Ryte skauda nugarą? Tavo kūnas rėkia ne dėl čiužinio, atskleidžiamos tikrosios skausmų priežastys

Lina Snarskienė , 2025-04-23, 17:14 (atnaujinta 2025-04-23, 17:23)
0
Ryte skauda nugarą? Tavo kūnas rėkia ne dėl čiužinio, atskleidžiamos tikrosios skausmų priežastys

Jei ryte pabundi jausdamas, kad esi vienas didelis skausmas, o nugara atrodo tarsi per naktį kažkas ją išardė ir sudėjo ne visai teisingai – tu ne vienas. Daugelis žmonių šiuos pojūčius susieja su lova ar čiužiniu. Pirmoji mintis dažniausiai būna apie nepatogų pagrindą, per kietą pagalvę arba dar vieną nesėkmingą pasirinkimą iš baldų salono. Toks aiškinimas patogus, bet nebūtinai teisingas.

Tiesa ta, kad skausmas, kurį jauti ryte, retai prasideda naktį. Jis dažniausiai yra visos dienos pasekmė: to, kaip sėdi, kaip stovi, kaip kvėpuoji ir net kaip galvoji. Nugaros skausmas nėra tik apie stuburą. Jis apie visą laikyseną, apie emocinę būseną, apie įtampą, kuri kaupiasi lėtai ir tyliai. 

Ir kai pagaliau ateina metas atsigulti, tavo kūnas dažniausiai jau būna pavargęs ne nuo miego stygiaus, o nuo to, kad visą dieną buvo paliktas be jokio dėmesio. Žinoma, netinkamas čiužinys gali pabloginti situaciją, tačiau jis nėra pagrindinis kaltininkas. 

Net pačios brangiausios miego sistemos nepadės, jei dienos metu tavo kūnas nuolat gyvena įsitempęs. Jei tu sėdi pasviręs į priekį, jei pečiai krenta, jei visą dieną praleidi vienoje padėtyje, nugara tą prisimena. Ji nekalba garsiai, bet ji kaupiasi. Ir kai tu guli – ji išleidžia viską, ką sukaupė.

Skausmas neprasideda lovoje – jis tik ten pasirodo

Ryte pasireiškiantis nugaros skausmas daugeliui atrodo kaip staigus, netikėtas dalykas. Tačiau tai beveik visada yra procesas. Kūnas nesulūžta per naktį, juk jis prisitaiko, stengiasi, saugo tave, kol pagaliau pasako – gana. 

Svarbu suprasti, kad tavo nugara visą dieną reaguoja į tai, ką tu darai. Ilgai sėdint, ypač netaisyklingai, raumenys pradeda dirbti neteisingai. Vieni per daug įsitempia, kiti lieka neveiklūs. Dėl to atsiranda disbalansas, kuris ir sukelia skausmą. 

Kiekvieną kartą, kai sėdi ant žemos kėdės, kai laikai nešiojamą kompiuterį ant kelių ar kai pasikreipi prie telefono, tavo stuburas išsikraipo. Tai gali atrodyti nekaltai, bet jei šitaip elgiesi kasdien, savaitė po savaitės, kūnas galiausiai pradeda rodyti ženklus. Ir tai, ką pajunti ryte, dažniausiai yra tų ženklų kulminacija.

Vienas pratimas vakare neišgelbės – padėti reikia visą dieną

Vienas populiariausių sprendimų yra vakariniai tempimai ar greitas stuburo masažas. Taip, tai gali padėti šiek tiek sumažinti įtampą. Tačiau tai, žinoma, ne sprendimas, o tik laikinas palengvėjimas. Jei dieną praleidi sėdėdamas nejudėdamas, o vakare tik šiek tiek patempi nugarą, neturėtum stebėtis, kad ryte jautiesi vėl lyg suglamžytas. 

Tavo nugara nori judėti. Ji nenori vien būti tempiama. Kiekvieną valandą būtina atsistoti ir bent kelias minutes pajudėti. Pakelti rankas virš galvos, apsukti pečius, ištempti stuburą į visas puses. Labai svarbu – bent kartą per dieną nueiti pasivaikščioti. Judėjimas – tai signalas kūnui, kad jis yra naudojamas teisingai. Ir tik tada, kai dienos metu jauti, kad tavo nugara gyvena, o ne vegetuoja, gali tikėtis, kad naktis ją nuramins.

Viskas prasideda nuo darbo vietos


Ergonomika – tai ne mada, tai būtinybė. Monitorius turi būti akių lygyje. Kėdė – tvirta, bet ne kieta. Stalas – tinkamo aukščio. Kojos turi remtis į grindis. Jei dirbi namuose – pasirūpink, kad tavo darbo vieta būtų bent kiek artima biuro standartams. Sėdėjimas lovoje ar ant sofos yra greičiausias kelias į rytinius skausmus.

Taip pat labai svarbu mokytis sąmoningai kvėpuoti. Įtempta nugara dažnai susijusi su paviršiniu kvėpavimu. Jei kvėpuoji tik krūtine, tavo apatinė nugaros dalis lieka be jokio vidinio masažo. Kvėpavimas pilvu padeda suaktyvinti giluminius raumenis, kurie palaiko stuburą. Tai nėra sudėtinga, reikia tik kasdien priminti sau apie tai – įkvėpti giliai, iškvėpti lėtai, ir leisti kūnui šiek tiek atsigauti.

Emocijos kaupiasi tarp menčių

Stresas taip pat daro savo darbą. Įtampa, kurią jauti dienos metu, niekur nedingsta. Jei tu vakare neišjungsi galvos, kūnas pats to nepadarys. Nugara tampa vieta, kur kaupiamos neišsakytos mintys, nerimas, įtampa. Pečiai užsikelia, sprandas sukietėja, kvėpavimas sutrumpėja. Ir visa tai sugrįžta ryte kaip priminimas, kad tu gyveni per dideliame krūvyje.

Ryto skausmas nėra netikėtas. Jis labai logiškas. Ir kai pradedi tai matyti ne kaip trukdį, o kaip signalą, gali pradėti keisti įpročius. Ne kardinaliai, ne per naktį, bet po truputį. Vienu atsistojimu daugiau, viena mintimi mažiau ir bus pasirinkimas  už save, o ne prieš.

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas