Prisijunkite prie Telefonai.eu ir mėgaukitės išskirtinėmis galimybėmis. Registruoti vartotojai mato mažiau reklamų, gali rašyti komentarus bei dalyvauti įvairiuose konkursuose!
Tęsdami prisijungimą soc. tinklais jūs automatiškai sutinkate su privatumo politika ir naudojimosi taisyklėmis, kurias rasite paspaudę čia.
Tarptautinė žiurkių diena - ar jos išties yra tokios blogos kaip įsivaizduojame? Faktai ir mitai apie šiuos gyvūnus
Balandžio 4 diena pasaulyje minima kaip Tarptautinė žiurkių diena. Nors daugeliui šie graužikai kelia nemalonius jausmus ar net baimę, žiurkės yra vieni protingiausių ir prisitaikančių gyvūnų. Jos gyvena beveik visame pasaulyje ir jau tūkstančius metų dalijasi erdve su žmonėmis.
Bet ar tikrai jos yra tik kenkėjai? Žiurkės dažnai vaizduojamos kaip nešvarūs gyvūnai, platinantys ligas, tačiau jos atlieka ir svarbų vaidmenį ekosistemoje. Be jų gamta veiktų kitaip!
Ką iš tiesų reikėtų žinoti apie šiuos gyvūnus, kokius mitus apie juos skleidžia žmonės, ir kodėl jų naikinimas gali turėti netikėtų pasekmių gamtai?
Įdomūs faktai apie žiurkes
Jos neįtikėtinai protingos – žiurkės gali išmokti atpažinti savo vardą, spręsti sudėtingus galvosūkius ir net parodyti empatiją kitoms žiurkėms;
Turi stiprų atminties pojūtį – kartą išmokusi kelią per labirintą, žiurkė jį atsimins visą gyvenimą;
Gali išgyventi ekstremaliomis sąlygomis – žiurkės gali ilgai išbūti be vandens ir ištverti net radiacijos poveikį;
Turi stipriai išvystytus pojūčius – jų uoslė tokia jautri, kad kai kurios žiurkės netgi dresuojamos ieškoti minų ar diagnozuoti tuberkuliozę;
Žiurkės yra itin socialios – jos bendrauja viena su kita ultragarsiniais garsais ir mėgsta gyventi grupėse.
Populiariausi mitai apie žiurkes
Nepaisant jų sumanumo, apie žiurkes sklando daugybė mitų. Panagrinėkime kelis populiariausius:
Žiurkės tyčia puola žmones. Iš tikrųjų laukinės žiurkės vengia žmonių ir puola tik tada, kai jaučiasi grėsmė;
Visos žiurkės nešvarios ir platina ligas. Nors laukinės žiurkės gali būti pavojingos dėl savo gyvenamosios aplinkos, naminės žiurkės yra švarūs ir draugiški augintiniai;
Žiurkės išgyvena tik šiukšlynuose. Jos tikrai gerai prisitaiko prie miesto sąlygų, bet gamtoje taip pat sėkmingai gyvena miškuose, pelkėse ir net dykumose;
Žiurkės suėda viską, kas pasitaiko kelyje. Nors žiurkės yra visaėdės, jos turi savo mėgstamus maisto produktus ir gali būti išrankios.
Ar žiurkės reikalingos mūsų ekosistemai?
Nors žmonės dažnai mato žiurkes kaip kenkėjus, jos atlieka svarbų vaidmenį gamtoje:
Perdirba atliekas – žiurkės padeda suirti organinėms medžiagoms, taip prisidedant prie natūralaus atliekų tvarkymo;
Maitina plėšrūnus – žiurkės yra svarbus maisto šaltinis plėšriesiems paukščiams, gyvatėms ir kitiems plėšrūnams;
Skleidžia sėklas – kai kurios žiurkės padeda miškams, platindamos sėklas ir skatindamos augalų augimą;
Naudojamos medicinoje – laboratorinės žiurkės padeda mokslininkams kurti vaistus ir tyrinėti ligas.
Eksperto komentaras
„Žiurkės yra neatskiriama gamtos dalis, ir nors žmonėms jos gali kelti nemalonius jausmus, jos atlieka svarbią funkciją ekosistemoje. Svarbu suprasti, kad ne visi graužikai yra kenkėjai – kai kurie iš jų netgi padeda išlaikyti gamtos pusiausvyrą,“ – primena biologas.
Balandžio 4 diena – puiki proga pergalvoti mūsų požiūrį į šiuos sumanius ir svarbius gyvūnus. Galbūt žiurkės nėra tokios baisios, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio?
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti