„Android“ įrenginiuose esanti virtuali operatyvioji atmintis: sužinokite, kaip tai veikia ir kokia to nauda

Lukas Snarskis , 2025-05-01, 14:55 (atnaujinta 2025-05-01, 16:41)
0
„Android“ įrenginiuose esanti virtuali operatyvioji atmintis: sužinokite, kaip tai veikia ir kokia to nauda

Viena iš pastaraisiais metais dažniausiai diskusijas keliančių „Android“ išmaniųjų telefonų funkcijų – tai vadinamoji „virtuali operatyvioji“ ar „išplėstinė atmintis“. Tiesa, kiekvienas gamintojas ją vadina skirtingai.

„Samsung“ įrenginiuose tokia galimybė įvardijama kaip „RAM Plus“, „Vivo“ šią funkcija pavadino „Extended RAM“, o „Xiaomi“ telefonuose - „Memory Extension“. Ši funkcija dažnai pristatoma kaip būdas padidinti operatyviąją (RAM( atmintį naudojant vidinę saugyklą. Bet ar tikrai ji naudoja jūsų telefono atmintį?

Remiantis išsamiu „Reddit“ naudotojo „PurelyOxified“ tyrimu ir „SamMobile“ pateikta informacija, daugeliui vartotojų šis veikimas buvo paaiškintas pernelyg paviršutiniškai, todėl kilo mitas, kad virtuali RAM nuolat naudoja vidinę atmintį. 

Iš tikrųjų viskas veikia šiek tiek sudėtingiau. Pažvelkime, kaip tokia galimybė veikia iš tiesų ir kokią naudą tai suteikia „Android“ išmaniųjų telefonų turėtojams.

Kaip iš tikrųjų veikia virtuali operatyvioji atmintis?

Virtuali operatyviosios (RAM) atminties funkcija veikia per zRAM modulį. Tai specialus branduolio (angl. kernel) įrankis, kuris leidžia dalį sistemos RAM naudoti kaip suspaustą buferį. Kitaip tariant, į telefoną įdiegtas mechanizmas, kuris operatyvioje atmintyje saugomą informaciją suspaudžia 2:1 ar net efektyviau. 

Tokiu būdu vienoje vietoje telpa daugiau duomenų ir tai padeda efektyviau naudoti esamą operatyviąją atmintį. Svarbiausia tai, kad pagal numatytuosius nustatymus vidinė telefono saugykla tam nenaudojama. 

Tačiau daug vartotojų supainioja gamintojų pateikiamus aprašymus nustatymuose. Pavyzdžiui, „iQOO Neo9 Pro“ išmaniojo telefono aprašyme nurodoma, kad „RAM gali būti išplėsta iki 8 GB. Bus naudojama dalis saugyklos.“ Arba „Xiaomi“ sako: „Pridedama 1 GB RAM naudojant saugyklą. Rekomenduojama naudoti tik esant pakankamai laisvos vietos.“

Šie tekstai sufleruoja, kad funkcija visada naudoja vidinę atmintį, nors iš tikrųjų saugykla pradedama naudoti tik kritiniu atveju, kai zRAM pasiekia savo ribas.

Kodėl vis dėlto saugykla kartais naudojama?

Jei zRAM buferis užsipildo, kai foninių programėlių labai daug arba telefonas stipriai apkrautas, sistema gali išmesti mažiausiai naudojamus duomenis į „swap“, kas yra specialų failą telefone, kuris laikomas saugykloje. Tačiau net ir šiuo atveju kalbame apie minimalų kiekį, dažnai vos apie 1–2 GB.

Pavyzdžiui, įjungus „8 GB + 8 GB Extended RAM“ režimą „Neo9 Pro“ išmaniajame telefone, iškart po paleidimo sistema buvo užėmusi apie 2 GB vidinės saugyklos. Tačiau tai ne nuolatinis rašymas ar skaitymas. Toks failas veikia tik kaip atsarginė pagalba, kai sistema nebesusitvarko su apkrova.

Verta pastebėti ir tai, kad „Android“ operacinė sistema šiuos duomenis valdo itin atsargiai, kad išvengtų per didelio skaitymo/rašymo ir taip nepakenktų saugyklos ilgaamžiškumui.

Ar verta naudoti šią funkciją?

Tikrai taip, bet reikia suprasti kaip visa tai veikia. Virtuali operatyvioji (RAM) atmintis leidžia telefonui sklandžiau dirbti su daugiau atidarytų aplikacijų, sumažina riziką, kad fone esančios programėlės bus uždarytos. Taip pat naudinga tiems, kurių telefonai turi mažiau nei 8 GB fizinės operatyviosios atminties.

O svarbiausia – ši funkcija nereiškia, kad neteksite visos savo saugyklos. Ji naudoja RAM, o į atmintį „lenda“ tik kraštutiniais atvejais. Taigi, gamintojai nesumelavo, tiesiog nepateikė visos informacijos.

Jei kitą kartą išmaniajame telefone matysite nustatymą „Pridėti RAM iš atminties“, žinokite, kad iš tikrųjų tai padeda efektyviau naudoti turimą operatyviąją atmintį, o jūsų telefono vidinė atmintis liks beveik nepaliesta. Tik tais atvejais, kai įrenginys veikia ties apkrovos riba, gali būti naudojamas swapas, bet ir tada tai daroma labai atsargiai.

Trumpai tariant, virtuali RAM yra naudinga funkcija, ir ją verta įjungti, jei tik telefone yra pakankamai laisvos vietos. Tik nereikia manyti, kad tai automatiškai reiškia prarastus gigabaitus, dažniausiai jie liks nepaliesti.

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas