Prisijunkite
Prisijunkite
Pastaruoju metu lietuvius terorizuoja vis aktyvesni sukčiai, kurie siekia pasisavinti ne tik jūsų asmeninius duomenis, bet ir finansus. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad šiuo laikotarpiu padaugėja atvejų, kai sukčiai apsimeta VMI atstovais.
Pranešama, jog sukčiai siunčia gyventojams apgaulingas žinutes, kuria fiktyvias interneto svetaines, kurios imituoja oficialias VMI sistemas ar net pačią interneto svetainę. Tokiais būdais bandoma išvilioti asmens duomenis, prisijungimo slaptažodžius ar net elektroninės bankininkystės informaciją.
Pastaruoju metu pastebima ir nauja tendencija – sukčiai ne tik kuria klaidinančias svetaines, bet jas aktyviai reklamuoja per paieškos sistemas ar socialiniuose tinkluose. Tai reiškia, kad žmogus, paieškojęs, pavyzdžiui, „VMI deklaravimas“, gali pirmiausia pamatyti ne oficialią svetainę, o reklamą įtartiną svetainę, kuri vizualiai labai panaši į tikrą.
Tokių puslapių tikslas – priversti lankytoją suvesti asmeninius ar finansinius duomenis. Norint nepakliūti į tokias pinklias yra labai svarbu nepamiršti keleto svarbiausių dalykų.
Kaip atskirti tikrą VMI svetainę nuo sukčių sukurto klastotės?
Vienas iš svarbiausių požymių – interneto adreso galūnė. Visos oficialios VMI sistemos turi aiškų adresą, kuris baigiasi .vmi.lt. Pavyzdžiui: https://www.vmi.lt/ arba https://deklaravimas.vmi.lt/. Jei nuorodoje prieš pirmą pasvirą brūkšnį nėra .vmi.lt – tai jau signalas, kad turite reikalą su svetainės klastote.
Dar vienas svarbus aspektas – VMI niekada nevykdo reklamos kampanijų per paieškos sistemas ar socialinius tinklus. Tai reiškia, kad tikra VMI svetainė niekada nebus paženklinta tokiais užrašais kaip „Remiamas“ ar „Skelbimas“.
Jei paieškos rezultatuose matote tokias žymas prie puslapių, kurie atrodo kaip VMI, jų reikėtų vengti – tikėtina, kad tai yra sukčių įrankiai.
Ką daryti, jei pamatėte įtartiną svetainę ar gavote melagingą žinutę?
Pirmiausia – jokiu būdu nespauskite įtartinų nuorodų ir nesiveskite jokių asmeninių duomenų. Net jei svetainė atrodo beveik identiškai kaip oficiali, bet adresas nebaigiasi .vmi.lt – tai jau ženklas, kad esate sukčių taikinyje.
Jei turite įtarimų dėl pranešimo ar svetainės tikrumo, nedvejodami kreipkitės į VMI. Galite parašyti el. laišką adresu duomenu_sauga@vmi.lt, prie laiško pridėdami ekrano nuotrauką arba gautą pranešimą.
Taip pat galima skambinti telefonu +370 5 260 5060, kur VMI specialistai suteiks visą reikalingą informaciją ir padės įvertinti situaciją.
Tuo atveju, kai norite pranešti apie incidentą tiesiogiai, rekomenduojama kreiptis į Nacionalinį kibernetinio saugumo centrą (NKSC). Tai galite padaryti užpildę specialią formą jų svetainėje, parašydami el. laišką adresu cert@nksc.lt arba paskambinę trumpuoju numeriu 1843.
Kuo greičiau tokie atvejai patenka į specialistų akiratį – tuo didesnė tikimybė, kad pavyks laiku užkirsti kelią platesniam sukčiavimui.
Būkite budrūs – kibernetinės grėsmės vis labiau taikosi į gyventojus
VMI kartu su NKSC nuolat dirba siekdamos užkirsti kelią sukčiavimo atvejams, tačiau svarbiausias vaidmuo tenka pačiam gyventojui, būtent jis turi būti budrus, vertinti informaciją kritiškai ir neskubėti spausti pirmos pasitaikiusios nuorodos.
Ypač svarbu tai deklaravimo laikotarpiu, kai žmonės dažniau nei įprastai naršo mokesčių sistemoje, prisijungia prie deklaravimo lango ar laukia su tuo susijusių žinučių.
Jeigu norite būti tikri, kad lankotės tikroje svetainėje – geriausia adresą suvesti rankiniu būdu arba naudotis nuorodomis, kurias skelbia patys VMI kanalai. Tai oficiali svetainė, „Facebook“ ar „LinkedIn“ profiliai. Taip apsaugosite ne tik savo duomenis, bet ir ramybę, netapdami dar vienu auka vis tobulėjančiose kibernetinėse apgavystėse.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti