kiekvienam asmeniui skirtingas, priklauso nuo per metus sumokėtų įmokų.

Pavyzdžiui, jei žmogus 2024 metais visus metus dirbo už minimalią algą (924 eurai „ant popieriaus“), jis sukaupė vienerius metus stažo ir 0,49 apskaitos taško. Jei jis jau turi būtinąjį stažą, pensija padidės apie 12 eurų. Jei stažo trūksta – apie 3,5 euro.

Kada išmokės naują pensijos dydį?

Padidintos pensijos bus išmokėtos ne vėliau kaip iki liepos pabaigos, tačiau dalis gavėjų jas gaus jau šį mėnesį. Jei gegužę žmogus dar nesulauks atnaujintos išmokos, ji pasieks jį birželį ar liepą – kartu su nepriemoka už ankstesnius mėnesius.

Tarkime, jei naujas dydis pradedamas taikyti gegužę, žmogui bus išmokėta ir nepriemoka už sausį, vasarį, kovą ir balandį. Pradėjus mokėti birželį bus išmokėta už visus penkis pirmuosius metų mėnesius. Svarbu žinoti, kad jokių prašymų teikti nereikia. Viskas vyksta automatiškai.

Ne visų pensijos padidės vienodai

Kai kurių žmonių pensijos gali nepadidėti arba pokytis gali būti nedidelis. Taip gali nutikti dėl 2018 metais įsigaliojusių pokyčių, kai buvo nustatyta, kad kai kuriems žmonėms pensija negali sumažėti. Todėl jeigu naujai apskaičiuota pensija būtų mažesnė už jau mokamą lieka galioti ankstesnis dydis.

Negalios pensijos taip pat gali padidėti tik tuomet, jei naujai apskaičiuoti taškai už 2024 metus viršija jau anksčiau pridėtą skaičių, kuris buvo įtrauktas skiriant pensiją.

Kuo skiriasi indeksavimas nuo naujinimo?

Kasmet pensijos gali didėti dėl dviejų mechanizmų – indeksavimo ir naujinimo. Indeksavimas tai automatinis pensijų didinimas visiems gavėjams metų pradžioje. Jis taikomas nepriklausomai nuo to, ar žmogus dirba, ar ne. 

Šiemet bazinė pensija padidėjo iki 298,45 euro, o vieno apskaitos taško vertė siekia 7,16 euro. Šie du dydžiai lemia tiek bazinę, tiek individualią pensijos dalį.

Tuo tarpu pensijų naujinimas aktualus tik tiems, kurie pernai dirbo ir mokėjo socialinio draudimo įmokas. Šis perskaičiavimas atliekamas kartą per metus, iki liepos pradžios. Jo metu įvertinamas naujai sukauptas stažas ir papildomi taškai, o tai tiesiogiai padidina pensijos sumą.

Dirbti verta – pensija gali augti kasmet

Dirbantys pensininkai ne tik išlieka aktyvūs, bet ir patys prisideda prie savo pajamų augimo. Pensijų naujinimas tampa kasmetine naudinga praktika, kuri paskatina išlikti darbo rinkoje. Ir net jei pokytis nėra didelis, tai vis tiek yra papildomos pajamos be jokio papildomo vargo. 

Visas procesas automatinis, o informacija apie padidėjusią pensiją kiekvieną gavėją pasiekia jam įprastu būdu – per „Sodros“ paskyrą arba paštu.

Ar patiko šis įrašas?
 
Temos: Sodra

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas