Simboliniu kapsulės įkasimu pažymėtos naujojo VU Chemijos ir geomokslų fakulteto statybos

Pranešimas spaudai , 2025-05-22, 12:59
0
Simboliniu kapsulės įkasimu pažymėtos naujojo VU Chemijos ir geomokslų fakulteto statybos

Gegužės 21 d. Vilniaus universiteto (VU) Saulėtekio mokslo slėnyje simboline kapsulės įkasimo ceremonija oficialiai pradedamos naujojo VU Chemijos ir geomokslų fakulteto statybos.

Šiame pastate įsikurs Chemijos ir geomokslų fakultetas ir VU Gyvybės mokslų centro Transliacinis genų technologijų kompetencijų centras. Daugiau kaip 12 tūkst. kvadratinių metrų teritorijoje bus sukurta moderni, šiuolaikinius reikalavimus atitinkanti, chemijos, biochemijos, farmacinės, nanomedžiagų chemijos specialistams rengti būtina eksperimentinė bazė ir infrastruktūra. 

Ši nauja erdvė užtikrins sėkmingą ir sklandų tarptautinių mokslo ir technologijų projektų vykdymą ir įgyvendinimą, siekiant sėkmingai konkuruoti Europos ir pasauliniu mastu.

„Simboliškai pradedame naujo VU Chemijos ir geomokslų fakulteto statybą. Labai svarbu, kad naujas pastatas iškils Saulėtekyje, Gyvybės mokslų centro ir Nacionalinio fizinių ir technologijos mokslų centro kaimynystėje. Šis intelektualinių ir mokslo infrastruktūros resursų sutelkimas, neabejotinai, prisidės prie dar gilesnio tarpdalykinio bendradarbiavimo, o Saulėtekio akademinis miestelis turės dar vieną reikšmingą mokslo centrą. Esame pasirengę savo veikla ir toliau demonstruoti, kad laiku atliktos investicijos į mokslą duoda didelę grąžą. Kartu šis projektas – tai indėlis į artėjantį Vilniaus universiteto 450-mečio minėjimą“, – sako VU rektorius prof. Rimvydas Petrauskas.

Į naująjį penkių aukštų pastatą planuojama perkelti visas šešias VU Chemijos ir geomokslų fakulteto Chemijos instituto katedras. Keturiuose pastato aukštuose suplanuotas auditorijų kompleksas, administracinės patalpos ir laboratorijų erdvės.

Naujas pastatas – naujos galimybės

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Raminta Popovienė naujojo pastato statybas vadina svarbia žinute ateities kartoms.

„Tiek chemija, tiek geomokslas yra labai svarbus mums visiems atsakant į įvairiausius klausimus – į mūsų visatos, kūrimo, naujų technologijų klausimus“, – teigia ministrė.

„Tai, kad šiandien statomas naujas pastatas, reiškia, visų pirma, naujas galimybes, išėjusias iš universiteto bendruomenės, nes būtent jūs suprantate, kad tam, kad atsirastų naujos galimybės Lietuvai, pirmiausia reikia naujų galimybių studentams, dėstytojams, visai akademinei bendruomenei“, – priduria ji.

Ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas sako besidžiaugiantis, kad VU tampa Lietuvos specializacijos vieta.

„Viena vertus, turime gyvybės mokslus, technologijų, fizikos mokslus, šalia turėsime chemijos mokslus. Turėsime žinių, kompetencijų centrą būtent tose srityse, kurios mums yra kritinės, tam kad galėtume įgyvendinti mūsų ambicingus tikslus, transformuoti mūsų ekonomiką“, – kalba ministras.

Naujajame pastate devynios auditorijos bus skirtos bakalauro ir magistrantūros studijoms, čia įsikurs penkios mokomosios laboratorijos, skirtos studentų laboratoriniams darbams studijų metu. Į naująjį pastatą taip pat persikels 14 savarankiškų mokslinių grupių, kurių tyrimų tematikos ir vykdomi moksliniai projektai – ne tik iš chemijos srities, bet ir tarpdisciplininiai, apjungiant fizikos, biomedicinos, geologijos, farmacijos mokslo kryptis.

„Turėsime dar vieną erdvę, kuri leis siekti kokybiškų studijų ir joms pritaikytos aplinkos. Labai tikimės, kad šis pastatas nebus tik statinys, bet taps erdve, kuri sujungia universiteto bendruomenę ir studentus“, – sako VU Studentų atstovybės prezidentė Klėja Merčaitytė.

Suplanuotose laboratorijose bus vykdomi moksliniai tyrimai supramolekulių, sintetinių kofaktorių, foto- ir elektroaktyvių organinių medžiagų, šepetinių polimerų, elastomerų, imuninių jutiklių, funkciškai aktyvių nanodalelių, daugiakomponenčių metalų oksidų, plonasluoksnių funkcinių medžiagų ir kitose aktualiose temose.

Reikšminga tarpdisciplininė partnerystė

Penktajame pastato aukšte įsikurs Transliacinis genų technologijų centras, kuris sujungs pažangiausios mokslinės įrangos klasterius ir tarpkryptinę ekspertinę mokslininkų patirtį genų redagavimo, genomikos, bioinformatikos, ląstelių technologijų ir kitose srityse.

„Tai bus erdvė, kur mokslininkai bendradarbiaudami kurs pažangias technologijas, skirtas paveldimų genetinių ir onkologinių ligų diagnostikai bei gydymui. Tokia partnerystė tarp chemijos ir gyvybės mokslų tyrėjų ne tik skatins naujus fundamentinius atradimus, bet ir leis greičiau perkelti mokslinius rezultatus į praktinius sprendimus, svarbius žmogaus sveikatai“, – sako VU Gyvybės mokslų centro prof. Virginijus Šikšnys.

„Dar daugiau – Saulėtekyje įsikūrus chemikams, čia susitelks stipriausios Lietuvos mokslinės pajėgos, dirbančios fizikos, chemijos ir gyvybės mokslų srityse. Tokia mokslo koncentracija stiprins tarptautinį matomumą, padės pritraukti talentingus studentus iš Lietuvos ir užsienio bei skatins verslo investicijas į mokslinius tyrimus ir inovacijas“, – priduria profesorius.

Tikimasi, kad šio centro atsiradimas padidins Lietuvos mokslininkų konkurencingumą bei pritrauks tarptautinius partnerius – biotechnologijų ir farmacijos įmones. Moderni įranga ir sukauptos įvairių sričių žinios taip pat sudarys palankias sąlygas kurtis startuoliams ir užtikrins tvarią kompetencijų centro plėtrą ateityje.

Naujojo pastato statybos darbus planuojama baigti 2026 m. III ketvirtį.

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas