Prisijunkite
Prisijunkite
Pranešimas spaudai , 2025-04-05, 17:54 0
Internetiniai sukčiai tampa vis gudresni. Jie naudojasi žmonių patiklumu, emocijomis ir technologijomis, kad išviliotų pinigus ar asmeninę informaciją. Apie augantį pavojų šalies gyventojams nuolat perspėja ir svarbiausios Lietuvos institucijos.
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad deklaravimo laikotarpiu aktyviai naudojasi sukčiai, kurie prisidengdami VMI vardu siunčia melagingus pranešimus, kuria apgaulingas svetaines, kurios imituoja VMI informacines sistemas ir internetinę svetainę.
Taip pat pastaruoju metu fiksuojami ir tokie atvejai, kai sukčiai sukurtas apgaulingas svetaines reklamuoja tam, kad jos būtų rodomos tarp pirmųjų paieškos sistemų (pavyzdžiui, „Google“) rezultatų.
Kaip atpažinti tikrą VMI svetainę?
VMI pataria visuomet atkreipti dėmesį į svetainės adresą. Visų VMI sistemų internetiniai adresai baigiasi galūne .vmi.lt (pvz., https://www.vmi.lt/ arba https://deklaravimas.vmi.lt/). Jei nuorodoje tokios galūnės nėra prieš pirmą pasvirąjį brūkšnį "/", reiškia tai nėra VMI svetainė.
Atkreipiame dėmesį, kad VMI savo vardu nevykdo jokių reklamos kampanijų per paieškos sistemas ar socialinius tinklus. Dėl šios priežasties VMI interneto svetainė ir jos informaciniai portalai paieškos sistemose, niekada nebūna pažymėti tokiomis žymomis, kaip „Remiamas“ arba „Skelbimas“.
Taigi, gyventojai turėtų atidžiai vertinti paieškos rezultatus ir nespausti nuorodų, pažymėtų nurodytomis žymomis, nes už jų gali slėptis sukčių sukurti puslapiai.
Ką daryti pamačius sukčių internetinę svetainę?
Visais atvejais, jei kyla įtarimas dėl fiktyvių sukčių internetinių svetainių, imituojančių VMI sistemas ar melagingų pranešimų, nespausti ant nuorodų, nevesti savo asmens duomenų.
Suabejojus pranešimo ar internetinės svetainės tikrumu klientai visada gali susisiekti su VMI parašydami el. laišką į duomenu_sauga@vmi.lt(kartu pridedant gauto pranešimo vaizdą), arba paskambinę telefonu +370 5 260 5060.
Tai pat galima tiesiogiai pranešti apie incidentą Nacionalinio kibernetinio saugumo centrui (NKNC):
Dėl įvairių sukčiavimo atvejų, įskaitant ir melagingas svetaines, VMI nuolat bendradarbiauja su NKSC.
Saugumą stiprina tinkami įpročiai
Nuolatinis apgavikų pastangų palydovas – skuba. Pervesti pinigus ar gauti prieigą reikia tuojau pat. Skuba ir raginimais siekiama sužadinti emocijas. Sukčiaus iš vėžių išmuštas darbuotojas gali nepastebėti svarbių detalių: gramatikos ir rašybos klaidų, nebūdingų vadovo laiškams, kitokio el. pašto adreso, kitokių, negu įprasta, banko sąskaitos duomenų.
Išsiugdytas kolektyvinis įprotis tikrinti gaunamų laiškų siuntėjo adresus, neatidarinėti nežinomų siuntėjų laiškų, nespausti laiškuose esančių nuorodų organizacijai padeda savotiškos saugumo sienos pamatus.
Siena aukštyn kyla ir tvirtėja, kai organizacijoje įdiegiamos, naudojamos ir periodiškai atnaujinamos informacinės saugumo sistemos, perspėjančios darbuotojus apie gaunamus laiškus iš išorės ir iš adresatų, iš kurių anksčiau nebuvo gaunami laiškai, taip pat kai prisijungdami prie įmonės el. pašto ar sistemų darbuotojai naudoja kelių veiksnių autentifikavimą.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti