Prisijunkite
Prisijunkite
Juodoji rožių dėmėtligė yra viena pavojingiausių ligų, galinčių pažeisti šiuos populiarius sodo augalus. Ši liga silpnina rožes, mažina jų atsparumą, stabdo augimą ir blogina žiedų kokybę. Pirmieji požymiai, tai ant lapų atsirandančios juodos dėmės, kurios dažnai susilieja ir apima vis didesnį paviršių.
Dėmės būna apvalios arba ovalios, jų viduryje bei aplinkui matyti šviesesnių pakitimų. Tokie požymiai aiškiai rodo grybelinę infekciją, kurią sukelia augaluose natūraliai pasitaikantis patogenas. Be dėmių, augalai ima mesti lapus gerokai anksčiau nei turėtų, jų šakos parausta, o krūmas ima skursti.
Rožės ne tik nustoja augti, bet ir žydi silpnai, o žiedai būna smulkesni ir mažiau išraiškingi. Dėl susilpnėjusio augalo imuniteto atsiveria kelias ir kitoms ligoms bei kenkėjams. Jei tokia rožė lieka neprižiūrėta, žiemą ją lengviau pažeidžia šaltis, o kitą sezoną augalas pasitinka dar labiau nusilpęs.
Natūralūs būdai kovoti su liga
Juodajai dėmėtligės ligai įveikti nebūtina iškart griebtis stiprių cheminių priemonių. Pasirodo, galima pasigaminti veiksmingų purškalų ir namuose, naudojant paprastas, buityje turimas medžiagas. Vienas iš efektyviausių būdų, purškalas su actu. Tam reikės keturių litrų nusistovėjusio vandens, pusantros valgomosios šaukšto acto, tiek pat augalinio aliejaus (tinka rapsų ar saulėgrąžų) bei natūralaus muilo.
Norint paruošti purškalą, reikia pirmiausia į indą įpilti vandenį, tuomet po vieną įdėti visus kitus ingredientus. Svarbu viską gerai išmaišyti, kad susidarytų vientisas tirpalas. Tokį purškalą galima naudoti visą sezoną nuo pavasario iki rudens, kartojant procedūrą kartą per savaitę. Jis veikia tiek prevenciškai, tiek padeda stabdyti jau atsiradusius ligos požymius.
Alternatyvūs purškalai iš mielių ir kepimo miltelių
Jei namuose tuo metu neturime acto, galima naudoti mieles. Į vieną litrą šilto vandens dedama apie penkiasdešimt gramų susmulkintų šviežių mielių. Viską išmaišius, mišinys paliekamas dviem valandoms. Vėliau visa masė sumaišoma su penkiais litrais vandens. Geriausia tokiu purškalu apdoroti rožes apsiniaukusią, bet saulės nespiginamą dieną, o dar geriau vakare.
Dar vienas veiksmingas būdas, tai purškalas su kepimo milteliais. Jam prireiks dviejų su puse litro minkšto vandens, keturių arbatinių šaukštelių kepimo miltelių bei trijų šaukštelių augalinio aliejaus. Šiuos ingredientus reikėtų dar papildyti keliomis lašais indų ploviklio, kuris padės mišiniui geriau pasiskirstyti ant lapų. Gautą tirpalą supilame į butelį su purkštuvu ir gausiai purškiame pažeistus rožių krūmus. Procedūrą reikia kartoti kas dvi savaites, kol augalai atsigaus.
Nuosekli priežiūra ir kantrybė duoda rezultatų
Svarbu suprasti, kad kova su juodąja dėmėtlige nėra momentinis procesas. Net ir taikant natūralias priemones, reikalinga kantrybė, nuoseklumas ir stebėjimas. Profilaktinis purškimas net ir sveikoms rožėms gali padėti išvengti infekcijos, o laiku pastebėjus pirmuosius simptomus galima išgelbėti augalą nuo rimtesnių pažeidimų. Laistymas, oro cirkuliacija tarp krūmų bei švari aplinka taip pat prisideda prie rožių atsparumo.
Laiku imtasi priemonių padeda išsaugoti ne tik augalų sveikatą, bet ir sodo grožį, kuris džiugina visą vasarą. Rožės, kaip ir visi augalai, reikalauja priežiūros, tačiau skyrus joms dėmesio, galima išvengti nemalonių ligų ir mėgautis žiedų pilnatve.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti