Prisijunkite
Prisijunkite
Lina Snarskienė , 2025-03-29, 16:34 (atnaujinta 2025-03-30, 02:19) 0
Kalbant apie suši, dauguma iškart pagalvoja apie Japoniją. Ryžiai, jūros gėrybės, sojų padažas – visi šie elementai tapo neatsiejama japoniškos kultūros dalimi. Tačiau ar tikrai suši buvo išrastas Japonijoje? Ar galbūt tai dar vienas mitas, giliai įsišaknijęs mūsų sąmonėje?
Iš tiesų suši istorija yra ilga ir paini. Jo kilmė siejama ne su Japonija, o su Pietryčių Azija. Pirmieji suši prototipai atsirado Kinijoje, o vėliau pasiekė Japoniją, kur buvo ištobulinti ir tapo tuo, ką šiandien laikome tradiciniu japonišku patiekalu. Bet kaip viskas vyko iš tikrųjų? Pažvelkime į faktus.
Nors suši daugeliui asocijuojasi su Tokiju ar Kiotu, jo šaknys siekia Kiniją. Dar III amžiuje prieš Kristų kinai fermentavo žuvį su ryžiais, kad ją ilgiau išsaugotų. Šis procesas vadinosi „narezushi“ ir buvo naudojamas kaip konservavimo metodas – ryžiai nebūdavo valgomi, jie tiesiog padėdavo išlaikyti žuvies šviežumą.
Vėliau ši technika perėjo į Japoniją, kur suši buvo pritaikytas vietiniams skoniams. Japonai pradėjo valgyti ne tik žuvį, bet ir pačius ryžius, o fermentacija buvo pakeista greitesniais marinavimo būdais. Taip gimė šiuolaikinis suši.
Kodėl visi įsitikinę, kad suši yra kilęs iš Japonijos? Tam yra kelios priežastys. Pirmiausia, būtent japonai padarė suši tokį, kokį jį žinome dabar – šviežias, elegantiškai patiektas, su wasabi ir sojų padažu. Be to, Japonija jį pavertė pasauliniu fenomenu – XX amžiaus viduryje suši restoranai pradėjo plisti visame pasaulyje, o jų įkūrėjai dažniausiai buvo japonai.
Kita priežastis – marketingas. Japonai sėkmingai pasauliui pardavė idėją, kad suši yra jų nacionalinis patiekalas, ir tai tapo neginčijama tiesa daugumos žmonių galvose.
Su suši siejama daugybė mitų. Štai keletas populiariausių:
Suši visada valgomas su žalia žuvimi – netiesa. Yra daugybė suši rūšių su kepta, marinuota ar net vegetariškais ingredientais.
Suši kilmė – Japonija – kaip jau išsiaiškinome, jo šaknys yra Kinijoje.
Wasabi visada yra tikras – daugumoje restoranų naudojamas ne tikras wasabi, o krienų, garstyčių ir dažiklių mišinys.
Suši valgomas tik su lazdelėmis – iš tikrųjų tradiciškai jį galima valgyti ir rankomis.
„Japonija tikrai ištobulino suši ir suteikė jam išskirtinį skonį bei estetiką, tačiau pirminė jo idėja kilo visai kitur. Suši kelias nuo konservavimo technikos iki delikateso yra puikus kultūrinės evoliucijos pavyzdys“, – teigia maisto istorikas.
Pasaulis keičiasi, ir maistas keliauja kartu su juo. Tad kitą kartą ragaudami suši prisiminkite, kad jo kelionė prasidėjo gerokai anksčiau nei Tokijo restoranuose.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti