Mokslininkų proveržis, kuris keičia viską: naujas implantas gali išgelbėti gyvybę net ir jums miegant

Danielius Mažeikis , 2025-07-22, 09:00
0
Mokslininkų proveržis, kuris keičia viską: naujas implantas gali išgelbėti gyvybę net ir jums miegant

1 tipo diabetu sergantiems žmonėms hipoglikemija, arba pavojingai žemas cukraus kiekis kraujyje, yra nuolatinis rūpestis. Jei gliukozės kiekis nukrenta per žemai, būklė tampa grėsminga gyvybei ir dažniausiai reikia skubios gliukagono injekcijos. Tačiau dabar Masačusetso technologijos instituto inžinieriai sukūrė mažą prietaisą, kuris gali pakeisti šią procedūrą.

Naujasis įrenginys implantuojamas po oda ir talpina gliukagono atsargą. Jis gali būti aktyvuojamas kritiniu atveju automatiškai, kai cukraus kiekis kraujyje tampa per žemas. Tam nereikia nei adatų, nei švirkštų, nei paciento įsikišimo. Tai ypač naudinga naktinės hipoglikemijos atvejais arba mažiems vaikams, kurie patys negali suvaldyti simptomų ar suleisti vaistų.

Kaip teigia vienas iš tyrimo vadovų, profesorius Danielis Andersonas, tai yra nedidelis, avariniams atvejams skirtas prietaisas, kuris visada pasiruošęs apsaugoti pacientą. Jis pabrėžia, kad daugybė pacientų ir jų artimųjų gyvena nuolat bijodami hipoglikemijos, todėl toks išradimas gali reikšmingai pagerinti jų gyvenimo kokybę.

Kaip veikia naujasis prietaisas

Prietaisas yra maždaug monetos dydžio ir gaminamas naudojant 3D spausdinimo technologiją. Jame esantis vaistų rezervuaras yra uždarytas specialia forma atmintį turinčia medžiaga, kuri reaguoja į šilumą. Kai šiluma pakyla iki apie 40 laipsnių Celsijaus, medžiaga keičia formą ir atveria kelią gliukagonui išeiti į organizmą.

Kadangi gliukagonas skystoje formoje greitai suyra, mokslininkai pasirinko naudoti miltelių pavidalo vaistą, kuris išlieka stabilus ilgą laiką. Kiekvienas įrenginys gali talpinti nuo vienos iki keturių dozių, o aktyvuojamas jis per belaidį signalą, tai antena sureaguoja į specifinį dažnį ir inicijuoja mažą elektros srovę, kuri įkaitina lydinį ir atveria rezervuarą.

Be to, prietaisas gali būti susietas su gliukozės matuokliu, tad vaisto išleidimas gali vykti automatiškai, kai sensorius užfiksuoja kritiškai mažą cukraus kiekį. Tai leidžia sukurti pažangų skaitmeninį vaistų tiekimo sprendimą, kuris kalba su kitais kūno jutikliais.

Rezultatai ir ateities planai

Tyrimai buvo atlikti su pelėmis, sergančiomis diabetu. Joms implantuotas prietaisas išleido gliukagoną kritiniu metu, kai jų gliukozės kiekis mažėjo. Per mažiau nei dešimt minučių cukraus kiekis stabilizavosi ir išliko normos ribose. Taip pat buvo išbandyta ir adrenalino versija, kuri parodė teigiamus rezultatus širdies susitraukimų dažniui.

Įrenginys sėkmingai veikė net ir tuomet, kai aplink jį susiformavo įprastas randinis audinys, kuris dažnai apsunkina implantų veikimą. Tyrėjai dabar planuoja tolimesnius bandymus su gyvūnais ir tikisi pradėti klinikinius tyrimus su žmonėmis per trejus metus.

Šis projektas gali atverti visiškai naujas galimybes skubiam vaistų tiekimui, tai ne tik diabetikams, bet ir kitoms pacientų grupėms, kuriems reikalinga greita reakcija pavojingose situacijose.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas