Prisijunkite
Prisijunkite
Atsiskaitymų kortele internetu mastai Lietuvoje per pastaruosius kelerius metus išaugo kone geometrine progresija. Tai patvirtina ir naujausi SEB banko duomenys. Kartu, deja, auga ir žmonių, tapusių finansinių apgavysčių aukomis, skaičius.
Net ir tie, kurie internetinėmis technologijomis naudojasi kone kasdien, ne visada pastebi aiškius sukčiavimo ženklus. Vienas neatsargus paspaudimas gali baigtis ištuštinta sąskaita. Štai ką svarbu žinoti, norint apsipirkti saugiai.
„Pastaraisiais metais pagreitį įgavusi prekybininkų skaitmenizacija lėmė esminius pokyčius vartotojų įpročiuose“, – sako SEB banko Mažmeninės bankininkystės tarnybos vadovė Eglė Dovbyšienė.
Pasak jos, internetinės prekybos patogumas ištrynė ribas tarp vietinio ir tarptautinio apsipirkimo, prekės iš viso pasaulio tapo lengvai pasiekiamos.
Tačiau kartu tai atvėrė duris ir vis naujoms apgaulės formoms. Fiktyvios parduotuvės, suklastoti pasiūlymai, netikros akcijos ir apgaulingi el. laiškai ir tai tik keletas metodų, kuriuos naudoja sukčiai, pasinaudodami žmonių neatsargumu.
Kaip atpažinti nesaugią elektroninę parduotuvę?
Verta pastebėti, jog sukčiai itin suaktyvėja artėjant įvairiomis šventėms. Dažniausios naudojamų apgavysčių formos:
Ką daryti, jei vis dėlto tapote auka?
Jeigu užkibote už sukčių kabliuko – svarbiausia yra reaguoti greitai. Pirmiausia susisiekite su savo banku ir užblokuokite mokėjimo kortelę. Išsaugokite visus susijusius duomenis: ekrano nuotraukas, mokėjimo patvirtinimus, susirašinėjimus. Tada pateikite pareiškimą per epolicija.lt ir informuokite banką apie situaciją.
Jei mokėjote kortele yra tikimybė, kad pinigus pavyks susigrąžinti per mokėjimo ginčo procedūrą. „PayPal“ siūlo net 180 dienų apsaugą. Tačiau jei pervedėte pinigus bankiniu pavedimu, atgauti pinigus bus labai sudėtinga.
Internetiniai nusikaltėliai nebūtinai taikosi į senjorus ar žmones, menkai išmanančius technologijas. Dažnai nukentėjusiųjų sąraše atsiduria skubantys, pavargę ar per daug pasitikintys jauni žmonės.
Todėl kiekvienam verta prisiminti vieną paprastą taisyklę - jei pasiūlymas atrodo per geras, kad būtų tikras – greičiausiai taip ir yra.
Saugumas internete prasideda ne nuo slaptažodžių, o nuo sveikos nuovokos.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti