Kas nutinka smegenims, kai prieš miegą skrolinate savo telefoną? Rezultatai šokiruoja net medikus

Viktoras Baliulis , 2025-04-25, 19:55
0
Kas nutinka smegenims, kai prieš miegą skrolinate savo telefoną? Rezultatai šokiruoja net medikus

Neretai atsigulę į lovą vietoje pagalvės prisiglaudžiame prie telefono. Pažįstamas scenarijus: vienas „greitas“ patikrinimas, ką naujo parašė draugai ar socialiniai tinklai, ir praeina pusvalandis, kartais net visa valanda. O ekranas šviečia vis arčiau akių.

Nors atrodo, kad šis vakarinis scrollinimas padeda atsipalaiduoti, realybė gerokai sudėtingesnė. Iš pažiūros nekaltas įprotis tikrinti ekraną prieš užmiegant virsta kasdieniniu trukdžiu tiek kokybiškam miegui, tiek emocinei savijautai. Vis dažniau girdime apie išsiderinusį paros ritmą, o tai tampa rimta problema.

Apie tai šnekama ne tik psichologų kabinetuose. Temą nagrinėja ir gydytojai neurologai, miego specialistai, net technologijų kūrėjai. Technologinis progresas žengia kartu su problema, bet jos sprendimo dažnai ieškome ne ten, kur reikėtų – vis dar rankose laikydami švytintį ekraną.

Ekrano šviesa: nepastebimas, bet atkaklus trikdis

Žmogaus smegenys jautriai reaguoja į šviesą, ypač mėlynąją, kurią skleidžia išmaniųjų įrenginių ekranai. Būtent tokio spektro šviesa lėtina melatonino, vadinamojo miego hormono, gamybą. Tai reiškia, kad signalas kūnui apie poilsio laiką smarkiai vėluoja.

Kad ir kaip pavargę būtume, jei šalia mūsų šviečia telefonas, smegenys supranta tai kaip dienos tęsinį. Pasekmės pasireiškia lėtesniu užmigimu, neramiu miegu, dažnesniu prabudimu naktį. Jautresni žmonės gali ilgai vartytis, nes smegenys aktyvios tarsi prieš egzaminą ir visa tai dėl keliolikos minučių naršymo.

Problema tampa dar aktualesnė, kai žiūrimas emocijas keliantys turinys – socialiniai tinklai, naujienos ar net darbo laiškai. Suaktyvėja kortizolio lygis, kyla įtampa, o tai niekaip nesuderinama su poilsio režimu. Organizmas pereina į „veikimo“ būseną vietoje raminančio atsijungimo.

Scrollinimo sukeliama įtampa – ne tik fizinė

Iš pažiūros atrodo, kad vakarinė veikla telefone yra pasyvi – gulime, skroliname, fiziškai ilsimės. Tačiau psichologinis krūvis tuo metu smarkiai išauga. Mūsų smegenys gauna šimtus signalų per trumpą laiką, emocinės žinutės, reklamos, vaizdai, palyginimai su kitais.

Lyginimosi momentas – vienas didžiausių nuotaikos gadintojų. Net ir suvokdami, kad socialiniai tinklai yra tik ištrauka iš kitų žmonių gyvenimo, vis tiek pasiduodame neigiamoms emocijoms: lyg trūktų kažko, būtume atsilikę, nevykę. Tokia mintis prieš užmiegant tikrai nėra geriausia draugė.

Nuolat besikeičianti informacija atbukina mūsų dėmesį ir kelia stresą. Tarsi dienos nepakaktų, net lovoje kūnas ir protas neatsipalaiduoja. Ir tai ne pavieniai atvejai – kalbame apie įprotį, kuris tampa naujuoju normaliu, nors iš tiesų sekina.

Rytinis nuovargis – uždelsto vakaro efektas

Vienas iš labiausiai ignoruojamų scrollinimo padarinių – miego kokybė. Net jei iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad užmigti pavyko, tikėtina, jog miego ciklai buvo sutrikdyti. Tyrimai rodo, kad net trumpas naršymas ekrane prieš miegą sumažina gilaus miego trukmę.

Gilus miegas yra tas, kuris atstato organizmą – tiek fiziškai, tiek psichologiškai. Jei šis etapas sutrumpėja, ryte atsikeliame pavargę, niūrūs, sunkiau susikaupiame. Kartais net be aiškios priežasties iškart norisi dar vienos kavos. Arba dviejų.

Verta įsiklausyti į savo kūną, gal jis bando pasakyti, kad jam tiesiog trūksta poilsio? Ne papildomo miego, o tikro, ramybės nedrumsčiamo laiko be ekranų. Tik tada galime tikėtis dienos pradžios be spaudimo tarp smilkinių.

Išjungti telefoną – paprasčiau nei atrodo?

Nors atitraukti rankas nuo telefono prieš miegą skamba kaip maža auka, iš tiesų tai reikalauja valios ir sąmoningumo. Net ir žinant visas pasekmes, pagunda likti „online“ stipresnė nei noras pasirūpinti savimi. Ypač kai turinys sukurtas taip, kad būtų be pabaigos.

Pirmas žingsnis yra paprasčiausias laiko ribojimas ar telefono padėjimas toliau nuo lovos. Kitas – aiški rutina be ekranų bent pusvalandį prieš miegą. Daugelis stebisi, kaip greitai keičiasi savijauta, kai šis „detoxas“ tampa nuolatiniu įpročiu.

Galiausiai – tai apie pagarbą sau. Kūnui, kuris visą dieną dirbo. Protui, kuris pervargo nuo informacijos pertekliaus. Gal vertėtų sau kartais pasakyti: „Viskas, rytoj paskaitysiu. Dabar – poilsis.“ Naktis yra poilsiui, o ne dar vienam „like“ mygtuko paspaudimui.

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas