Norite, kad levanda žydėtų ir po kelių metų? Vasara yra vienintelis tinkamas metas veikti

Lina Snarskienė , 2025-07-09, 06:30
0
Norite, kad levanda žydėtų ir po kelių metų? Vasara yra vienintelis tinkamas metas veikti

Levanda neabejotinai viena gražiausių ir kvapniausių sodo augalų. Vasaros pradžioje ir viduryje jos švelnūs žiedai nudažo lysves violetiniais, rožiniais ar baltais atspalviais, o oras prisipildo raminančio aromato. Tačiau jeigu norite, kad augalas ne tik puoštų kiemą dabar, bet ir sėkmingai žydėtų kitais metais, vien pasigėrėjimo neužtenka.

Vasaros metu levandai būtina skirti ypatingą dėmesį – visų pirma, išmokti tinkamai ją genėti. Nemažai sodininkų levandą kerpa tik rudenį ar pavasarį, tačiau tai yra klaida. Būtent vasaros pjūvis yra tas momentas, kai augalas gauna impulsą atsinaujinti, sukrauti naujus žiedus ir formuoti tankų, kompaktišką krūmą. 

Nepamirškite, kad levanda ilgainiui linkusi medėti, o be formavimo greitai praranda dekoratyvumą. Todėl norint ilgus metus džiaugtis sveika, kvapnia ir gausiai žydinčia levanda, reikia žinoti, kaip ir kada tiksliai ją apkarpyti. Tai nėra sudėtinga, tačiau kelios taisyklės – būtinos.

Kodėl vasaros genėjimas levandai toks svarbus?

Levanda – tai ne tik kvapnus grožis, bet ir jautrus augalas, kuris be žmogaus pagalbos greitai praranda formą. Vasaros pjūvis padeda išlaikyti krūmo tankumą ir skatinti jo augimą į plotį, o ne vien aukštyn. Tai labai svarbu, jei norima, kad levanda būtų vešli ir neišretėtų nuo apačios.

Be to, nupjovus pirmuosius nužydėjusius žiedus, levanda paskatinama krauti naujus pumpurus ir ne bet kada, o tame pačiame sezone. Kitaip tariant, galite mėgautis antru žydėjimu dar iki rudens.

Taip pat tai puiki profilaktika prieš ligas. Nenuimti, vytiniai žiedai tampa terpė grybiniams susirgimams. Laiku juos pašalinus, sumažinate riziką ir padedate augalui atsikratyti nereikalingos apkrovos.

Kada tiksliai pjauti levandą vasarą?

Levandos genėjimą vasarą reikėtų atlikti du kartus. Pirmą kartą tai daroma birželio pabaigoje arba liepos pradžioje, kai tik augalas baigia pirmąją žydėjimo bangą. Tai padeda skatinti naujų šakelių augimą ir, svarbiausia, užtikrina galimybę dar kartą sukrauti žiedus iki rudens.

Antrą kartą levandą patartina apkarpyti liepos pabaigoje arba rugpjūčio pradžioje – tuomet, kai žiedai vėl ima vysti. Tai paskutinė proga šį sezoną padėti augalui pasiruošti rudeniui ir žiemai, bei išlaikyti estetinę išvaizdą.

Svarbiausia – nepalikti genėjimo rudeniui. Per vėlai nukirpta levanda nespėja tinkamai atsigauti prieš šaltį ir tampa jautresnė žiemojimui.

Kaip tinkamai genėti levandą vasarą?

Pirmiausia pasirūpinkite įrankiais – sekatorius turi būti švarus ir aštrus. Genėjimo darbai geriausiai atliekami sausą, saulėtą dieną, nes drėgnos sąlygos gali paskatinti infekcijas. Nereikia naudoti jėgos – levandos šakelės minkštos, tad viskas turi vykti švelniai.

Vasarą svarbu neskubėti ir nekarpyti per daug. Pagrindinis tikslas – pašalinti visus nužydėjusius žiedynus. Kartu su jais nupjaunama nedidelė dalis žalių, minkštų stiebų – apie 2-3 cm žemiau žiedo. Jokiu būdu nekarpykite sumedėjusių šakų, nes jos labai prastai atželia.

Po genėjimo verta palepinti levandą – palaistyti ir patręšti silpnu trąšų tirpalu su mažesniu azoto kiekiu. Tokiu būdu užtikrinsite tolesnį krūmo stiprėjimą, bet nesukelsite perteklinio augimo, kuris žiemai būtų pavojingas.

Papildomi patarimai, kad levanda klestėtų

Jeigu levanda auginama vazonuose, visos šios taisyklės galioja lygiai taip pat. Tik papildomai būtina atsižvelgti į substratą – jis turi būti laidus orui, neužlaikantis drėgmės. Tinkama trąša padės augalui atsistatyti po genėjimo, o reguliarus stebėjimas leis laiku pastebėti bet kokius pakitimus.

Nepamirškite, kad levanda nemėgsta perlaistymo – ypač po genėjimo. Vandens užtenka tuomet, kai substratas išdžiūsta bent 2 cm gylyje. Geriau rečiau, bet gausiai.

Jeigu kiekvieną sezoną prisiminsite šias paprastas taisykles, jūsų levanda džiugins ne vienerius metus – gausiai žydės, skleis aromatą ir taps tikra sodo pažiba.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Temos: Sodas

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas