„Windows“ vartotojai skundžiasi dingusiais failais, naujausi pakeitimai gali pridaryti nemažai problemų

Viktoras Baliulis , 2025-05-02, 07:55
0
„Windows“ vartotojai skundžiasi dingusiais failais, naujausi pakeitimai gali pridaryti nemažai problemų

JAV technologijų milžinė „Microsoft“ dar ne taip seniai išleido „Windows 11“ operacinės sistemos versiją, kurios laukiama buvo kone dešimtmetį. Nepaisant to, bendrovė nuolat susiduria su įvairiausiomis nenumatytomis problemomis.

Per pastarąsias savaites „Microsoft“ sulaukė nemenko vartotojų pasipiktinimo dėl dviejų svarbių pokyčių, susijusių su „Windows 11“ nustatymais. Vienas jų – pašalintas BYPASSNRO scenarijus, leidęs apeiti interneto ir „Microsoft“ paskyros (MSA) reikalavimus pirminio sistemos nustatymo metu. 

Dabar, jei norite naudoti „Windows 11“ operacinės sistemos versiją, privalote prisijungti prie interneto ir turėti „Microsoft“ paskyrą, nebent naudositės alternatyviais, dažnai painiais sprendimais. Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl „Microsoft“ taip atkakliai reikalauja prisijungimo prie paskyros, gali būti susijusi su naujomis „BitLocker“ šifravimo funkcijomis. 

Naujausioje „Windows 1124H2“ versijoje šifravimas įjungiamas automatiškai ne tik „Pro“, bet ir „Home“ leidimo naudotojams, be jokio papildomo perspėjimo. Saugumo raktas (angl. recovery key), kuris reikalingas sistemai atkūrus ar keičiant tam tikrus parametrus, yra saugomas „Microsoft“ paskyroje.

Kol kas viskas skamba gana logiškai – saugumas, duomenų apsauga, patogumas. Tačiau praktikoje ši automatika jau spėjo tapti nemalonia realybe daugeliui vartotojų.

Socialiniame tinkle „Reddit“ vartotojas MorCJul pasidalino itin aktyviai komentuojamu įrašu, kurio pavadinimas kalba pats už save - „Microsoft“ priverčia naudotojus naudotis saugumu, tačiau „BitLocker“ tampa didžiausia grėsme vartotojo duomenims „Windows 11“ aplinkoje.

Jo teigimu, vis daugiau žmonių netenka savo asmeninių failų, pavyzdžiui, nuotraukų, dokumentų ir kitų svarbių duomenų, nes apie aktyvuotą šifravimą sužino tik tuomet, kai jau per vėlu. Jei naudotojas praranda prieigą prie „Microsoft“ paskyros, o atkūrimo raktas niekur nebuvo užsaugotas, duomenys lieka šifruoti ir faktiškai negrįžtamai prarandami.

„Daugumai žmonių duomenų prieinamumas yra kur kas svarbiau nei konfidencialumas. Prarasti nuotraukas ar dokumentus dėl to, kad sistema be įspėjimo aktyvavo šifravimą, yra neapsakomai skaudu“, – rašė vartotojas.

Kritikai atkreipia dėmesį, kad „Microsoft“ pasitikėjimas automatika ignoruoja paprastų vartotojų realybę, daugelis jų nežino, kad šifravimas buvo įjungtas, niekada nesaugo atkūrimo raktų, o pasikeitus sistemai ar nutikus klaidai lieka be jokios pagalbos. Tai ypač aktualu tiems, kurie nėra technologijų entuziastai ar neskaito IT naujienų kasdien.

„BitLocker“ jau seniai kritikuojamas dėl greičio sumažėjimo, bet dabar diskusijų centre atsidūrė kur kas rimtesnė problema – vis didesnė reali duomenų praradimo rizika. Ir viskas tik todėl, kad vartotojas „per klaidą“ praleido sisteminį pranešimą apie tai, jog jo diskas buvo užšifruotas.

Ką reikėtų žinoti prieš atnaujinant į „Windows 11 24H2“?

Jeigu artimiausiu metu planuojate atsinaujinti į naujausią „Windows“ versiją, verta pasitikrinti šiuos dalykus:

  • Ar turite „BitLocker“ atkūrimo raktą?
  • Ar esate prisijungę prie „Microsoft“ paskyros, kuri automatiškai saugo šį raktą?
  • Ar suprantate, kad be šio rakto praradus prieigą prie paskyros, nebegalėsite atkurti duomenų?

Jei nesate tikri – geriau iš anksto pasirūpinti raktu, jį atsispausdinti ar užsaugoti fizinėje laikmenoje, atskiroje nuo kompiuterio.

„Microsoft“ deklaruoja, kad tokie sprendimai įgyvendinami „saugių numatytųjų nustatymų“ principu – iš esmės, naudotojas neturėtų daryti nieko papildomo, kad būtų apsaugotas. Tačiau akivaizdu, kad šiuo atveju bendrovė neįvertino realių grėsmių ne iš išorės, o iš vidaus, t. y., nuo pačios sistemos automatinių sprendimų.

Kai „saugumas“ reiškia, kad savo šeimos nuotraukos ar svarbūs failai gali būti prarasti vien dėl to, kad kažkas nepaspaudė „saugoti raktą“, vertėtų stabtelėti ir pagalvoti, galbūt pasirinkimo laisvė yra svarbesnė nei viską „sprendžiantis“ dirbtinis saugumo skydas?

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas