Nuo šiol gėlės namuose žydės 2 savaites: atkleista slapta floristikos gudrybė iš namų vaistinėlės

Lina Snarskienė , 2025-05-17, 17:54
0
Nuo šiol gėlės namuose žydės 2 savaites: atkleista slapta floristikos gudrybė iš namų vaistinėlės

Pavasaris kviečia į namus kvapus ir spalvas. O kai tik pasirodo pirmieji bijūnai – tampa aišku, kad atėjo laikas šiek tiek romantikos net virtuvės kampe. Šie dideli, švelnūs ir kvapnūs žiedai užkariauja ne tik gėlių turgelius, bet ir mūsų širdis. Tačiau nors jie atrodo trapūs, tinkamai prižiūrimi gali išsilaikyti stulbinamai ilgai.

Nors dažnai manome, kad skintos gėlės yra tik trumpalaikė prabanga, kai kurios jų, kaip ir bijūnai, turi savų paslapčių. Šias paslaptis žino floristikos profesionalai – o mes galime iš jų pasimokyti. 

Jei atrodo, kad gėlės greitai nuvysta, gal tiesiog nežinai vieno paprasto triuko? Ir ne, nereikės brangių gėlių maitinimo priemonių ar stebuklingų lašų iš interneto. Kartais pakanka tik dviejų ingredientų iš tavo virtuvės.

Kada ir kaip skinti bijūnus, kad jie džiugintų kuo ilgiau?

Svarbiausias dalykas, kurį reikia žinoti – skinti reikėtų ne pilnai pražydusius žiedus. Geriausia, jei žiedas dar tik pusiau išsiskleidęs, toks pumpuras išsiskleis tiesiog vazoje, suteikdamas progą grožėtis kiekvienu žiedlapiu ilgiau. Bet jei žiedas vis dar tvirtai uždaras, jis gali ir visai neišsiskleisti – todėl reikalingas balansas.

Rytas yra geriausias metas skinti. Tuomet augalai dar nepatyrę dienos karščio, o pumpurai lengvai atsiskiria nuo stiebo. Skinti būtina švariu, aštriu įrankiu, tikrai ne rankomis. Suspaudus stiebą, pažeidžiama struktūra ir gėlė pradeda greičiau pūti.

Dar viena gudrybė – iš karto pašalinti apatinius lapus. Jie, panirus į vandenį, pradeda pūti ir sukelia bakterijų plitimą. Būtent tai yra viena iš dažniausių priežasčių, kodėl net patys gražiausi žiedai pavirsta liūdnomis šešėlinėmis jų pačių versijomis jau po kelių dienų.

Vanduo, indas ir vieta – visa tai svarbu

Nors daug kas renkasi permatomus stiklinius indus, bijūnams kur kas labiau tinka keramikiniai arba bent jau nepermatomi vazos variantai. Tokie indai padeda išlaikyti vandenį vėsesnį ir apsaugo nuo greito mikroorganizmų plitimo.

Svarbiausia yra ne vandens kiekis, o jo kokybė. Pamiršk šaltą vandenį tiesiai iš čiaupo. Geriausia naudoti filtruotą arba bent jau virintą ir atvėsintą. Vandens lygis turi būti iki dešimt centimetrų aukščio nuo stiebo apačios. Per daug vandens ir stiebas ims pūti, o kai per mažai – žiedas ims džiūti.

Laikymo vieta taip pat lemia viską. Vaza su bijūnais turėtų stovėti atokiau nuo tiesioginių saulės spindulių, šilumos šaltinių ir, svarbiausia, nuo vaisių dubens. Vaisiai išskiria etileną, kuris pagreitina žiedų vystymąsi ir žūtį. O juk norime priešingai – sulėtinti laiką.

Ką daryti, kad žiedai nenusvirtų jau po kelių dienų?

Priežiūra nėra sudėtinga, bet reikalauja šiek tiek atidumo. Kasdien keisk vandenį, nes taip išvengsi gleivėtumo, nemalonaus kvapo ir bakterijų, kurios gadina ne tik estetiką, bet ir žiedų gyvybingumą. Tuo pačiu pravartu ir nuplauti pačią vazą, net jei ji atrodo švari.

Stiebus galima šiek tiek patrumpinti kas dvi-tris dienas maždaug vienu centimetru. Toks paprastas veiksmas leidžia geriau įsisavinti vandenį ir stiprina žiedo laikyseną. Reguliariai pašalinkite ir apvytusius žiedlapius – tai padės išvengti puvimo ir leis kitiems žiedams atsiskleisti dar gražiau.

O štai ir triukas, kurį naudoja floristikos profesionalai

Jeigu nori padaryti tai, ką daro gėlių parduotuvių specialistai, tuomet metas į pagalbą pasitelkti ne ką kitą, o vaistinėlę ir spintelę su prieskoniais. Į vazą įmesta viena paprasta aspirino tabletė gali reikšmingai prailginti žiedų gyvavimo laiką.

Neturi aspirino? Tuomet veiks ir kita mikstūra – šaukštelis cukraus ir šaukštelis acto. Šis duetas daro stebuklus: cukrus maitina žiedą, o actas sustabdo bakterijų dauginimąsi. Tai paprasta, bet labai efektyvi namų chemija, kuri net brangiausiose gėlių studijose laikoma paslaptimi. 

Bijūnams, kurie paprastai laikosi tris–penkias dienas, su tokiu požiūriu į priežiūrą gali išbūti iki dviejų savaičių. O tai jau nebe tik grožis, bet ir tam tikra rūšis stebuklo kasdieniame gyvenime.

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas