„Apple“ atsidūrė ant tarifų prarajos krašto: D.Trumpo įvesti tarifai gali išauginti kainas visame pasaulyje

Lukas Snarskis , 2025-04-25, 12:00 (atnaujinta 2025-04-25, 16:09)
0
„Apple“ atsidūrė ant tarifų prarajos krašto: D.Trumpo įvesti tarifai gali išauginti kainas visame pasaulyje

JAV technologijų milžinė „Apple“ vėl atsidūrė politinių sprendimų sūkuryje. JAV prezidentas Donaldas Trumpas, neseniai paskelbęs 90 dienų pertrauką pasauliniuose importo mokesčiuose, dabar užsimena apie galimą tarifų taikymą net ir tiems, kurie iš pradžių atrodė saugūs. 

Tarp labiausiai paveiktų atsidūrė būtent „Apple“, kurios beveik visi įrenginiai gaminami už JAV ribų. Jeigu būtų taikomi importo mokesčiai prekėms iš Kinijos, Indijos ir Vietnamo, tai reikštų reikšmingą smūgį.

Minėtose šalyse surenkama dauguma „iPhone“, „iPad“ ir kitų kompanijos įrenginių. Praktika rodo, kad D. Trumpo sprendimai dėl tarifų retai būna galutiniai, tad „Apple“ laukia nestabilumo laikotarpis, kuris gali turėti rimtų pasekmių tiek tiekimo grandinei, tiek kainų politikai.

D. Trumpas iš pradžių paskelbė apie 145 proc. importo tarifus prekėms iš Kinijos, bet vėliau šiuos tarifus „sustabdė“ ir paliko 10 proc. lygį, kol vyks derybos. Vis dėlto neaiškumas dėl to, kas galios po šio 90 dienų laikotarpio, tik didėja. Pasak administracijos atstovų, su JAV dėl tarifų tariasi daugiau nei 90 šalių, tačiau vos po kelių dienų šis skaičius sumažėjo iki 15.

„Galiausiai, manau, kad turėsime puikių sandorių. Bet jei neturėsime – bus tarifai“, - tikino JAV prezidentas.

„Apple“ yra įvardijama kaip viena iš labiausiai nukentėjusių įmonių nuo vadinamųjų „Išlaisvinimo dienos“ tarifų, nes visos jos pagrindinės prekės gaminamos užsienyje. Apie trečdalis „iPhone“ išmaniųjų telefonų atkeliauja iš Indijos, kuri, pagal naują sistemą, patenka į 26 proc. tarifų zoną.

Vietnamas, kuriame gaminami dauguma „iPad“ ir „AirPods“, atsidurtų dar prastesnėje pozicijoje – su 46 proc. importo mokesčiu. Situaciją apsunkina ir tai, kad net jei „Apple“ nuspręstų perkelti visą gamybą į JAV, tai neišspręstų problemos.

Bendrovės įrenginiuose naudojamos mikroschemos tiekiamos iš Taivano, ekranai – iš Pietų Korėjos, o kamerų komponentai atkeliauja iš Japonijos. Visa tai reikštų žymiai didesnes sąnaudas, net ir persikėlus arčiau namų.

Trumpai tariant, „Apple“ vėl įstumta į neapibrėžtą padėtį, kuri gali paliesti tiek jos tiekimo grandines, tiek kainas, kurias vėliau matysime parduotuvių lentynose. Ir nors tarifai dar tik grėsmė, o ne realybė, ši istorija jau daro spaudimą didžiausiai pasaulio technologijų bendrovei ir labai tikėtina, kad tai tik pradžia.

Temos: Apple

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas