Kuro kainos rekordinėse aukštumose: štai kaip vairuotojai gali sutaupyti šimtus eurų kas mėnesį!

Viktoras Baliulis , 2025-04-24, 13:00
0
Kuro kainos rekordinėse aukštumose: štai kaip vairuotojai gali sutaupyti šimtus eurų kas mėnesį!

Kiekvieną kartą stabtelėjus degalinėje, daugelio vairuotojų veide atsispindi susierzinimas. Kuro kainos vėl išaugo. Ir ne simboliškai, o taip, kad net nedidelis bakas pasipildo už sumą, kuri praeityje buvo skiriama visos savaitės apsipirkimui. 

Tuo metu, kai infliacija vis dar daro spaudimą piniginei, kiekvienas papildomas euras tampa reikšmingas. Natūraliai kyla klausimas, ką realiai gali padaryti žmogus, kuris be automobilio neįsivaizduoja savo kasdienybės?

Daugeliui transportas yra ne prabanga, o būtinybė. Važiuojama į darbą, vežami vaikai į mokyklą, apsipirkinėjama, lankomi artimieji. Atsisakyti automobilio – dažnai ne išeitis. Tačiau net jei važinėtis būtina, tai nereiškia, kad tenka aklai mokėti viską, ką rodo degalų kolonėlės ekranas. 

Yra būdų, kaip galima sumažinti kuro sąnaudas ir, svarbiausia – tai nereikalauja drastiškų pokyčių. Šiame straipsnyje apžvelgsime, ką gali padaryti kiekvienas vairuotojas, be didelių investicijų ir be ypatingų techninių žinių, kad sumažintų išlaidas degalams. 

Kartais sprendimai slypi ne kur nors toli, o tiesiog mūsų įpročiuose, pasirinkimuose ar net padangų slėgyje.

Vairavimo stilius – daugiau nei tik komforto reikalas

Vienas iš efektyviausių, bet dažnai nuvertinamų būdų sumažinti kuro sąnaudas yra keisti vairavimo įpročius. Staigus akseleravimas, dažnas stabdymas, greičio palaikymo nepastovumas – visa tai daro tiesioginę įtaką sunaudojamo kuro kiekiui. Kuo švelniau ir tolygiau važiuosite, tuo mažiau reikės degalų.

Optimalus greitis taip pat padeda taupyti. Pavyzdžiui, važiuojant 90 km/h greičiu sunaudosite mažiau kuro nei skriejant 120 km/h ar dar greičiau. Nors kelionė gali šiek tiek pailgėti, skirtumas dažnai būna vos kelios minutės, bet kuro sąnaudos gali sumažėti net iki 20 proc.

Nepamirškite ir „laisvo riedėjimo“ technikos. Jei matote, kad netrukus teks sustoti, geriau atleisti akseleratorių anksčiau, o ne spausti stabdžius paskutinę akimirką. Tai ne tik efektyviau, bet ir padeda ilgiau išlaikyti stabdžių sistemą geros būklės.

Automobilio techninė būklė – ar tikrai viskas tvarkoje?

Net ir pats geriausias vairuotojas nieko nepadarys, jei jo automobilis nenaudoja kuro efektyviai. Dažnai žmonės važinėja su senomis, retai prižiūrimomis transporto priemonėmis, manydami, kad taupo, nes neina į servisą. Tačiau iš tiesų – išleidžia daugiau degalams.

Reguliariai keičiami oro filtrai, tinkamai prižiūrėta degalų sistema, tvarkingas variklis – visa tai turi reikšmės. Net paprastas padangų slėgio patikrinimas gali turėti įtakos. Per mažai pripūstos padangos padidina pasipriešinimą riedėjimui ir gali padidinti sąnaudas net 5 proc.

Svarbu ir tai, ką dedate į bagažinę. Dažnai vežami nereikalingi daiktai, stogo bagažinės ar dviračių laikikliai, kurie nenaudojami, o tai papildomas svoris ir aerodinaminis pasipriešinimas. Kuo sunkesnis automobilis, tuo daugiau darbo reikia varikliui ir tai tiesiogiai reiškia daugiau degalų.

Kelių planavimas ir alternatyvų paieška

Galbūt skamba senamadiškai, bet išankstinis maršruto planavimas vis dar veiksminga strategija. Vietoje kelių trumpų kelionių – viena ilgesnė. Važiuojant šiltu varikliu, kuro sąnaudos yra mažesnės. O jei įmanoma, verta naudotis aplikacijomis, kurios rodo eismo intensyvumą ar galimas kliūtis, stovint kamštyje degalai dega veltui.

Verta ir pasidomėti, galbūt kai kuriais atvejais kelionė dviračiu, pėsčiomis ar viešuoju transportu yra praktiškesnė. Tai neturi būti radikalus pokytis, gal vieną ar du kartus per savaitę. Tokie pasirinkimai ne tik taupo kurą, bet ir prisideda prie geresnės fizinės sveikatos.

Jei važinėjate su kolegomis į tą pačią vietą – pasidomėkite galimybe kooperuotis. Kelionės dalybos ne tik taupo pinigus, bet ir padeda mažinti spūstis bei taršą.

Kuro pirkimo strategija – dar vienas sutaupymo šaltinis

Daugelyje miestų kuro kainos keičiasi net kelis kartus per savaitę. Stebint kainų pokyčius, galima išmokti atpažinti pigiausią pirkimo laiką. Kai kurie vairuotojai pastebi, kad pigiausias kuras būna antradieniais arba trečiadieniais ryte, o brangiausias – savaitgalio išvakarėse.

Taip pat verta naudotis mobiliomis programėlėmis, kurios leidžia palyginti skirtingų degalinių kainas. Net kelių centų skirtumas už litrą ilguoju laikotarpiu gali reikšti dešimtis eurų sutaupytų kas mėnesį.

Jei turite galimybę, pasinaudokite lojalumo programomis ar nuolaidų kortelėmis. Nors kartais jos atrodo nereikšmingos, sukritus visiems veiksniams tai gali padaryti skirtumą.

Mažais žingsniais į didelį rezultatą

Kai kainos kyla, norisi kaltinti visus – nuo politikų iki pasaulinių rinkų. Tačiau kiekvienas vairuotojas turi daugiau įtakos savo sąnaudoms nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Ir nereikia ieškoti stebuklų, reikia stebėti, keisti įpročius ir prisiminti, kad net mažiausi pokyčiai ilguoju laikotarpiu duoda didelį rezultatą.

Taupyti kurą galima ne tik važiuojant mažiau – galima važiuoti išmintingiau.

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas