Prisijunkite
Prisijunkite
Dažnai kaltiname stresą, orą ar miego trūkumą, kai organizmas signalizuoja, kad kažkas ne taip. Tačiau kartais priežastys slypi kur kas giliau, nei atrodo. Ne viskas priklauso nuo to, kiek išgeri kavos ar arbatų su adaptogenais. Kartais organizmas tyliai primena: man trūksta vieno elemento.
Pavasaris nėra tik žydėjimo, bet ir vidinio perprogramavimo metas. Kūnas po žiemos ieško balanso. Ir vis daugiau žmonių skundžiasi nuotaikų kaita, hormoniniais šuoliais, silpnumu ar libido sumažėjimu. Ir nors įprastai kaltinami hormonai, mažai kas pasidomi: o kas jiems vadovauja?
Retas kuris žino, bet egzistuoja vienas mineralas, į kurį mūsų kūnas reaguoja gana jautriai, nors niekas jo garsiai neakcentuoja. Tai boras. Ne geležis, ne cinkas, ne kalcis. Ir būtent dėl savo tylumo – jis vis dar lieka užmarštyje.
Kas tas boras ir kodėl jis toks paslaptingas?
Boras yra mikroelementas, kurio organizmui gali pakakti vos kelių miligramų per dieną. Bet to visiškai užtenka, kad jis turėtų įtakos didelėms sistemoms: hormonų balansui, kaulų tankiui, net skydliaukės veiklai. Mokslininkai vis dar ginčijasi – ar tai būtinas elementas?
Oficialios dienos normos – nėra. Bet tyrimai jau seniai rodo, kad jis veikia. Ir kartais net stipriau nei tie, kurie vadinami esminiais. Vyrams jis siejamas su natūraliu testosterono palaikymu, ypač jei lygis žemas. Moterims – su estrogenų ir progesterono santykiu, kuris ypač jautrus prieš menstruacijas ar perimenopauzės laikotarpiu. Ir visa tai vyksta tyliai, be reklamos, be triukšmo.
Net papildų lentynose boro tenka paieškoti. Dar įdomiau, kai kurie tyrimai rodo, kad boras padeda organizmui geriau naudoti D vitaminą. O šis, vienas iš tų, kurių trūksta beveik visiems. Ir nors D vitaminas plačiai aptarinėjamas, jo veiksmingumas gali būti ribotas, jei trūksta boro.
Ar gali trūkti to, ko niekas nerekomenduoja?
Taip, bet čia ir yra paradoksas, nes jei nėra nustatytos normos, tai nereiškia, kad trūkumo nėra. Organizmas vis tiek reaguoja. Trūkumas gali pasireikšti neaiškiais simptomais: dirglumu, emociniu nestabilumu, neryškiu mąstymu. Kai kuriems: raumenų silpnumu, sąnarių sustingimu ar nuolatiniu pavargimu be priežasties.
Beje, boras yra vienas iš tų elementų, kurie gali padėti sureguliuoti PMS simptomus. Kai kurie moterų sveikatos specialistai, dirbantys alternatyvios medicinos srityje, jį jau laiko vienu iš nepastebėtų herojų, kalbant apie natūralų hormonų balansavimą.
Įdomiausia, kad boras pigus, randamas paprastuose produktuose, bet vis dar ignoruojamas oficialiose mitybos gairėse. Ir galbūt todėl žmonės jo ir neieško, juk niekas garsiai nesako, kad jo trūkumas gali daryti įtaką tavo nuotaikai ar seksualinei energijai.
Ką valgyti, kad gautum boro?
Paprasta: džiovinti vaisiai, o ypač razinos. Nedidelė sauja per dieną jau gali prisidėti prie boro lygio. Taip pat avokadai, kurie yra ne tik madingi, bet ir mineralų turtingi. Riešutai: migdolai, graikiniai, net žemės riešutai – taip pat turi boro.
Verta žinoti, kad kai kurie vandenys natūraliai turi boro. Jei gyveni vietovėje, kur vanduo kietas – gali būti, kad jo gauni daugiau. Tačiau jei naudoji filtrus, distiliatorių ar geri tik buteliuose esantį vandenį – galimas daiktas, kad šaltinis seniai išseko.
Ir nors maisto papildų lentynose jis dar nėra populiarus, vis daugiau kompanijų pradeda įtraukti borą į multivitaminų sudėtį, kaip naujos kartos sveikatingumo komponentą. Tik svarbu neperlenkti lazdos, nes per didelis kiekis taip pat nereikalingas.
Kodėl apie tai tiek mažai kalbama?
Galbūt todėl, kad boras neturi seksualios reputacijos. Nėra supermaistas, nėra vitaminų žvaigždė. Jis nepadeda numesti svorio per savaitę ir neskatina raumenų augimo tiesiog per naktį. Jis tylus, bet tuo pačiu – stiprus.
Tai mineralas, kuris dar neturi marketingo agentūros, bet jo poveikis yra tikras. Ir galbūt būtent dėl šio tylumo žmonės jį atranda ne per reklamas, o per asmeninį poreikį. Kai išbando viską, bet dar vis trūksta.
Tylusis kūno sąjungininkas
Boras nėra panacėja, bet tai detalė, kuri gali sustatyti visą sistemą į vietas. Kai ieškai balanso, kartais reikia ne daugiau sporto ar papildų, o mažos trūkstamos grandies. Ir boras gali būti ta detalė.
Jis nesukels greitų efektų per vieną dieną. Bet jei tavo hormonų pusiausvyra svyruoja, jei nuotaika keliauja amerikietiškais kalneliais – verta bent pasidomėti, ar tavo racione netrūksta šio užmiršto mineralo.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti