30 laipsnių ir nė lašo šešėlio? Šie paprasti triukai padės iškęsti karščius net ir mažiausiam balkone

Lina Snarskienė , 2025-05-22, 17:54
0
30 laipsnių ir nė lašo šešėlio? Šie paprasti triukai padės iškęsti karščius net ir mažiausiam balkone

Saulėtas balkonas yra tikras džiaugsmas pavasarį ir vasarą. Gali išgerti rytinę kavą su šviesa ant veido, pasidžiaugti šiluma ir net pasideginti. Bet kai saulė kepina visą dieną, o pavėsio nė kvapo, net ir didžiausias entuziastas pradeda dairytis: kaip čia pasislėpti? Ypač kai grindys įkaista taip, kad vaikščioti basomis nesinori, o augalai ima vysti greičiau nei per kelionę be vandens.

Balkonas turėtų būti ta vieta, kurioje norisi būti. Ne vieta, iš kurios bėgi, vos tik pasirodo 30 laipsnių. Dėl to apsauga nuo saulės tampa ne tik komforto, bet ir sveikatos klausimu, tiek tavo, tiek tavo augalų ar net baldų, kurie greitai blunka nuo tiesioginių spindulių.

Sprendimų yra daug: nuo paprastų skėčių iki elegantiškų markizių ar minimalistinių burių. Bet ką rinktis, jei nori ne tik šešėlio, bet ir estetikos, o galbūt net mobilumo? Viskas priklauso nuo tavo balkono dydžio, krypties ir to, kiek pastangų nori skirti montavimui.

Ar skėtis balkonui greitas sprendimas ar tik laikina pagalba?

Jei tau reikia greito ir nesudėtingo sprendimo, skėtis yra vienas populiariausių variantų. Gali rinktis stovintį, tvirtinamą prie turėklo ar pakabinamą nuo sienos. Jį paprasta pastatyti, perkelti, net visai išimti, kai saulė jau nebebaisi. Ir tikrai, jei balkonas mažas, o pavėsio norisi retkarčiais, skėtis gali būti viskas, ko reikia. Bet verta žinoti, kad skėčio stabilumas ne visada garantuotas. 

Stipresnis vėjas gali jį nuversti, ypač jei neturi sunkaus pagrindo. Be to, šešėlio plotas ribotas, vos pasisuka saulė, vėl reikia keisti poziciją, perstatyti baldus ar patį skėtį. Tai ne visada patogu. Dar vienas minusas – estetinė pusė. Nors yra gražių modelių, skėčiai dažnai atrodo kaip papildomas daiktas, ne visai integruotas į aplinką. O jei nori vientisos erdvės – teks dairytis kitur.

Markizė – stilingas sprendimas, jei nori daugiau

Markizės – tai jau nebe laikina apsauga, o rimtas sprendimas tiems, kurie nori ilgesniam laikui susikurti šešėlinę zoną. Jos montuojamos prie sienos – yra tiek gręžiamos, tiek kabinamos be gręžimo, tad tinka ir nuomojamuose būstuose. Atsidaro plačiai, uždengia didelį plotą, o kai nereikia – susivynioja ir vėl lieka atvira erdvė.

Estetiškai markizės atrodo kaip balkono tęsinys – integruotos, šiuolaikiškos, dažnai net su UV filtru, kuris apsaugo ne tik nuo saulės, bet ir nuo kaitros. Jei norisi daugiau komforto, galima rinktis modelį su automatiniu atsidarymu, net su jutikliais, reaguojančiais į saulę ar vėją.

Tačiau čia verta turėti omenyje – vėjas vis dar problema. Jei staiga pakyla gūsingas vėjas, lengvesnės markizės gali būti pavojingos, nes bus ne tik suplėšytos, bet ir sugadinti balkono konstrukciją. Taip pat jas reikia prižiūrėti, kad mechanizmas veiktų sklandžiai – valyti, sutepti, kartais net atnaujinti audinį.

Saulės „burės“ – lengvas šešėlis su stilingu efektu

Jei nori kažko tarpinio tarp skėčio ir markizės – atkreipk dėmesį į vadinamąsias saulės burės. Tai trikampės arba stačiakampės drobės, įtempiamos tarp trijų ar keturių taškų: sienos, turėklo, specialių atramų. Vizualiai tai atrodo moderniai, beveik kaip pajūrio terasa.

Didžiausias privalumas – paprastumas. Jų nereikia kilnoti, jos neužima grindų vietos, o kartu sukuria pakankamai difuzinį šešėlį, kuris leidžia orui cirkuliuoti. Tai ypač svarbu, jei nenori, kad balkonas taptų šiltnamiu.

Bet reikia pasiruošti – montavimas reikalauja tikslumo. Jei per daug laisva – medžiaga plevėsuos ir neapsaugos nuo saulės. Jei per įtempta – gali plyšti. Taip pat ne visur yra tinkami tvirtinimo taškai. Ir vėl svarbu – vėjas gali tapti priešu, todėl tokį sprendimą verta naudoti ten, kur nėra didelių skersvėjų.

Dar keli dalykai, kuriuos verta apsvarstyti prieš montuojant šešėlį

Net jei radai tinkamiausią variantą, nepamiršk keleto smulkmenų, kurios gali padėti arba sugadinti visą rezultatą. Jei tavo balkonas mažas – geriau rinktis kompaktiškus sprendimus, kuriuos galima sulankstyti ar nuimti. O jei erdvės daug – gali derinti kelias priemones: skėtį + užuolaidą, markizę + augalus.

Nepamiršk ir vizualumo, ar nauja apsauga dera prie tavo baldų, sienų spalvos, bendros stilistikos? Pavyzdžiui, natūralaus audinio markizė atrodys kitaip nei plastikinė burė.

O levandų krūmas ant kampo gali pridėti šešėlio ir dar kvapo. Galiausiai, pagalvok apie daugiabučio taisykles. Kai kur montuoti markizę ar kabinti burių neleidžiama be leidimo. Jei nuomojiesi – pasitikrink, ar tavo planas neprieštarauja sutarties sąlygoms.

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas