Už virtualių girių, už skaitmeninių kalnų: pasakė, kaip su vaikais kalbėtis apie pavojus internete

Pranešimas spaudai , 2025-07-23, 17:55
0
Už virtualių girių, už skaitmeninių kalnų: pasakė, kaip su vaikais kalbėtis apie pavojus internete

Planšetiniai Alpha ir Beta kartos vaikai ekranus pažįsta geriau nei savo penkis pirštus. Tačiau ne visi supranta, kokia pavojai tyko virtualioje erdvėje. Vaikų saugumas yra svarbi tema, kurios atsakomybė dažniausiai tenka mažųjų tėveliams. Julija Markeliūnė, „Telia“ skaitmeninės įtraukties vadovė, pabrėžia, kad saugumas internete turi virsti vaikų įpročiu, nes tik tada jie galės patys apsisaugoti nuo daugelio pavojų.

Tėvai vaikų saugumą dažnai užtikrina ribojant laiką prie ekranų. Tačiau mažieji, kaip ir suaugusieji, tiki, jog taisyklės yra tam, kad jas laužytum. Kai tėveliai patys nesilaiko tų draudimų, kurių prašo laikytis vaikų, jie praranda savo prasmę.

„Visi vaikai laužo taisykles, ypač tas, kurių prasmės nesupranta. Jiems reikia realiais pavyzdžiais paaiškinti, kas gali nutikti, kai internete šneki su nepažįstamais žmonėmis. Ribojimai veikia tada, kai vaikas supranta, kodėl jie reikalingi“, –  teigia „Telia“ skaitmeninės įtraukties vadovė.

2023 metų „Vaikų ir medijos žurnalo“ tyrimas rodo, kad geriausias būdas apsaugoti vaikus internete yra ne tik riboti jų veiklą, bet ir tinkamai kalbėtis su jais apie saugumą internete. Ribojimai gali padėti apsaugoti vaikus nuo žalingo turinio, bet svarbiausia – kalbėtis su jais kaip su lygiais ir padėti patiems suprasti, ką rinktis.

„Kai kalbate, svarbu išklausyti vaiką ir kalbėti taip, kad neišgąsdintumėte, bet kartu įspėtumėte apie galimus pavojus. Pokalbio pradžiaturi būti apie tai, kas mažiesiems patinka ir tik vėliau pereiti prie konkrečių situacijų. Pavyzdžiui, pašnekesį galima pradėti klausimu „kokius žaidimus mėgsti?“, o vėliau reikia teirautis apie patyčias internete“, – primena J. Markeliūnė.

Bereikalingos pamokos ar atsarga gėdos nedaro?

Šiuo metu Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos ekspertai bei mokyklų bendruomenės aktyviai diskutuoja apie privalomas informatikos pamokas pradinukams.

Šį poreikį mato ir „Telia“, todėl Lietuvos mokyklose jie siūlo nemokamas edukacijas. Per septynis metu nuo iniciatyvos pradžios savanoriai mentoriai apmokė daugiau nei 20 tūkst. vaikų, jauniausiems jų – vos 7 metai. Daugelis savanorių yra ištikimi programai ir kasmet aktyviai prie jos prisijungia.

„Nors pradinukams dar nėra atskiros pamokos apie dirbtinį intelektą ar saugumą internete, vis daugiau žmonių supranta, kodėl tai svarbu. IT pamokos šiandien gali būti kur kas daugiau nei vien programavimo pradmenys. Jos padeda integruoti technologijas į kitas disciplinas, praturtina matematikos, dailės ar net literatūros pamokas ir moko kritinio mąstymo“, – sako J. Markeliūnė.

Mokymasis žaidžiant

Norint, kad vaikams būtų įdomu mokytis apie interneto pavojus, CGI, kartu su „Telia“, sukūrė nemokamą kibernetinio saugumo žaidimą „Spoofy“, skirtą 5-11 metų vaikams. Žaidimo metu vaikai susiduria su įvairiomis situacijomis, kurių pagalba jie pradeda suprasti, kaip atpažinti grėsmes ir saugiai elgtis internete.

Šis žaidimas paprastai paaiškina tai, ką suaugusieji jau seniai žino, pavyzdžiui, kad reikia saugotis nepažįstamų žmonių internete. „Spoofy“ parodo pavojus, kurie gali kilti dalinantis nuotraukomis ar kita asmenine informacija. Vaikams taip pat paaiškinama, kaip nešvaistyti pinigų internete, kaip atpažinti patyčias, šantažą ir kada reikėtų kreiptis pagalbos į suaugusiuosius.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas