Vienas kodas, kuris pakeitė viską: tikroji šio sprendimo sukūrimo priežastis nustebins daugelį

Lina Snarskienė , 2025-05-07, 16:35
0
Vienas kodas, kuris pakeitė viską: tikroji šio sprendimo sukūrimo priežastis nustebins daugelį

Dar visai neseniai daugelis nė nesivargindavo atidaryti kameros, kai pamato kvadratą su keistais taškais. Dabar QR kodas tapo kasdienybe: jais atsiskaitome, registruojamės, net skaitome meniu kavinėse. Bet ar kada susimąstei, iš kur visa tai atsirado?

Ši technologija iš pradžių nebuvo sukurta tam, kad būtų skenuojama bilietų kontrolės metu ar per šventes. Ji atsirado visiškai kitu tikslu, kaip sprendimas Japonijos automobilių pramonės logistikoje. Taip, tai buvo labai praktiškas įrankis, kuris dabar virto beveik kultiniu simboliu.

QR kodai ne tik išgyveno, bet ir per pandemiją patyrė milžinišką šuolį. Jie tapo išsigelbėjimu, kai reikėjo greito, bekontakčio ir saugaus būdo perduoti informaciją. Ir dabar, kai daugybė žmonių priprato juos naudoti, QR kodas jau niekur nedingsta.

Pradžia – nuo automobilių dalių

QR (Quick Response) kodą 1994 metais sukūrė japonų įmonė, gaminanti automobilių detales. Tikslas buvo paprastas: sukurti daug duomenų talpinantį, bet greitai skaitomą kodą, kuris padėtų sekti prekių judėjimą gamybos grandinėje. Brūkšniniai kodai jau nebetenkino, nes buvo per lėti, per siauri, per daug riboti.

Kvadratinė forma, dviem kryptimis skaitoma sistema, didelė talpa ir itin greitas nuskaitymas – visa tai leido QR kodui tapti tobulai pritaikytu sprendimu industrijai. Jis buvo tylus, nematomas herojus, kol netapo viešojo gyvenimo dalimi.

Kada QR tapo madingas?

Daug metų QR kodas tyliai tarnavo logistikai, sandėliavimui, net bilietų kontrolei. Tačiau masinis jo naudojimas prasidėjo tik gerokai vėliau, kartu su išmaniųjų telefonų revoliucija. Kai žmonės pradėjo turėti kameras su QR skaitytuvais, rinka pagaliau tapo pasiruošusi.

Didysis lūžis įvyko per COVID-19 pandemiją. Kai kontaktinis aptarnavimas tapo problema, QR kodas buvo lyg superherojus iš šono. Viskas, nuo skiepų pasų iki kavinių meniu, persikėlė į mažus kvadratėlius. Juos pamatyti tapo įprasta kaip „Wi-Fi“ ženklą.

„QR kodo sėkmę nulėmė laikas ir patogumas, nes, kaip įprasta, žmonės nori greitai, be spaudimo, gauti informaciją. Pandemija tik paspartino tai, kas ir taip būtų įvykę“, – sako skaitmeninių technologijų konsultantas Tomas.

Kodėl žmonėms jis patinka?

QR kodo stiprybė yra jo paprastume. Užtenka nukreipti telefoną ir štai – puslapis, bilietas, meniu, forma. Viskas veikia be jokių paskyrų, programėlių ar slaptažodžių. Tai tiesiog patogu ir kai technologija tampa patogi, ji prigyja greitai ir ilgam.

QR kodas veikia kaip tiltas tarp fizinio ir skaitmeninio pasaulio. Lankstinukas gali vesti į vaizdo įrašą. Lipdukas ant durų – į apklausą, etiketė – į produkto istoriją. Tai funkcija, kuri peržengia laiką ir erdvę, bet lieka neįkyri.

Kas bus toliau?

QR kodas jau dabar naudojamas kur kas plačiau nei tik meniu ar bilietų tikrinimui. Jis integruojamas į išmaniąsias sutartis, kriptovaliutų pinigines, net pasus. Kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Kinijoje, QR kodai tapo kasdienio gyvenimo stuburu: nuo mokėjimų iki sveikatos būklės įvertinimo.

Ateityje tikėtina, kad matysime dar daugiau jo formų: animuotus QR kodus, personalizuotus, spalvotus, saugesnius. Bet pats principas išliks, kad kodas, kuris jungia du pasaulius vienu mostu.

Ar patiko šis įrašas?
 
Temos: QR

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas