Prisijunkite
Prisijunkite
Pavasariui prasidėjus, kai oras šyla, langai dažniau paliekami praverti, o vaisiai ima kvepėti stipriau – į namus tyliai įsliūkina nekviesti svečiai. Jos mažos, bet atkaklios. Ir kai vieną dieną virtuvėje pamatai vieną skruzdėlę, rytoj jau gali suskaičiuoti dešimt.
O jei nesiėmei veiksmų – net šimtą. Skruzdėlės namuose – tai ne tik erzinanti smulkmena. Jos žino, ko ieško. O ieško ne tik trupinių, bet ir drėgmės, šilumos bei saugių kampų. Ir jei joms pavyks įsitvirtinti – jų atsikratyti tampa sudėtinga.
Todėl čia svarbu ne tik išvalyti, bet ir suprasti, kodėl jos apskritai atėjo. Jeigu tau svarbu, kad atsikratytum jų be kenksmingos chemijos, be pavojingų kvapų ir be rizikos gyvūnams ar vaikams, verta pasikliauti tais natūraliais metodais, kurie jau ne vienus metus pasiteisina švariuose, saugiuose ir sveikuose namuose.
Kodėl jos čia ateina?
Skruzdėlės turi neįtikėtiną uoslę. Vos vienas lašelis sulčių, trupinys banano ar neplauta stiklinė su limonadu ir jau po kelių valandų jos atranda kelią. Labiausiai jas vilioja saldus ir baltymingas maistas, bet net likusi arbatos dėmė gali joms atrodyti kaip kvietimas užeiti.
Kitas svarbus faktorius yra drėgmė. Jei lauke sausa, o tavo virtuvėje ar vonioje šilta ir šiek tiek drėgna – joms tai tampa tikru rojumi. Todėl net jei atrodo, kad „nėra kuo vilioti“, skruzdėlės gali ateiti ieškodamos ne tik maisto, bet ir vandens.
Kaip jos patenka?
Durys ir langai – tik pradžia. Skruzdėlės randa kelią pro grindų plyšius, plytelių jungtis, vamzdžių praleidimus ar net per kiemo plytelių tarpus. Jų kūnai tokie lankstūs, kad net mikroskopinė skylutė joms yra pakankama. Svarbu jas stebėti, jos juda organizuotai, formuoja takus, o jų kelią dažnai išduoda feromonų kvapas.
Kai tik pastebi jų taką – tai ženklas, kur yra jų įėjimo taškas. Užuot šlavęs jas šluotele, geriau būtent tą vietą užblokuoti, išvalyti ir „sunaikinti kvapą“. Būtent šį kvapą, jų kelią, ir reikia sunaikinti.
Ką naudoti vietoj chemijos?
Actas yra bene veiksmingiausias pasirinkimas. Jis ne tik naikina kvapą, bet ir klaidina skruzdėles. Sumaišyk jį su vandeniu lygiomis dalimis ir purkšk visur, kur jos lankosi.
Citrina veikia panašiai, nes jos rūgštis ir kvapas joms nepakeliamas. Tinka ir natūralus eterinis citrinos aliejus, kelios lašai ant šluostės, ir paviršiai vėl tampa joms nepalankūs.
Dar viena puiki priemonė – ciberžolė arba paprastas cinamonas. Skruzdėlės vengia aštrių, stiprių kvapų. Taip pat efektyvūs yra agurkų žievelės, nors mums jos nekelia emocijų, skruzdėlėms jos tikras šokas.
Galiausiai – mėta. Jos kvapas, ypač koncentruotas, gali tapti neperžengiama siena. Jeigu turi laiko – išsivirink mėtos nuovirą ir juo išpurkšk langų rėmus, grindų kraštus ar vietas, kur dažniausiai matai skruzdėles. Gali netgi įdėti kelis šviežius lapelius tarp plytelių.
Kaip užkirsti kelią ateičiai?
Prevencija yra daug veiksmingesnė nei kovos priemonės. Pradėk nuo to, kad virtuvėje neliktų nė trupinio, iš šono tai gali atrodyti perdėta, bet skruzdėlėms tai skirtumas tarp pasilikimo ar pasitraukimo.
Labai svarbu yra ir maisto laikymas. Viskas turi būti sandariai uždaryta. Verta įprasti naudoti stiklines dėžutes ar maisto indus su silikoniniais dangteliais. Tada net jei jos bando įsilaužti, lieka nieko nepešusios.
Kita būtina priemonė yra drėgmės kontrolė. Jei yra varvanti kriauklė, pratekantis vamzdis ar dažnai stovinti vandens balutė, o tai tiesioginė žinutė skruzdėlėms. Pataisyk, išsausink, vėdink.
Ir galiausiai – švara šiukšliadėžėje. Tai vieta, kur kaupiasi ne tik kvapai, bet ir likučiai. Ją reikėtų ne tik reguliariai ištuštinti, bet ir bent kartą per savaitę perplauti. Acto ir vandens mišinys čia bus kaip dezinfekcija be chemijos.
Jos tiesiog ieško palankių sąlygų. Ir jeigu jų neberanda – išsikrausto. Todėl vietoj „karinės“ strategijos verta taikyti „protingą užtvarą“, saugią, švarią, kvapnią žmogui, bet atgrasančią mažąsias įsibrovėles. Gamta tam davė visas priemones. Reikia tik pasinaudoti.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti