Situacija pasiekė katastrofinę ribą: naujausi skaičiai gali šokiruoti, specialistai jau dabar skambina pavojaus varpais

Lina Snarskienė , 2025-03-05, 17:55 0

Situacija pasiekė katastrofinę ribą: naujausi skaičiai gali šokiruoti, specialistai jau dabar skambina pavojaus varpais

Nusikaltėlių turgavietėse tamsiajame internete, kurios pasiekiamos tik per specialią interneto naršyklę ir dažnai tik su kvietimais, priklausomai nuo atitinkamo forumo, už ne pilnai 600 eurų parduodama visiška prieiga prie mažų įmonių, o už 1 tūkst. eurų – prieiga prie beprotiškai vertingų sveikatos priežiūros duomenų. 

Tačiau šiuo metu didžiausią susirūpinimą kelia kenkėjiškų programų grėsmė, susijusi ne tik su milžinišku parduodamų slaptažodžių skaičiumi, bet ir su pavogtų kredito kortelių skaičiumi. Viename tokiame forume buvo siūloma nemokamai išdalyti milijoną kreditinių kortelių vien tik rinkodaros tikslais. 

Kas keturiolikta duomenų nutekinimo infekcija nutekina banko korteles į tamsųjį tinklą

Remiantis neseniai paskelbtais tyrimais, 2023 – 2024 m. beveik 26 mln. įrenginių buvo užkrėsti kenkėjiškomis programomis, todėl nutekėjo daugiau nei 2 mln. unikalių banko kortelių duomenų. Iš tiesų, analitikai teigė, kad dėl kas 14 tokios infekcijos buvo pavogti banko kortelių duomenys.

Žinoma, kenkėjiškos programos skirtos ne tik debeto ar kredito kortelių duomenims pagrobti, bet ir bet kokiai kitai vertingai informacijai. Todėl dažniau girdime apie tai, kaip kampanijos pažeidžia slaptažodžius, antrojo veiksnio autentifikavimo slapukus ir pan. Tačiau sunku nekreipti dėmesio į banko kortelių numerius, kai matai juos juodu ant balto, kaip čia.

Tas 26 mln. įrenginių skaičius, kaip teigiama  ataskaitoje, susijęs su įrenginiais, kuriuose nuo 2023 metų pradžios iki 2024 metų pabaigos buvo įdiegta „Windows“.  Tikrasis užkrėstų įrenginių skaičius yra dar didesnis. Kibernetiniai nusikaltėliai dažnai nutekina pavogtus duomenis žurnalų failų pavidalu praėjus keliems mėnesiams ar net metams po pirminio užkrėtimo, o pažeisti įgaliojimai ir kita informacija laikui bėgant ir toliau pasirodo tamsiajame internete. 

Kuo daugiau laiko praeina, tuo daugiau pastebima ankstesnių metų užkrėtimų. Prognozuojama, kad 2024 metų bendras įrenginių, užkrėstų kenkėjiškomis programomis, skaičius sieks 20 – 25 mln.‚ o 2023 metų – 18 – 22 mln. Kenkėjiška programa „Redline“ buvo labiausiai paplitęs duomenų nutekinimo programa – 2024 metais ji sudarė apie 34 proc. visų užkrėtimų.

Visgi, didžiausią šuolį patyrė „Risepro“, kurios dalis padidėjo nuo vos 1,4 proc. 2023 metais iki 23 proc. 2024 metais. Pirmą kartą aptiktas prieš dvejus metus, „Risepro“, atrodo, įgauna vis didesnį pagreitį. Vagys pirmiausia taikosi į bankų kortelių duomenis, slaptažodžius ir kriptovaliutų piniginių duomenis ir gali plisti prisidengdamas raktų generatoriais, įvairių programų ir žaidimų modifikacijų trūkumais.

 

 

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas