Prisijunkite
Prisijunkite
Kas vakarą, prieš miegą, įjungi telefoną krautis. Tiesiog įpročiu tapęs veiksmas, atrodo, net negalvoji: įkiši laidą, padedi ant spintelės, pasuki veidą į pagalvę ir viskas. Ryte telefonas šimtu, o tu?
Daugelis net nesusimąsto, kad toks naktinis įkrovimas gali turėti pasekmių. Ne tik baterijai, bet ir tam, kaip miegi, kiek pailsi, ir net, kaip jautiesi atsibudęs. Ir ne, čia ne vien apie šviesą ar garsus.
Įkraunamas telefonas veikia tyliai, bet stipriai. Skleidžia šviesą, trukdo melatonino gamybai, išmeta pranešimus, spinduliuoja elektromagnetinius laukus, kurie veikia tavo kūną net tada, kai sąmoningai jų nefiksuoji.
Telefonas šalia galvos – daugiau nei tiesiog patogumas
Dauguma žmonių laiko telefoną vos kelių centimetrų atstumu nuo pagalvės. Neretai net po pagalve. Praktiška, bet ar tikrai išmintinga? Naktį tavo smegenys pereina į gilesnes miego fazes. Jos apdoroja informaciją, atkuria ryšius, perkrauna emocinę sistemą.
Bet jeigu šalia blyksi ekranas, vibruoja pranešimai, vyksta mikrojudėjimai ir tavo kūnas tą fiksuoja, net jei tu pats to nepastebi. Tai nereiškia, kad būtinai pabundi, bet miegas tampa paviršutiniškas, labiau fragmentuotas ir ilgainiui pradedi jausti nuovargį, dirglumą, sunkiau susikaupi. Tik nesupranti, kodėl.
Apšvietimas ir ekranų šviesa – tylus melatonino žudikas
Melatoninas, miego hormonas, gaminamas tamsos metu, o jeigu šalia tavęs kraunamas telefonas kartais sužimba, ar dar blogiau – palikta aktyvi įkrovimo animacija ar pranešimų švieselės – tavo akys tai mato, net užmerktos.
Tyrimai rodo, kad net labai silpnas šviesos šaltinis kambaryje gali sumažinti melatonino lygį iki 50 proc. O tai reiškia vieną: miegas tampa mažiau gilus, mažiau atkuriantis, o jei taip ne vieną naktį, o kiekvieną, jei šis įprotis tampa rutina, tuomet pasekmės gali būti kritinės.
Elektromagnetiniai laukeliai – poveikis, kurio nejauti
Telefonas kraunasi, tai reiškia, kad šalia tavęs veikia aktyvus elektroninis įrenginys. Net jei Wi-Fi išjungtas, net jei vibracija nustatyta tyli. Įkrovimo procesas sukuria elektromagnetinius laukus. Moksliškai iki šiol vis dar diskutuojama, kokį poveikį tai turi žmogaus organizmui.
Visgi, vienas faktas aiškus: šie signalai skatina budrumą. Kai kūnas jaučia, kad šalia kažkas vibruoja, dirba, skleidžia šilumą ar energiją ir jis neįeina į visišką poilsio režimą. Tai subtilus, bet realus trikdis, kuris naktį daro mažiau naktimi.
Ką daryti, jei telefoną vis tiek reikia krauti?
Jei be jo negali – bent perkelk jį toliau nuo lovos. Kitas kambario kampas yra puikus sprendimas. Dar geriau būtų, naudoti išmanų laikmatį ar pakrauti vakare, o ne naktį. Jeigu įmanoma – įjunk lėktuvo režimą, išjunk Bluetooth, Wi-Fi, pranešimus.
Maža gudrybė: krauti telefoną virtuvėje ar koridoriuje, o į miegamąjį atsinešti seną, gerą žadintuvą. Taip ne tik išvengsi šviesos ir laukų, bet ir sumažinsi pagundą scroll’inti dar pusvalandį prieš miegą.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti