Prisijunkite
Prisijunkite
Artėjant Velykoms, vis daugiau žmonių ieško būdų švęsti tvariau – kad būtų jauku, prasminga, bet kartu nebrangu ir draugiška aplinkai. Energetikos ekspertai pastebi, jog per šventes natūraliai išauga elektros suvartojimas: ilgiau gaminamas maistas bei veikia buitinė technika, o namuose dažnai susirenka daugiau žmonių nei įprastai. Tvarūs pasirinkimai, pavyzdžiui, sumanus elektros naudojimas ar natūralus vėdinimas, naudingi ne tik gamtai, bet ir prisideda prie mažesnių švenčių organizavimo išlaidų.
„Per Velykas elektros suvartojimas išauga – tam įtakos turi ilgiau veikiančios orkaitės, ryškesnis apšvietimas ir intensyviau dirbančios vėdinimo sistemos. Dėl didesnio energijos poreikio tokiu metu galima tikėtis ir kiek didesnių sąskaitų“, – sako bendrovės „Elektrum Lietuva“ produktų vystymo vadovas Mantas Kavaliauskas.
Eksperto teigimu, norint sumažinti elektros vartojimą šventiniu laikotarpiu, galima pasinaudoti keliais paprastais patarimais – tai ne tik padės sumažinti sąskaitas, bet ir prisidės prie aplinkos tausojimo.
1. Orkaitę naudokite protingai
Orkaitė šventiniu laikotarpiu tampa vienu svarbiausių buitinių įrenginių virtuvėje. M. Kavaliauskas sako, kad siekiant taupyti energiją, verta planuoti kepimą taip, kad kelis patiekalus galėtumėte gaminti iš karto – pavyzdžiui, apatinėje lentynoje kepti mėsą, o viršutinėje – daržovių apkepą.
„Orkaitės įkaitinimas ir temperatūros palaikymas reikalauja daug energijos. Kuo rečiau atidarome dureles ir kuo efektyviau išnaudojame jos talpą, tuo mažesnės elektros sąnaudos“, – pažymi ekspertas.
2. Neperkraukite šaldytuvo
Šventėms artėjant šaldytuvai dažnai būna pilni, tačiau per didelis jų apkrovimas gali turėti priešingą efektą – įrenginys gali pradėti dirbti neefektyviai.
„Kai šaldytuve trūksta oro cirkuliacijos, jis turi daugiau dirbti, kad palaikytų reikiamą temperatūrą, todėl elektros sąnaudos itin padidėja“, – sako M. Kavaliauskas. Geriausia, pasak pašnekovo, šaldytuvą užpildyti iki 70–80 proc., paliekant vietos orui laisvai cirkuliuoti.
3. Prisiminkite natūralius vėdinimo būdus
Kai šventėse dalyvauja daugiau žmonių, namuose greičiau kaupiasi anglies dioksidas ir šiluma. Nors tuomet norisi gaivesnio oro, ne visada būtina įjungti kondicionierių ar rekuperatorių.
„Per didelė apkrova vėdinimo įrangai reiškia papildomas energijos sąnaudas. Paprastas kambarių pravėdinimas – ne tik ekonomiškas, bet ir sveikas įprotis“, – pataria M. Kavaliauskas.
Ekspertas taip pat rekomenduoja atkreipti dėmesį į šildymo temperatūrą – kai į uždarą patalpą susirinkus svečiams ir pradėjus gaminti maistą, kambariai greitai įšyla, todėl intensyvus šildymas tampa nebūtinas.
4. Išnaudokite išmaniąsias sistemas
Šventės metu, kai namuose būna daugiau svečių ir ilgiau veikia įvairūs įrenginiai, išmaniosios sistemos gali padėti valdyti elektros suvartojimą.
„Naudojant išmaniuosius jungiklius arba termostatus, galima lengvai nustatyti, kada įrenginiai turi išsijungti automatiškai. Tai ne tik padės sutaupyti elektros, bet ir leis susitelkti į šventės esmę – laiką su šeima ir artimaisiais, o ne rūpestį dėl energijos sąnaudų“, – sako M. Kavaliauskas.
5. Planuokite meniu
Iš anksto aptarkite su šeima, kokius patiekalus gaminsite – taip išvengsite pasikartojančių patiekalų ir pertekliaus. Bendras planavimas leidžia mažinti maisto švaistymą, kuris vis dar yra viena iš didžiausių tvarumo problemų buityje.
6. Kurkite Velykų stalo dekoracijas iš gamtos medžiagų
Samanos, žievės, beržo šakelės, pernykščiai lapai ar džiovintos gėlės – visa tai gali tapti nuostabiomis šventinėmis dekoracijomis. Tai ne tik gamtą tausojantis pasirinkimas, bet ir puiki galimybė įtraukti šeimą į kūrybišką veiklą.
7. Marginimui rinkitės natūralius dažus
Svogūnų lukštai, burokėliai, ciberžolė ar žolelės – tai ne tik natūralūs, bet ir saugūs kiaušinių marginimo būdai. Marginti galima vašku, augalais ir jų lapais ar net naudoti senas medžiagų atraižas kaip spaudus. Tai ne tik mažina cheminių medžiagų naudojimą, bet ir suteikia margučiams autentiškumo.
Be to, bendras kūrybinis laikas – svarbi pavasario šventės dalis, kuri skatina bendravimą ir moko vaikus tvarumo.
8. Įtraukite pasivaikščiojimą gamtoje
Po šventinio stalo – į mišką ar parką. Pasivaikščiojimas padeda virškinimui, mažina stresą ir leidžia aktyviai praleisti laiką su artimaisiais. Be to, pasivaikščiojimą galima paįvairinti išbandant naują žygio maršrutą ar įtraukant žaidimus su mažaisiais šeimos nariais ar augintiniais.
9. Į svečius vykite vienu automobiliu
Jei planuojate lankyti gimines, pasitarkite dėl bendros kelionės su kitais šeimos nariais. Taip ne tik sumažinsite išlaidas kurui, bet ir prisidėsite prie aplinkos taršos mažinimo.
10. Būkite „čia ir dabar“
Šventės – puikus metas atsitraukti nuo ekranų. Skirkite daugiau dėmesio pokalbiams, stalo žaidimams ar pasivaikščiojimui.
„Net jei televizorius ar kompiuteris išjungtas, bet paliktas įjungtas į elektros lizdą – jis vis tiek naudoja energiją. Tokie vadinamieji „buitiniai vampyrai“ per metus gali sudaryti reikšmingą sąnaudų dalį“, – įspėja M. Kavaliauskas.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti