Vienas šaukštelis į rytinę kavą ir jūsų laukia stebuklinga diena: ar išdrįsite išbandyti mada tapusį dalyką?

Lina Snarskienė , 2025-04-25, 05:54
0
Vienas šaukštelis į rytinę kavą ir jūsų laukia stebuklinga diena: ar išdrįsite išbandyti mada tapusį dalyką?

Kavos kvapas ryte daugeliui tarsi mažas ritualas. Klasikinis, pažįstamas, jaukus. Tačiau pastaruoju metu vis dažniau girdisi: „O tu bandei kavą su sviestu?“ Skamba keistai, tarsi kas pasiūlytų pilti alyvuogių aliejų į arbūzą. Bet ši nauja mada jau kurį laiką plinta tarp tų, kurie mėgsta ieškoti daugiau nei tik skanumo.

Kava su sviestu skamba kaip kalorijų bomba, bet ją išbando ir sportuojantys, ir tie, kurie ieško alternatyvos pusryčiams. Daug kas apie ją sužino iš socialinių tinklų, biohakerių turinio ar funkcinių mitybos puslapių. Ir nors atrodo ekscentriškai, viskas paremta gana logišku pagrindu.

Šis rytinis gėrimas ne tik pažadina, bet ir suteikia ilgiau trunkantį sotumo jausmą, palaiko energiją, kai kas sako, kad net padeda geriau susikaupti. Ir nors skeptikų netrūksta, vis daugiau žmonių sako: pabandžiau ir nebegrįžau prie senos kavos.

Kas tai per gėrimas?

Populiariai vadinama bulletproof coffee arba tiesiog sviestinė kava, tai paprasta juoda kava, į kurią įdedama geros kokybės sviesto (pageidautina – ghee arba sviesto be laktozės) ir kartais dar vienas ingredientas – MCT aliejus. Visa tai suplakama iki tirštos, beveik pieniškos tekstūros.

Pagrindinis efektas: ilgiau išliekanti energija be greito cukraus kritimo. Skirtingai nei kava su pienu ar cukrumi, ši versija nesiūlo greito energijos šuolio, o labiau tolygią koncentraciją. Dėl to ją itin pamėgo biohakeriai, protinius darbus dirbantieji ar tie, kurie renkasi protarpinį badavimą.

Svarbu ir tai, kad svieste esantys riebalai suteikia sotumo. Kai kuriems žmonėms tai net pakeičia pusryčius, ypač jei rytas intensyvus, o apie kiaušinienę galvoti nesinori.

Kodėl vis daugiau žmonių ją geria?

Vienas iš pagrindinių argumentų – skirtingas energijos pojūtis. Vietoj to, kad išgėrus kavos po pusvalandžio pradėtų drebėti rankos, o dar po valandos norėtųsi ko nors saldaus, šis gėrimas leidžia jaustis stabilesniam. Be to, šilta tekstūra su švelniu sviestiniu poskoniu daugeliui tiesiog patinka.

Taip pat svarbu tai, kad ši tendencija susijusi su funkciniu požiūriu į maistą. Žmonės nebenori tik užkąsti, o jie ieško, kaip vienu paprastu dalyku išgauti daugiau naudos. Šioje vietoje sviestinė kava pasirodo kaip išskirtinis sprendimas.

Ir dar viena priežastis, žinoma, mada. Taip, niekur nuo to nepabėgsi, jei socialiniuose tinkluose matai savo mėgstamus kūrėjus, gėrimus suplaktus kaip iš kavinės, lėtai pilamas sviesto sroves, juk norisi pabandyti ir pačiam ir čia nieko blogo. Mada kartais priverčia išbandyti tai, kas kitaip atrodytų per daug keista.

Ar tai tinka visiems?

Tikrai ne visiems. Jei turi problemų su virškinimu, tulžies pūslės veikla ar netoleruoji riebaus maisto – tokia kava gali būti per sunki. Taip pat, jei tavo organizmas nėra pripratęs prie didelio kiekio riebalų iš ryto, pirmi bandymai gali būti ne itin malonūs, todėl verta pradėti nuo mažesnių kiekių.

Kitas svarbus aspektas – kokybė. Čia ne vieta naudoti pigų sviestą ar atsitiktinę kavą. Šis derinys veikia, kai sudedamosios dalys kokybiškos. Kitaip tai tik sunkus gėrimas su keistu skoniu. Taigi, jei jau bandyti, tai su gera arabika ir švariu, grynu sviestu.

Ir, žinoma, tai neturėtų būti kasdienė vienintelė mitybos dalis. Jei visą pusryčių energiją gauni tik iš sviestinės kavos, tuomet gali atsirasti ir priešingas efektas, nes kaip ir visur – balansas svarbiausia.

Kaip pasigaminti?

Labai paprastai. Reikia:

  • puodelio šviežiai paruoštos juodos kavos;
  • šaukštelio sviesto (arba ghee);
  • šaukštelio MCT aliejaus (neprivalomai). 

Viską supilk į blenderį arba plakiklį ir suplak iki vientisos, lengvai putotos tekstūros. Turi gautis gėrimas, kuris primena latte, bet be jokio pieno. Jei plakimo galimybės nėra, tuomet galima tiesiog maišyti intensyviai ranka, bet tekstūra nebus tokia vientisa.

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas