Atviri duomenys kelia grėsmę? Europos institucijos diskutuoja apie dirbtinį intelektą, saugumą ir kontrolę

Pranešimas spaudai , 2025-05-22, 14:54
0
Atviri duomenys kelia grėsmę? Europos institucijos diskutuoja apie dirbtinį intelektą, saugumą ir kontrolę

Gegužės 18-20 d. Rygoje vyko 25-oji tarptautinės ne pelno asociacijos „EuroGeographics“ generalinė asamblėja– vienas didžiausių erdvinių duomenų ekspertų susitikimų per visą organizacijos istoriją. 

Renginys subūrė lyderius iš 47 Europos nacionalinių kartografavimo, kadastro ir žemės registravimo institucijų, kuriediskutavo apie technologinius pokyčius, geopolitinius iššūkius ir dirbtinio intelekto taikymą erdvinių duomenų valdyme. Lietuvai renginyje atstovavo Nacionalinės žemės tarnybos prie Aplinkos ministerijos direktorius Saulius Mickus.  

Šių metų asamblėjos tema – „Iššūkių įveikimas siekiant užtikrintos ateities“ – apėmė ne tik įprastas žemėtvarkos sritis, bet ir tarptautinį saugumą, duomenų prieinamumo dilemą, klimato kaitą, energetinę infrastruktūrą bei technologines transformacijas.

„EuroGeographics asamblėja – tai galimybė ne tik keistis patirtimi, bet ir kartu formuoti ateities sprendimus, kaip kokybiškai ir atsakingai valdyti erdvinius duomenis. Šiandien duomenys – tai naujasis auksas, ir jų kokybė bei prieinamumas yra esminis veiksnys priimant sprendimus visose ekonomikos srityse. 

Tačiau kartu vis dažniau keliami klausimai, ar pasikeitus geopolitinei situacijai tikrai saugu atverti visus duomenis? Kokius duomenis atverti ir kaip juos apsaugoti? Todėl mums svarbu balansuoti tarp atvirumo ir atsakingo duomenų valdymo, o tarpinstitucinis  bendradarbiavimas tampa strateginės svarbos“,– sakė Nacionalinės žemės tarnybos direktorius S. Mickus.

Renginį šiais metais organizavo Latvijos erdvinės informacijos agentūra ir Valstybės žemės tarnyba. Renginį atidaręs Latvijos gynybos ministras Andris Sprudis pabrėžė, kad patikima geografinė informacija – tai esminė nacionalinio saugumo ir stabilumo prielaida. Ministras taip pat akcentavo duomenų vaidmenį gynybos srityje: Baltijos gynybos linijos formavimui, nacionalinių ribų pažymėjimui ir sprendimų priėmimui.

Dirbtinis intelektas – iššūkiams įveikti  

Asamblėjos dalyviai taip pat diskutavo apie tai, kaip kadastrų, kartografavimo ir žemės registrų institucijos, visada buvusios patikimu civilinių ir karinių sprendimų pagrindu, turi veikti šiandienos technologinių permainų ir duomenų gausos sąlygomis. Diskusijose išryškėjo bendras supratimas: dirbtinio intelekto sprendimai tampa esminiu įrankiu, padedančiu analizuoti ir klasifikuoti didelius duomenų kiekius, automatizuoti žemėtvarkos procesus, aptikti neatitikimus ar rizikas duomenų kokybėje bei kitose veiklose.

Atviri duomenys – visiems

Asamblėjoje daug dėmesio skirta projektui „Open Maps for Europe 2“ (OME2), kurio tikslas – užtikrinti stambaus mastelio (M 1:10 000) oficialių erdvinių duomenų prieinamumą visiems naudotojams. Akcentuota, kad duomenys, kuriuos teikia nacionalinės institucijos, jau šiandien yra plačiai naudojami ne tik viešajame sektoriuje, bet ir tokiose srityse kaip nekilnojamojo turto rinka, infrastruktūros planavimas, gynyba ar klimato poveikio vertinimas.

Viešai prieinamus duomenų rinkinius naudotojai gali atrasti, peržiūrėti, pažymėti ir atsisiųsti per internetinę sąsają, sukurtą įmonės „ThinkWhere“.  

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas