Išmanus pasirinkimas: pasakė, kaip sutaupyti pinigų ir tausoti gamtą renkantis telefoną

Pranešimas spaudai , 2025-07-09, 10:55
0
Išmanus pasirinkimas: pasakė, kaip sutaupyti pinigų ir tausoti gamtą renkantis telefoną

Naujo daikto žavesys stiprus, tačiau suteikti senam antrą progą – nereiškia rinktis prasčiau. Šis požiūris pamažu ateina ir į technologijų pasaulį. Vis dar daug žmonių rizikuoja pirkdami naudotus telefonus tiesiog iš kitų asmenų įvairiuose portaluose, nors šalia yra ir patikima galimybė. Kaip pastebi Aurelija Žėkienė, „Telia“ tvarumo vadovė, šiandien atsiveria daugiau kelių vartoti tvariau ir praktiškiau.

Tyrimų kompanijos „Counterpoint Research“ ir „International Data Corporation (IDC)“ nuolat fiksuoja pasaulinės atnaujintų išmaniųjų telefonų rinkos augimą. Prognozuojama, kad iki 2027 metų rinka pasieks beveik 100 mlrd. JAV dolerių vertę, o metinis augimas sieks apie 10 proc.

„Nors daugelio mūsų išmaniojo telefono poreikiai nesikeičia jau kurį laiką, naršyti internete, fotografuoti, naudotis socialiniais tinklais, noras turėti naujausią modelį vis dar išlieka stiprus. Šalia šio įpročio vis labiau ryškėja ir kita tendencija. Visuomenės sąmoningumas auga ir pastebime, kad vis daugiau žmonių renkasi gyventi ir vartoti tvariau. Klientai vis dažniau grąžina senus įrenginius, įsigyja ir naudoja atnaujintus mobiliuosius telefonus“, – sako A. Žėkienė.

Klientai gali patogiai pasitikrinti seno telefono vertę neišeidami iš namų – pasižiūrėti ją mūsų internetiniame puslapyje, o atnešę seną įrenginį, gauti nuolaidą naujam. Lietuviai po truputį atranda, kad atnaujintas flagmanas kainuoja mažiau.

„Žmonės dažnai rizikuoja pirkdami panaudotus, bet neatnaujintus telefonus tiesiog iš kitų per įvairius portalus. Tačiau yra galimybė įsigyti atnaujintą įrenginį, kuris atrodo kaip naujas ir turi net dvejų metų garantiją – kaip ir naujam telefonui“, – paaiškina „Telia“ tvarumo vadovė.

Geras telefonas: nebe naujas, o ilgaamžis

Rinkos tyrimų bendrovės „Kearney“ 2025 metų kovo mėn. duomenimis, net 80 proc. vartotojų svarsto kada nors įsigyti atnaujintą elektroniką. Teigiamą sprendimą tai padaryti lemia ne tik galimybė sutaupyti (30–50 proc. apklaustųjų), bet ir augantis sąmoningumas bei noras mažinti žalą aplinkai.

„Vartojimo įpročių keitimas – lėtas procesas, nes sprendimą rinktis atnaujintą įrenginį dažniausiai lemia ne kaina, o moralinės vertybės: noras gyventi tvariau ir prisidėti prie švaresnės planetos. Pavyzdžiui, gerasis pavyzdys yra klientų įpročiai Norvegijoje, ką aiškiai parodo šios šalies rinkos tendencijos: ten daug daugiau žmonių renkasi atnaujintus įrenginius. Nors Lietuvoje šis judėjimas lėtesnis, džiugina tai, kad jis nuosekliai auga“, – sako A. Žėkienė.

Keisti vartojimo įpročius visuomenėje nėra lengva. Tačiau pastaruoju metu tvarumo vadovė pastebi ir pozityvių pokyčių. Pasak jos, skirtumai tarp kiekvieno naujo telefono modelio nėra dideli – dažniausiai tai tik smulkūs patobulinimai, o ne didelės naujovės. Daugiau žmonių vertina, kad įrenginys tarnautų ilgai ir patikimai.

Tvarus ir atsakingas vartojimas – viena pagrindinių bendrovės „Telia Lietuva“ strategijos krypčių. 2024 m. net 96 proc. bendrovės atliekų buvo perdirbtos arba panaudotos pakartotinai, o 29 proc. klientų galinės įrangos (pavyzdžiui, maršrutizatorių) buvo atnaujinta ir pritaikyta naujam naudojimui. Tai tiesiogiai prisideda prie žiedinės ekonomikos Lietuvoje.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Temos: Telia

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas