„Sodra“ išplatino kritinį perspėjimą: veiksmus būtina atlikti nedelsiant, banko sąskaitoje gali ir visai nelikti pinigų

Ina Jonaitienė , 2025-05-21, 14:54
0
„Sodra“ išplatino kritinį perspėjimą: veiksmus būtina atlikti nedelsiant, banko sąskaitoje gali ir visai nelikti pinigų

Pasibaigus pajamų deklaravimo ir socialinio draudimo įmokų mokėjimo terminui, daugiau nei 10 tūkstančių savarankiškai dirbančių asmenų jau kreipėsi į „Sodrą“ su prašymu atidėti įmokų mokėjimą. 

Tačiau tūkstančiai vis dar delsia – nesumokėję įmokų ir neinicijavę jokių veiksmų. Tokie gyventojai sulauks oficialių raginimų sumokėti skolą, o toliau, jei į juos nebus reaguojama, prasidės priverstinis skolos išieškojimo procesas.

Svarbu prisiminti, kad socialinio draudimo įmokos yra ne tik prievolė valstybei, bet ir tiesiogiai su tavo gerove susijusi atsakomybė. Jos lemia, ar gausi ligos pašalpą, motinystės išmoką, ar bus skaičiuojama senatvės pensija. 

Todėl įmokų sumokėjimas yra vienas esminių žingsnių užtikrinant finansinį saugumą dabar ir ateityje. Visgi gyvenime būna visko, jei laiku sumokėti nepavyko, svarbiausia nelaukti, o kuo greičiau kreiptis į „Sodrą“ ir suderinti mokėjimo atidėjimo galimybę.

Tada išvengsite papildomų rūpesčių – raginimų, nurašymų ir teisinio spaudimo.

Ar „Sodra“ gali pati nurašyti pinigus nuo sąskaitos?

Trumpai tariant – taip, bet tik laikantis įstatymų. Išieškoti nesumokėtas įmokas „Sodra“ gali tik vadovaudamasi Valstybinio socialinio draudimo įstatymu ir Civiliniu kodeksu. 

Be įspėjimo šios institucijos neišieško pinigų, iš pradžių visiems siunčiami raginimai ir pranešimai, kuriuose nurodoma, kiek skolinga ir iki kada būtina sumokėti.

Jeigu gyventojas yra užsiregistravęs „Sodros“ asmeninėje paskyroje ir pateikęs elektroninį paštą, raginimai jam siunčiami ir el. būdu. Jei į šiuos priminimus neatsižvelgiama, „Sodra“ pereina prie kito žingsnio – priverstinio išieškojimo.

Kaip vyksta skolos išieškojimas?

Skolos nurašymas vyksta per Registrų centro valdomą sistemą PLAIS. Joje automatiškai apribojamos lėšos visose asmens sąskaitose, pavyzdžiui, „Swedbank“, „Luminor“, „Revolut“ ir kt. Verta žinoti – apribojimai taikomi tik tiek, kiek siekia skolos suma.

Tarkime, turite 500 eurų skolą ir 5 skirtingas sąskaitas. Visose jos bus apribotos 500 eurų sumai. Bet tikroji suma bus nurašyta tik iš vienos ar kelių, priklausomai nuo to, kur yra pakankamai pinigų. Kitose sąskaitose apribojimai bus nedelsiant panaikinti. Tokios operacijos dažniausiai įvyksta per kelias valandas.

O jei sąskaita – užsienyje?

Jeigu esate išvykęs gyventi į užsienį, tačiau nesumokėjote įmokų – jūsų skola niekur nedingsta. Jei gyvenate Europos Sąjungoje, EEE, Jungtinėje Karalystėje ar Šveicarijoje, išieškojimo prašymas perduodamas tos šalies institucijoms, kurios toliau vykdo veiksmus pagal vietos įstatymus.

Ar viskas sąskaitoje gali būti nurašyta?

Ne. Egzistuoja neišieškoma suma – tai pinigų suma, kuri lieka žmogui ir kurios „Sodra“ negali automatiškai paimti. Ši suma 2025 metais siekia 450 eurų per mėnesį. Jei pateiksite įrodymus, kad jūsų finansinė padėtis sudėtingesnė, šią sumą galima padidinti.

Pavyzdžiui, jei skola siekia 400 eurų, o sąskaitoje yra 650 eurų – nurašoma tik 200 eurų, likę 450 lieka jūsų naudojimui. O jei sąskaitoje yra tik 450 ar mažiau – jie lieka neliečiami.

Ar skolos išieškojimas papildomai kainuoja?

Taip. Automatinis nurašymas per PLAIS sistemą turi mokestį – 1,02 euro už vieną nurašymą. Jį taiko pati kredito įstaiga.

Ar įmanoma stabdyti nurašymą, jei lėšos jau apribotos?

Galima. Jei pateiksite prašymą dėl mokėjimo atidėjimo – visi išieškojimo veiksmai, įskaitant pateiktus mokėjimo nurodymus, bus sustabdyti.

Ką dar gali taikyti „Sodra“, jei sąskaitose pinigų nepakanka?

Tuomet skola gali būti išieškoma kitais būdais – areštuojant turtą, taikant priverstinę hipoteką, įkeičiant turtą ar perduodant skolos išieškojimą antstoliams. Gali būti kreipiamasi ir į darbdavį, jei esate įdarbintas, kad dalis atlyginimo būtų išskaičiuojama skolos padengimui.

Svarbu žinoti, kad net jei sueina terminas priverstiniam išieškojimui, pradėtas procesas nesustoja. Tai reiškia, kad skola išlieka ir anksčiau ar vėliau ją vis tiek teks padengti.

Jei esi savarankiškai dirbantis ir nespėjai susitvarkyti su įmokomis – nesnausk. Kuo anksčiau kreipsies į „Sodrą“, tuo didesnė tikimybė, kad pavyks išvengti papildomų kaštų, streso ir netikėtumų. Nenustebk, jei vieną dieną sąskaitoje pasikeis likutis – tai ne klaida, o pasekmė. Bet jos dar galima išvengti, tereikia veikti laiku.

Ar patiko šis įrašas?
 
Temos: Sodra

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas