Lietuvius pasiveja ir KET baudos užsienyje: nedidelis pažeidimas gali tapti tūkstantine bauda jau Lietuvoje

Viktoras Baliulis , 2025-05-04, 17:54
0
Lietuvius pasiveja ir KET baudos užsienyje: nedidelis pažeidimas gali tapti tūkstantine bauda jau Lietuvoje

Baudos užsienyje yra tema, apie kurią dažnas susimąsto tik tada, kai jau rankose atsiduria raštiškas nurodymas susimokėti. Automobilių stovėjimo taisyklių pažeidimas, greičio viršijimas ar viešosios tvarkos pažeidimas – visa tai gali užsienio šalyje pasibaigti bauda, kurios mokėjimas vilkinamas tikintis, kad kaip nors praeis. 

Bet ar tikrai taip būna? Dalis žmonių galvoja, kad vien tik palikus šalį, viskas išsisprendžia savaime. Tokia nuostata dažnai kyla iš to, kad iš pirmo žvilgsnio niekas nepersekioja, jokių papildomų laiškų neateina. 

Tačiau vis dažniau paaiškėja, jog senos baudos pasiveja. Ir ne tik morališkai, bet ir juridiškai. Kai kurios jų gali tapti rimtu galvos skausmu net po kelerių metų. Verta suprasti, kad Europos Sąjungoje, kaip ir kai kuriose kitose valstybėse, teisinių instrumentų keistis informacija apie nusižengimus yra daugiau nei bet kada anksčiau. 

Valstybės bendradarbiauja, o duomenys dažnai tampa bendrais. Tad ką konkrečiai gali reikšti nesumokėta bauda užsienyje ir ar tai gali jus pasiekti Lietuvoje?

Bauda – ne laiškas į niekur

Pirmiausia svarbu žinoti, kad bauda, gauta užsienyje, dažnai turi teisėtą pagrindą ir gali būti vykdoma tarptautiniu mastu. Ypač jei pažeidimas įvykdytas ES šalyje. Europos Sąjungos valstybių institucijos keičiasi informacija, o tai reiškia, kad užsienyje išrašyta bauda netampa niekine vos peržengus valstybės sieną.

Jeigu nesumokėjote baudos, pavyzdžiui, už greičio viršijimą Italijoje, yra tikimybė, kad po kelių mėnesių ar metų informacija pasieks Lietuvos institucijas. Pagal Tarybos pamatinį sprendimą 2005/214/TVR, ES šalys gali prašyti viena kitos padėti išieškoti baudas, viršijančias 70 eurų. 

Tai reiškia, kad net ir palyginti nedidelė suma teoriškai gali būti perduota Lietuvos antstoliams. Yra atvejų, kai nesumokėta bauda iš užsienio pasiekia asmenį jau kaip vykdomasis dokumentas, t. y., su galiojančiu sprendimu ją išieškoti. 

Tokiu atveju sprendimas būna pripažintas Lietuvoje, o jūs privalote jį vykdyti lygiai taip pat, tarsi tai būtų lietuviška bauda.

Nuo delspinigių iki problemų pasienyje

Sumenkinti baudos reikšmę neverta, net jei jos išieškojimas kol kas nepasiekė jūsų namų pašto dėžutės. Nebaudžiamumas gali būti laikinas. Jei ateityje vėl lankysitės toje pačioje šalyje, galite susidurti su nemalonumais. Ypač jei tai buvo ne tiesiog stovėjimo pažeidimas, o eismo įvykis, triukšmo tvarkos pažeidimas ar kita rimtesnė situacija.

Kai kuriais atvejais baudos išauga dėl delspinigių – sumos dvigubėja, trigubėja, o jūs net nežinote, kad tai vyksta. Be to, gali būti taikomi apribojimai, pavyzdžiui, užblokuotas automobilio registravimas toje šalyje ar net laikinas draudimas grįžti. Taip, yra atvejų, kai dėl nesumokėtų baudų ribojamas įvažiavimas į valstybę.

Dar viena svarbi rizika – nemalonumai pasienyje. Jei šalis fiksuoja jus kaip pažeidėją, kurio bauda neišmokėta, tai gali atsirasti problemų bandant patekti į šalį, ypač kai kalba eina apie valstybes, griežtai taikančias vidaus saugumo principus.

Ar visada gausite pranešimą?

Ne visais atvejais bauda pasieks Lietuvą, tačiau tikėtis, kad sistema nesuveiks – abejotinas planas. Kartais trunka mėnesius, kol informacija perduodama, bet tai nereiškia, kad ji „pamiršta“. Net jeigu informacija nėra persiunčiama automatiniu būdu, kai kurios šalys samdo privačias skolų išieškojimo įmones, kurios veikia ir Lietuvoje.

Pavyzdžiui, Nyderlanduose ar Vokietijoje registruotos baudos neretai pasiekia pažeidėjus Lietuvoje per specializuotas agentūras, siunčiančias oficialius laiškus su aiškia mokėjimo procedūra. Nepaisymas tokio laiško gali lemti papildomas išlaidas ar net teisminius procesus.

Tiesa, jei baudos suma itin maža ir neperžengia minimalios išieškojimo ribos, galimas ir kitas scenarijus – bauda lieka sistemoje, bet aktyviai neišieškoma. Tačiau tai nereiškia, kad ji išnyko.

Geriausia taktika – reaguoti laiku

Jei gavai baudą užsienyje, net jei ji atrodo neteisinga ar per griežta, verta ją įvertinti blaiviai. Neretai įmanoma apskųsti arba pateikti paaiškinimą, ypač jei tai buvo klaida. Dauguma šalių turi aiškią skundų tvarką, o procesą galima atlikti elektroniniu būdu.

Jeigu bauda pagrįsta, tuomet geriausia ją susimokėti kuo greičiau. Dažnai taikomos nuolaidos, jei sumokama per pirmas 14 dienų. Tokiu būdu sutaupote ne tik pinigų, bet ir nervų.

Ignoruoti ar tikėtis, kad viskas praeis – rizikingas pasirinkimas. Pasaulis vis labiau susijęs, o duomenų mainai tarp valstybių yra vis spartesni. Tad dar vienas svarbus principas - nepalik skolų ten, kur galbūt norėsi grįžti atostogauti ar dirbti.

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas