Tūkstančiai lietuvių laukia ir rizikuoja prarasti tūkstančius eurų, pasitikrink, ar tu tarp tų tūkstančių lietuvių

Pranešimas spaudai , 2025-04-07, 07:54 0

Tūkstančiai lietuvių laukia ir rizikuoja prarasti tūkstančius eurų, pasitikrink, ar tu tarp tų tūkstančių lietuvių

„Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) primena paraišką pateikusiems, bet saulės elektrinės neįsirengusiems klientams, kad šiuo metu itin palankus metas pradėti darbus. Energetikos ministerija skyrė 35,5 mln. eurų individualioms saulės elektrinėms įsirengti. 

Paramai skirtų pinigų suma dar neišdalinta, todėl dalį investuotų pinigų statant saulės elektrinę galima susigrąžinti. ESO duomenimis, šiuo metu yra daugiau kaip 12 tūkst. klientų, kurie dar nepasirašė su prisijungimo sutarties arba sutartį pasirašė, bet elektrinės neįsirengė. 

„Pastaraisiais mėnesiais fiksuojame naujų gaminančių vartotojų paraiškų piką, per mėnesį gaunama net 5–6 tūkst. prašymų, nes atėjus pavasariui žmonės skuba įsirengti saulės elektrines, kad atėjus generacijos pikui jos jau veiktų ir namus pilnai aprūpintų elektra. Dalis mūsų klientų jau anksčiau yra pateikę paraiškas saulės elektrinėms įsirengti, bet iki šiol nepradėjo darbų, todėl primename jiems, kad nepraleistų galimybės pasinaudoti parama, kol ji dar neišnaudota“, – sako ESO Tinklų vystymo tarnybos vadovas Ovidijus Martinonis. 

Ketvirtadalis paraiškų – „miegančių“ 

Bendrovės duomenimis, šiuo metu yra beveik 12,3 tūkst. klientų, kurie pateikė paraiškas techninėms saulės elektrinės prisijungimo sąlygoms gauti, bet nepasirašė prisijungimo sutarties, arba pasirašė, bet elektrinės dar neįsirengė. 

„Jei pateikėte paraišką prisijungimo sąlygoms gauti, bet pasikeitė planai ir nusprendėte saulės elektrinės nebeįsirengti, prašome informuoti ESO. Rezervuoti pralaidumai galėtų būti panaudoti kitiems žmonėms prisijungti. Daugiau kaip 90 proc. ESO klientų saulės elektrinės prijungiamos be tinklo rekonstrukcijos, tačiau pasitaiko situacijų, kai tankiai apgyvendintose vietovėse tinklo pralaidumai yra išnaudoti, gaila, kad kartais – tik popieriuje“, – sako O. Martinonis. 

ESO duomenimis, iš klientų, pateikusių paraiškas tapti gaminančiais vartotojais, planus įgyvendina maždaug trys ketvirtadaliai.  

2024 m. maždaug 9,8 tūkst. klientų, arba 24 proc. nuo bendro išduotų techninių sąlygų gaminantiems vartotojams skaičiaus, išduotomis sąlygomis nepasinaudojo, nes neįsirengė saulės elektrinės per 12 mėnesių. Didžiąją dalį, maždaug 8,3 tūkst., sudarė smulkūs gaminantys vartotojai, kurių prašoma generuoti galia siekia iki 10 kW. 

Paraiškų skaičius šoko į viršų 

ESO per pastaruosius du mėnesius gavo rekordiškai didelį paraiškų tapti gaminančiais vartotojais (GV) skaičių: vasarį gauta per 6 tūkst., o sausį – beveik 5 tūkst. paraiškų techninėms sąlygoms gauti. Didžiąją dalį sudaro paraiškos nuosavai elektrinei įsirengti. 

„Tam yra dvi priežastys: sezoninė ir finansinė, žmonės skuba įsirengti saulės elektrines prieš generacijos piką, kuris paprastai pasiekiamas gegužės – birželio mėnesiais, be to, dabar itin palankus metams įsirengti saulės elektrinę kartu su elektros energijos kaupikliu pasinaudojant valstybės parama“, – pažymi O. Martinonis. 

Energetikos ministerija šiemet skyrė 35,5 mln. eurų nuosavoms saulės elektrinėms įsirengti. Paraiškas gaminantys vartotojai galėjo teikti nuo vasario 25 d. ir šiuo metu gauta daugiau kaip 6,2 tūkst. paraiškų už 14,4 mln. eurų, dar liko nerezervuoti 21 mln. eurų. Prašymai paramai priimami iki spalio 31 d. arba kol pasibaigs visa paramos kvietimams numatyta suma. 

Kovo pabaigoje–balandžio pradžioje dar laukiama 15 mln. eurų paramos kvietimų elektros energijos kaupikliams (EEK) įsigyti.  

Įsirengti elektrinei – 9 mėnesiai  

Norint įsirengti saulės elektrinę savo objekte, klientui visų pirma reikėtų pasitikrinti, kokią galią gali perduoti į ESO tinklą. Tai galima padaryti čia, kitas žingsnis yra pateikti paraišką gauti techninėms sąlygoms per ESO savitarną.  

Gavus paraišką, ESO atsiunčia išankstinio mokėjimo sąskaitą už prisijungimo sąlygų parengimą. Ji siekia 41,89 euro, o gavus mokėjimą paraiška patikrinama (tai užtrunka iki 3 kalendorinių dienų), o prisijungimo sąlygos parengiamos per 5 kalendorines dienas. 

„Realiai procesai užtrunka trumpiau ir saulės elektrinę įsirengti, neskaičiuojant rangos darbų, pernai vidutiniškai truko 7 dienas. Rekordas – 3 dienos, tai įmanoma padarius namų darbus ir iš anksto susiderinus su rangovu, kad galėtų darbus pradėti iškart, kai tik gavus technines sąlygas sudaroma prisijungimo sutartis“, – pastebi O. Martinonis.  

Prisijungimo sutartį klientai turi pasirašyti per 3 mėnesius, o pasirašius prijungimo paslaugų sutartį, elektrinę reikia įrengti per 9 mėnesius. Patvirtinus prijungimo paslaugos sutartį, prijungimo sąlygos galioja tiek pat laiko, kiek ir sutartis. 

Jeigu numatytu terminu klientai nespėja pasirašyti sutarties prijungimo sąlygų galiojimo laikotarpiu arba neįsirengia elektrinės, po tam tikro laiko nusprendus teikti naują paraišką, galimybės prijungti norimos galios elektrinę vertinamos iš naujo. Pratęsti techninių sąlygų ir prijungimo sutarties galiojimo negalima.

Ar patiko šis įrašas?
 
Temos: ESO

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas