Prisijunkite
Prisijunkite
Įsivaizduokite energijos šaltinį, kuris nesukelia emisijų, gali veikti tūkstantmečius ir slypi tiesiog po mūsų kojomis. Tokį potencialą dabar atskleidė Oksfordo, Durhamo ir Toronto universitetų mokslininkų komanda.
Jie parengė naują tyrimą, kuris gali tapti proveržiu pasaulinei energetikos sistemai, tik reikia išmokti rasti natūralų vandenilį, esantį giliai Žemės plutoje. Šis vandenilis nėra žmonių gaminamas, jis susidaro natūraliai, kai per milijonus metų tam tikros uolienos ir skysčiai sąveikauja tinkamomis sąlygomis.
Iki šiol buvo žinoma tik apie pavienius atvejus, kur šis dujas galima aptikti. Tačiau naujas tyrimas suteikė žemėlapį – „receptą“, pagal kurį įmanoma pradėti kryptingą natūralaus vandenilio paiešką visame pasaulyje.
Tai gali būti ilgalaikis ir aplinkai draugiškas sprendimas kovojant su klimato kaita ir energetinėmis krizėmis. Pasaulinė vandenilio rinka jau šiandien verta apie 135 mlrd. JAV dolerių. Dauguma jo naudojama trąšoms ir chemikalams gaminti, bet jis taip pat yra svarbus švarios energijos sprendimų komponentas. Iki 2050 metų rinka gali išaugti iki 1 trln. dolerių.
Tačiau kol kas dauguma vandenilio gaunama iš iškastinio kuro, taigi su CO₂ emisijomis. Natūralus vandenilis siūlo iš esmės švaresnį kelią.
Vandenilis kaip ateities energetikos garantas
Vandenilis šiandien būtinas ne tik kaip alternatyva kurui. Jis padeda išmaitinti pusę planetos, nes naudojamas trąšų gamyboje. Vis dėlto net 99 proc. dabartinio pasaulinio vandenilio išgaunama iš dujų ir naftos, o tai kasmet į atmosferą išmeta apie 2,4 proc. viso pasaulinio CO₂.
Tyrėjai aiškina, kad net jei plačiai naudojamos „žaliojo vandenilio“ gamybos technologijos, kaip elektrolizė ar CO₂ surinkimas, jau egzistuoja ir jos dar nėra pakankamai ekonomiškai efektyvios. Todėl natūralus vandenilis iš Žemės plutos gali būti būtent tas trūkstamas elementas.
Vandenilio paieškos strategija
Tyrimo autoriai identifikavo visas esmines sąlygas, leidžiančias vandeniliui susiformuoti, judėti ir įstrigti po žeme. Tai apima tam tikrų uolienų tipus, šilumos lygius, skysčių judėjimo kelius bei geologines aplinkybes, kurios leidžia susiformuoti dujų telkiniui.
Profesorius Chrisas Ballentine’as iš Oksfordo universiteto teigia, kad „tinkamos sąlygos – tai tarsi geras sufli receptas. Jei suklysti su bet kuriuo ingredientu – nesigaus.“ Šios žinios gali padėti pramonei pradėti kryptingas žvalgybas ir ieškoti ekonomiškai naudingų vandenilio sankaupų.
Kur ieškoti?
Nors anksčiau daug dėmesio buvo skirta gilesniam Žemės mantijos vandeniliui, naujasis tyrimas rodo, kad tikroji galimybė slypi plutoje. Ir dar geriau – reikiamų sąlygų yra daugelyje pasaulio vietų.
Kai kurie šaltiniai susiformavo vos prieš kelis milijonus metų, kiti prieš šimtus milijonų, bet svarbiausia, kad jie yra visame pasaulyje.
Mokslininkai taip pat pabrėžia, kad būtina vengti vietų, kur natūralų vandenilį sunaudoja mikroorganizmai, kitaip sakant, reikia išvengti kontaktų su „bakterijų bankais“, kurie šias dujas sunaudoja dar prieš jas žmogui pasiekiant.
Nauja tyrimų kryptis – naujas verslas
Remiantis šiais rezultatais, tyrėjų komanda įkūrė „Snowfox Discovery Ltd.“, pirmąją kompaniją, kuri sieks komerciškai ieškoti natūralaus vandenilio. Jų tikslas yra rasti „socialiai reikšmingas“ sankaupas, kurios galėtų tapti alternatyva dabartiniams iškastinio kuro sprendimams.
Profesorius Jon Gluyas iš Durhamo universiteto sako, kad vandenilio tyrimai dabar ten, kur helio paieškos buvo prieš keliolika metų, tik pradžioje. Bet jei ši žvalgybos strategija veiks, galime tikėtis naujo energetikos šaltinio proveržio, kuris ne tik sumažins priklausomybę nuo iškastinio kuro, bet ir leis tai padaryti be emisijų.
Vandenilio šaltiniai egzistuoja ir dabar belieka juos atrasti. Šis tyrimas pirmą kartą pateikia aiškų kelio žemėlapį, kaip tai padaryti. Jei ši metodika pasiteisins praktikoje, vandenilis gali tapti nebe brangia alternatyva, o natūralia, gausia ir švaria energetikos ateitimi.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti