Prisijunkite
Prisijunkite
Žemė bunda po žiemos miego. Pirmi saulės spinduliai tirpdo sniegą, o sodininko rankos jau niežti – metas ruoštis pavasario darbams. Ne viskas vyksta iš karto, tačiau nuo to, kaip pradėsite sezoną, priklausys ir derlius rudenį. Kiekvienas mėnuo pavasarį turi savo specifiką – kovą, balandį, gegužę keičiasi ir oro sąlygos, ir augalų poreikiai.
Todėl verta įsiklausyti į gamtos ženklus, o ne tik aklai sekti kalendorių. Neskubėkite sodinti visko iš karto. Net jeigu saulė jau pakyla aukštai, dirva gali būti dar per šalta daugeliui augalų. Tai ypač svarbu daržovėms – šilumamėgiai daigai ar sėklos tiesiog neželia arba ima pūti. Be to, nuo žemės paruošimo iki sėjos ar sodinimo turi praeiti laiko – žemė turi atsigauti po perkasimo, o sėklos ar daigai prisitaikyti prie lauko sąlygų.
Svarbu žinoti ne tik ką sodinti, bet ir kaip tai daryti. Dirvos kokybė, tręšimas, laistymas, tarpai tarp eilių – viskas turi reikšmės. Kiekvienas augalas turi savo charakterį, todėl geriausi rezultatai pasiekiami tada, kai sodininkas atsižvelgia į konkrečius jų poreikius.
Kovas – planavimas ir pirmieji darbai
Nors dažniausiai kovą dar sninga, šiltesnėse vietose arba po priedangomis galima pradėti sėti salotas, ridikėlius ar krapus. Taip pat tai puikus metas pradėti sėti daržovių daigus ant palangių – pomidorus, paprikas ar baklažanus. Jei planuojate daug gėlių ar daržovių, verta turėti sėjos kalendorių – jis padeda planuoti laiką ir išvengti streso.
Sodo medžių genėjimas – dar viena svarbi kovo užduotis. Tai daryti reikia dar iki pumpurų brinkimo, sausą, šaltą dieną. Taip išvengsite ligų, o medis atsigauti spės iki vegetacijos pradžios. Be to, galima pradėti kalkinti kamienus, kad apsaugotumėte juos nuo saulės nudegimų ir kenkėjų.
Jei turite komposto krūvą, kovą galima permaišyti, taip pagreitinsite irimo procesą. Be to, tai puikus metas pasirūpinti šiltnamiu: patikrinti dangą, sutvarkyti lentynas, paruošti žemę. Švarus, pasiruošęs šiltnamis – jau pusė darbo.
Balandis – pagrindinis sėjos metas
Atšilus žemei ir stabilizuojantis orams, balandį pradedama pagrindinė daržovių sėja tiesiai į dirvą. Galima sėti morkas, svogūnus, burokėlius, salotas, žirnius. Svarbu pasirinkti tinkamą dieną – ne per drėgną ir ne per sausą. Jei dirva limpa prie kastuvo – dar per anksti.
Šiuo laikotarpiu dažnai sodinamos ir braškės, tiek daigais, tiek šaknų skiltimis. Geriausiai jos auga saulėtoje vietoje, purioje žemėje. Tinkamas mulčiavimas padeda išlaikyti drėgmę ir slopina piktžoles.
Balandį taip pat verta tręšti vaismedžius – tiek mineralinėmis, tiek organinėmis trąšomis. Jei pasodintos naujos obelys ar kriaušės, jas būtina gausiai palaistyti ir pririšti prie kuolų, kad nenulinktų nuo vėjo ar svorio.
Gegužė – daigų sodinimo mėnuo
Kai šalnų pavojus beveik nebegresia, į lauką perkeliami daigai. Pomidorai, agurkai, cukinijos, kopūstai – visi jie mėgsta šilumą, tad per ankstyvas pasodinimas gali būti pražūtingas. Svarbu daigus pamažu grūdinti – kelias valandas palaikyti lauke, kol visiškai pripras prie išorinių sąlygų.
Gegužė yra puikus metas ir žolelių sodinimui. Bazilikas, raudonėlis, čiobrelis ar petražolės gerai prigyja šiltoje, drenuotoje dirvoje. Jos ne tik papuoš lysvę, bet ir atbaido kai kuriuos kenkėjus.
Taip pat šį mėnesį tinka sodinti gėles – tiek vienmetes, tiek daugiamečius žiedus. Jei dirva tinkamai paruošta, pakeltos lysvės ar gėlynai gali džiuginti akį visą vasarą. Svarbiausia – nepamiršti laistyti ir stebėti, ar neišlindo pirmieji kenkėjai.
Individualus sodinimo kalendorius
Kovas – pasiruošimas ir ankstyvos sėjos
Nors žemė dar neiššilusi, kai kuriuos darbus jau galima pradėti:
Balandis – pagrindinė sėja atvirame grunte
Kai tik žemė atitirpsta ir pradžiūva:
Gegužė – daigų sodinimas į lauką
Tai mėnuo, kai jau nebelieka šalnų pavojaus (dažniausiai po gegužės 15 dienos):
Jeigu augini šiltnamyje:
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti