Prisijunkite
Prisijunkite
Įsivaizduokite, kad einate gatve, žvilgsnis užkliūva už ant šaligatvio gulinčios piniginės. Viduje randate grynųjų, banko kortelė, asmens dokumentai. Ką darote? Daugelis galbūt mąsto: „Jei niekas nemato, galiu pasilikti.“ Tačiau toks sprendimas gali turėti rimtų pasekmių.
62 metų vyras rado piniginę su grynaisiais, banko kortele ir asmens dokumentais, greičiausiai tikėjosi pasisekimo, tačiau netrukus teko išgirsti, kad jam gresia metai kalėjimo. Priežastis – negrąžino radinio. Lenkijos policijos suvestinės rodo, kad tokie atvejai nėra reti, o radėjai dažnai tampa įstatymo pažeidėjais.
Garsioji istorija nutiko Topulka savivaldybėje, Lenkijoje, kur 19-metis pametė piniginę su 1 000 eurų grynaisiais, banko kortele ir asmens dokumentu. Kameros ir liudininkai padėjo nustatyti, kad ją rado 62 metų vyras iš Vloclaveko rajono.
Atvykus pareigūnams paaiškėjo, kad piniginė paslėpta garaže. Pasirodo, kad vyras ne tik negrąžino, bet ir slėpė ją. Nors jis nespėjo pasinaudoti kortele ar pinigais, pareigūnai jam pritaikė baudžiamąjį straipsnį, kur numatyta bauda arba laisvės atėmimas iki vienų metų už svetimo turto pasisavinimą.
Tačiau tai ne vienintelė tokia istorija. Kita istorija atskrieja iš dar vieno Lenkijos miesto, šįsyk Garvolino. Čia 47 metų vyras rado piniginę su kortele ir prie jos prisegtu PIN kodu. Jis pabandė pasinaudoti situacija ir išsigryninti pinigus bankomate, tačiau nesėkmingai – savininkas suspėjo kortelę užblokuoti.
Tačiau bandymo užteko, kad vyras buvo sulaikytas ir apkaltintas ne tik turto pasisavinimu, bet ir mėginimu įvykdyti vagystę su įsilaužimu. Už tokį veiksmą gresia iki 10 metų laisvės atėmimo.
Dar viena panaši istorija nutiko Kosciano mieste. 36 metų vyras rado piniginę su 3 000 eurų ir banko kortele. Vietoje to, kad ją grąžintų, jis išleido 300 eurų vietinėse parduotuvėse. Policijai ilgai ieškoti nereikėjo, vyras buvo greitai surastas ir apkaltintas keturiomis vagystėmis bei svetimo turto pasisavinimu.
Kaip pabrėžia vietos policija, net ir bekontaktis atsiskaitymas svetima kortele laikomas vagyste su įsilaužimu, nes pažeidžiama elektroninė apsauga.
Gegužės 8 dieną Brodnicoje užfiksuotas dar vienas atvejis. Vyras pamiršo piniginę ant automobilio stogo ir išvažiavo. Piniginę rado ir pasisavino 23 metų vairuotojas.
Nors jis nesinaudojo nei grynaisiais, nei dokumentais, dėl paties pasisavinimo jam gresia tokia pati bausmė kaip ir 62-mečiui iš Topulkos – bauda arba metai nelaisvės.
Ką reikėtų daryti radus piniginę?
Lietuvoje, kaip ir daugelyje šalių, įskaitant ir aukščiau aptartą Lenkiją, radus piniginę ar kitą vertingą daiktą, teisiškai privaloma bandyti surasti savininką arba pristatyti radinį į policiją. Pagal įstatymą, radėjas turi 14 dienų, per kurias privalo perduoti daiktą valdžios institucijoms.
Beje, radėjas turi teisę į atlygį, bet tik tuo atveju, jei apie tai praneša iš anksto. Svarbu atskirti pasisavinimą nuo vagystės, pirmuoju atveju daiktas įgyjamas teisėtai, o antruoju – neteisėtai paimamas iš savininko.
Vis dėlto, tiek vienu, tiek kitu atveju galima sulaukti baudžiamosios atsakomybės. Šios istorijos rodo, kad net jei radote daiktą be savininko, tai dar nereiškia, kad galite juo naudotis.
Geriausias sprendimas yra kreiptis į policiją arba pabandyti atsekti savininką. Toks požiūris ne tik išvengs teisinių pasekmių, bet ir leis išlaikyti švarią sąžinę. Juk šiandien radote jūs, rytoj kažkas gali rasti jūsų piniginę.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti