Jeigu nenorite likti be derliaus: šiuos medžius ir krūmus būtina genėti kaip įmanoma greičiau

Lina Snarskienė , 2025-07-24, 06:30 (atnaujinta 2025-07-24, 09:14)
0
Jeigu nenorite likti be derliaus: šiuos medžius ir krūmus būtina genėti kaip įmanoma greičiau

Sodo priežiūra vasarą neapsiriboja vien tik laistymu ir ravėjimu. Dalis augalų būtinai reikalauja genėjimo būtent liepos mėnesį. Šis darbas neretai pamirštamas, nes daugelis įpratę genėti pavasarį.

Tačiau kai kuriems medžiams ir krūmams tai būtina būtent dabar – priešingu atveju jie sustos augę, o apie derlių teks pamiršti. Jei genėjimas bus paliktas rudeniui ar dar vėlesniam laikui, pasekmės gali būti liūdnos. Tiek vaismedžiai, tiek dekoratyviniai krūmai gali nusilpti, liautis mezgę žiedus, o kitąmet nuvilti menku derliumi ar netgi nudžiūti. 

Būtent todėl būtina žinoti, kokius augalus būtina genėti vasarą ir kaip tai padaryti tinkamai. Liepa – paskutinis mėnuo, kai šiems darbams dar nevėlu. Jei sode norisi matyti ne tik vešlią žalumą, bet ir gėrėtis gausiais vaisiais ar ryškiais žiedais, metas kibti į darbą.

Kokius medžius ir krūmus privalu genėti vasarą

Liepos mėnesį dėmesio reikalauja vaismedžiai ir vaiskrūmiai. Jei soduose auga obelys, kriaušės, vyšnios, trešnės, persikai, slyvos, serbentai ar vynuogės – genėjimas privalomas. Tokios priemonės ne tik užtikrins gausesnį derlių, bet ir padės vaisiams tolygiai sunokti. 

Kai vainikas išretintas, vaisiai gauna daugiau saulės šviesos, todėl ne tik greičiau sunoksta, bet ir tampa saldesni, ryškesnių spalvų. Vasarinis genėjimas naudingas ne tik dėl derliaus, bet ir dėl pačių augalų sveikatos. Pašalinus nudžiūvusias ar silpnas šakas, augalai stiprėja, išvengiama ligų, pagerėja oro cirkuliacija.

Ne mažiau svarbu pasirūpinti ir dekoratyviniais augalais. Liepą formuojamos forzitijos, jazminai, žilakrūmiai, putinai, krūminės rožės, taip pat gyvatvorės. Genėjimas padės išlaikyti gražią formą, skatins ataugti naujas šakeles, o kai kuriuos augalus paskatins gausiau žydėti kitąmet. Ypač svarbu liepos viduryje patrumpinti ir spygliuočius, kad šie neištįstų ir išlaikytų dailią formą.

Kaip genėti vaismedžius ir vaiskrūmius, kad derlius būtų gausus

Obelims ir kriaušėms būtina pašalinti vadinamuosius „vilkus“ – vertikaliai augančius, ilgus ūglius, kurie eikvoja medžio jėgas, bet vaisių neduoda. Paliekama tik apie 20 proc. tokių ūglių. Taip pat šalinamos sausos, pažeistos ar į vainiko vidų augančios šakos.

Trešnės ir vyšnios po derliaus nuėmimo formuojamos taip, kad į vainiką patektų daugiau šviesos – pašalinamos į vidų augančios šakos, patrumpinamas viršus. Vyšnioms dar svarbu sutrumpinti senesnius, nusilpusius ūglius.

Persikai ir slyvos liepą reikalauja praretinti vainiką, šalinamos sausos, į vidų augančios šakos. Antroje liepos pusėje rekomenduojama patrumpinti naujus ūglius virš penktojo lapo nuo pagrindo. Slyvos dažniausiai tik išgenimos nuo „vilkų“.

Vynuogės genimos taip, kad virš paskutinio kekės liktų 6-10 lapų. Šalinamos šakos, ant kurių vaisių jau nebėra. Serbentų krūmai po uogų skynimo išretinami, šalinamos seni, pažeisti ar silpni ūgliai.

Kaip prižiūrėti dekoratyvinius krūmus ir gyvatvores liepos mėnesį

Brandiems dekoratyviniams krūmams rekomenduojama kas keletą metų atlikti atjauninimą – pašalinti 2-3 senas šakas iš vainiko vidaus ir patrumpinti likusias peraugusias šakas. Jaunesniems krūmams genėjimas kiek kitoks – trečdalis senų šakų šalinama visai, naujos šiek tiek praretinamos, o seniausios patrumpinamos trečdaliu ilgio.

Gyvatvorėms pakanka patrumpinti šiųmetes ataugas, kad jos neišliptų už norimos formos ribų. Taip pat svarbu suformuoti tolygią formą, kad žiemą sniegas neužlaužtų šakų.

Nei vieno šių darbų neverta atidėlioti, jei norisi sode matyti stiprius, sveikus ir derlingus augalus. Liepa – paskutinis metas pasirūpinti jų ateitimi.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Temos: Sodas

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas