Prisijunkite
Prisijunkite
Daugelis žmonių atideda šventes, galvodami: „Pasidžiaugsime, kai bus daugiau laiko“ arba „Tai nepakankama proga.“ Taip praleidžiame kasdienes galimybes patirti džiaugsmą – ypač namuose. Tyrimo „Gyvenimas namuose“ duomenimis, net vienas iš keturių Lietuvos gyventojų prisipažįsta, kad jį atrasti nėra lengva, nors patys džiaugsmą labai vertina. Gera žinia ta, kad džiaugsmas yra įgūdis, kurį galima ugdyti.
Psichologai pabrėžia, kad gebėjimas jausti džiaugsmą prasideda nuo paprasto požiūrio pokyčio. Turime iš naujo apmąstyti, ką reiškia džiaugsmas, ir atsisakyti minties, jog jis priklauso tik ypatingoms progoms ar dideliems pasiekimams. Kai pakeičiame savo požiūrį ir lūkesčius, džiaugsmas tampa ne išimtimi, o kasdienybės dalimi – tai padeda mums patirti daugiau vidinės ramybės ir pastovesnį laimės jausmą.
Psichologo Pauliaus Rakštiko teigimu, mūsų požiūrį į šventimą dažnai lemia giliai įsišakniję įsitikinimai, atsinešti iš šeimos ar kultūrinio konteksto. Daugeliui vis dar artimas mąstymas, kad džiaugsmas turi būti užsidirbtas – po sunkaus darbo ar reikšmingos progos. Tačiau tokia nuostata vis dažniau kvestionuojama.
„Galime keisti nusistovėjusį „pirma darbas – paskui džiaugsmas“ principą į naują – „man nereikia rinktis tarp darbo ir džiaugsmo, renkuosi juos abu“, – siūlo psichologas. Jo teigimu, gebėjimas pastebėti grožį ir prasmę paprastuose dalykuose leidžia ne tik patirti daugiau malonumo, bet ir lengviau atlikti kasdienes užduotis.
Praktikuokite mažus džiaugsmus namuose
Mūsų aplinka gali aktyviai skatinti švęsti tiek mažas, tiek dideles gyvenimo akimirkas. „Apgalvotai suplanuota namų erdvė veikia kaip vizualus priminimas sustoti, įvertinti ir pasidžiaugti“, – sako IKEA interjero dizainerė Birutė Beniušė.
Ji siūlo paprastus būdus, kaip sustiprinti džiaugsmo pojūtį namuose – pradėti verta nuo tvarkingos, prasmingai įrengtos aplinkos. „Tvarkinga, neapkrauta erdvė iškart sukuria jaukesnę ir pakilesnę nuotaiką – tai veikia ne tik estetiškai, bet ir fiziškai. Mūsų „Gyvenimas namuose“ tyrimas atskleidė, kad maždaug 1 iš 3 (38 proc.) Lietuvos gyventojų mano, kad švarūs ir tvarkingi namai prisideda prie jų fizinės ir emocinės gerovės“, – dalijasi B. Beniušė.
Antras patarimas – neslėpkite brangių ar sentimentalių daiktų. Priešingai – laikykite juos matomoje vietoje ir naudokite kasdien. „Tai ne tik įneša daugiau džiaugsmo į kasdienybę, bet ir skatina dažniau naudotis daiktais nelaukiant ypatingos progos“, – priduria ji.
Lietuviams patinka kurti atmosferą
Pagal tyrimą, 12 proc. šalies gyventojų namuose uždega žvakes norėdami atsipalaiduoti ar sukurti jaukią nuotaiką. Be to, 30 proc. mėgaujasi namuose gamintu maistu, o daugiau nei pusė (net 53 proc.) tų, kurie valgo drauge, dažniau patiria džiaugsmą namuose.
Interjero dizainerė primena, kad skirtingi metų laikai suteikia unikalių progų planuoti mažas šventes ir džiaugsmą namuose. „Vasarą mūsų dėmesys natūraliai nukrypsta į lauką. Tai puikus metas pasirūpinti balkonais, terasomis ar sodais. Paprasti akcentai: girliandos, minkštos pagalvėlės, vazonuose auginami prieskoniai ar augalai – pavers šias erdves maloniais rytinės kavos ar vakaro susibūrimų kampeliais. Ryškios staltiesės ar indai – paprasčiausias ir universaliausias būdas sukurti šventinę atmosferą“, – sako B. Beniušė.
Pasak P. Rakštiko, mažos kasdienės tradicijos, tokios kaip žvakės vakarienės metu ar šventiškai padengtas stalas, padeda sustabdyti kasdienybės tempą, stiprina ryšį tarp žmonių ir leidžia patirti daugiau prasmės. Šie paprasti veiksmai suteikia mums saugumo, grožio ir net dvasinės pilnatvės pojūtį.
„Šventiškumą kuria ne data kalendoriuje ar laisva diena nuo darbo. Šventiškumas, tai – pasirinkimas. Nors ir eilinį pirmadienį. Išmokti neatidėlioti – tai pirmiausia išmokti džiaugtis šia akimirka. Mūsų visų didžiausia prabanga – laikas. Tai kodėl jo neužpildyti su daugiau šventinių ir džiaugsmingų akimirkų?“, – apibendrina psichologas.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti