Prisijunkite
Prisijunkite
Senos mokėjimo kortelės dažnai atrodo tarsi nereikalingas plastiko gabalėlis. Ją pakeitus nauja, atrodo, kad senoji tapo bevertė. Tačiau realybė kitokia. Net jau nebegaliojanti kortelė vis dar gali kelti grėsmę tavo duomenų saugumui.
Sukčiai sugeba pasinaudoti net menkiausia informacija, o apleista kortelė tampa lengvu taikiniu. Daugelis mūsų senas korteles paprasčiausiai įmeta į šiukšlių dėžę arba pamiršta stalčiuje. Taip elgiasi net tie, kurie įprastai rūpinasi savo privatumu.
Sunku patikėti, bet būtent toks elgesys yra dažniausiai išnaudojama klaida tapatybės vagystėms ir finansiniams sukčiams. Kuo daugiau skaitmeninių pėdsakų paliekame, tuo daugiau galimybių atsiveria tiems, kurie siekia neteisėtai pasipelnyti.
Dėl šių priežasčių būtina suprasti, kodėl svarbu tinkamai atsisveikinti su sena mokėjimo kortele ir kaip tą padaryti saugiai. Neužtenka tik užmiršti ar padėti į šoną. Reikia pasirūpinti, kad nei vienas kortelės fragmentas negalėtų būti panaudotas piktavalių.
Kodėl sena banko kortelė vis dar pavojinga?
Net jei kortelės galiojimas pasibaigė, ji saugo svarbius duomenis – visą kortelės numerį (PAN), vardą ir pavardę, banko logotipą, CVV/CVC kodą, mikroschemą ir magnetinę juostelę.
Patyrę sukčiai sugeba šiuos duomenis susieti su kitais šaltiniais, tokiais kaip socialiniai tinklai ar kita viešai prieinama informacija, ir pasinaudoti tavo tapatybe.
Tai gali būti ne tik bandymai registruoti netikras paskyras, bet ir prisijungimai prie turimų prenumeratų ar net bandymai patekti į skaitmeninius piniginius, pavyzdžiui, „Google Pay“, „Apple Pay“, jei kortelė nebuvo iš jų pašalinta.
Pavojingiausios klaidos
Dažniausia klaida yra išmesti kortelę į bendrą konteinerį ar šiukšliadėžę. Net nedidelė, bet nesunaikinta kortelės dalis gali būti pakankama, kad apgavikas galėtų pradėti ataką.
Kiti pasirenka laikyti korteles namuose – stalčiuje, dėžutėje, suvenyrų dėžėje. Tačiau vagystės ar net aplaidumas gali sukelti pavojų. Kai kurie žmonės galvoja, kad vis tiek kortelė jau nebegalioja, tai kam ją naikinti.
Deja, net nebegaliojanti kortelė gali būti susieta su aktyviomis prenumeratomis ar naudota perkant internetu, kur galėjo būti išsaugoti duomenys.
Kaip saugiai sunaikinti seną banko kortelę?
Pats efektyviausias būdas yra fiziškai ją sunaikinti. Perkirpti banko kortelę yra geras sprendimas, tačiau ekspertai rekomenduoja atlikti ir daugiau papildomų veiksmų:
Kai kuriais atvejais bankai leidžia atnešti seną kortelę į skyrių, kur ji sunaikinama pagal saugumo procedūras, o tai saugus ir patikimas sprendimas.
Neaktyvi kortelė – dar nepamiršta
Net jei fizinė kortelė jau nebenaudojama, ji gali būti susieta su tavo paskyromis, tokiomis kaip „Netflix“, „Spotify“, „Amazon“, „PayPal“, mobiliaisiais mokėjimais ir t.t. Gavus naują kortelę, būtina patikrinti, kur buvo prijungta senoji ir visur ją pašalinti.
Kitaip gali nutikti, kad senoji kortelė bus bandoma panaudoti automatinėms įmokoms, o tu net nepastebėsi, jog tavo pinigai išskaitomi per seną kanalą. Be to, neištrinta kortelė kelia papildomą riziką saugumo pažeidimų atveju.
Senos kortelės neturėtų būti traktuojamos kaip bereikšmės. Jose slypi daugiau informacijos nei atrodo iš pirmo žvilgsnio. Norint išvengti galimų pavojų, tokių kaip tapatybės vagystės, neteisėtų pirkimų ar informacijos nutekinimo, reikia laikytis kelių paprastų taisyklių.
Kortelę būtina sunaikinti taip, kad nebūtų įmanoma atkurti nei vieno jos duomens. O dar svarbiau yra patikrinti, kur ji buvo naudota ir pasirūpinti jos visišku ištrinimu iš skaitmeninės erdvės.
Atsakingas elgesys su kortelėmis – tai investicija į tavo duomenų saugumą. Tai nedaug kainuoja, bet gali apsaugoti nuo labai nemalonių pasekmių.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti