Prisijunkite
Prisijunkite
JAV teismas priėmė sprendimą, kuris gali iš esmės pakeisti tai, kaip veikia „iPhone“ išmaniųjų telefonų programėlių ekosistema. „Apple“ nuo šiol nebegalės drausti ar riboti kūrėjų, kurie savo aplikacijose pateikia nuorodas į išorinius atsiskaitymo puslapius.
Dabar „Apple“ kreipėsi į Šiaurės Kalifornijos apygardos teismą, prašydama atidėti anksčiau priimto teismo sprendimo vykdymą. Šis sprendimas įpareigojo bendrovę leisti kūrėjams programėlėse talpinti nuorodas į alternatyvius atsiskaitymo būdus už „App Store“ ribų.
Ginčas kilo po ilgamečio teismo proceso su „Epic Games“, kurios kuriamas žaidimas „Fortnite“ tapo pagrindiniu precedentu. Nors daugelį „Epic“ pareikštų pretenzijų teismas atmetė, jis pripažino, kad „Apple“ taisyklės, ribojančios informacijos apie išorinius mokėjimus pateikimą, pažeidžia Kalifornijos nesąžiningos konkurencijos įstatymą.
„Apple“ jau anksčiau buvo nurodžiusi, jog laikysis teismo sprendimo, tačiau tuo pat metu pareiškė sieksianti jį apskųsti. Dabar tai pavirto konkrečiu veiksmu. Jeigu teismas patenkins prašymą dėl atidėjimo, bendrovė ir toliau galės taikyti dabartinę „App Store“ politiką tol, kol bus nagrinėjama apeliacija.
Tuo metu kelios žinomos programėlės, tarp jų „Kindle“, „Spotify“ ir „Patreon“, jau pakeitė savo versijas Jungtinėse Valstijose, įtraukdamos nuorodas į alternatyvius atsiskaitymo būdus. Savo teisiniame dokumente „Apple“ akcentuoja, kad šiuo metu įsigaliojusios naujos taisyklės, kuriomis draudžiama rinkti komisinius nuo išorinių pirkimų ir apribojama galimybė nustatyti nuorodų išvaizdą ar vietą programėlėje, žymiai peržengia 2021 metų sprendimo ribas.
Bendrovės nuomone, šios nuostatos net nebuvo svarstytos pradiniame procese ir laikomos perteklinėmis. Anot „Apple“, jei jos įsigalios, tai sukels nepataisomą žalą, o bendrovė skaičiuoja, kad finansiniai nuostoliai galėtų siekti šimtus milijonų arba net milijardus dolerių per metus.
Technologijų milžinė taip pat tvirtina, kad apygardos teismas viršijo savo įgaliojimus, neteisėtai kišdamasis į kainodaros politiką. Tai esą prieštarauja ne tik Kalifornijos teisės aktams, bet ir JAV Konstitucijai.
Kompanija pabrėžia, jog jos apeliacija turi realų pagrindą būti patenkinta, todėl sprendimo vykdymo atidėjimas esą būtinas siekiant apsaugoti jos verslo modelį nuo galimos žalos. Ji taip pat išreiškė norą, kad teismas priimtų sprendimą dėl šio prašymo iki gegužės 28 dienos.
„Epic Games“, kuri vis dar aktyviai dalyvauja ginče, sureagavo itin griežtai. Kompanija pareiškė, kad „Apple“ bandymas stabdyti sprendimo įgyvendinimą yra dar vienas desperatiškas mėginimas išlaikyti savo monopolinę poziciją.
„Epic“ atstovai akcentuoja, kad po pradinio sprendimo kūrėjai ėmė naudotis galimybe atverti daugiau atsiskaitymo būdų, taip suteikdami vartotojams pasirinkimo laisvę, o patys kūrėjai – lankstesnes sąlygas. Jie taip pat patvirtino, kad artimiausiomis dienomis planuoja „Fortnite“ sugrąžinti į „iPhone“ ir „iPad“ įrenginius Jungtinėse Valstijose.
Šis teisminis konfliktas tapo plataus masto precedentu, kuris potencialiai gali paveikti ne tik programėlių rinkos struktūrą, bet ir visą skaitmeninių mokėjimų ekosistemą. Sprendžiama ne vien apie tai, kaip kūrėjai gali pateikti savo paslaugas, bet ir apie tai, kiek gali trukti „Apple“ kontrolė vienoje iš pelningiausių platformų pasaulyje.
Atsakymo į šį klausimą dar teks palaukti – galutinė byla dar tik įsibėgėja.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti