Dažnai geriate energetinį gėrimą? Mokslininkų tyrimas atskleidžia šokiruojančius faktus, gali sukelti vėžį

Lukas Snarskis , 2025-05-20, 07:14
0
Dažnai geriate energetinį gėrimą? Mokslininkų tyrimas atskleidžia šokiruojančius faktus, gali sukelti vėžį

Taurinas yra natūraliai organizme randama molekulė, taip pat aptinkama mėsoje, žuvyje, kiaušiniuose bei populiariuose energetiniuose gėrimuose. Dabar paaiškėjo, kad ji atlieka svarbų vaidmenį kraujo vėžio formų augime. 

Naujausias tyrimas, publikuotas žurnale „Nature“, atskleidžia, kad leukemijos ląstelės negali gaminti taurino pačios, todėl pasitelkia gudrų triuką ir pasisavina šią medžiagą iš aplinkinių sveikų kaulų čiulpų ląstelių.

Tyrimą atlikę Ročesterio universiteto Wilmot vėžio instituto mokslininkai sugebėjo sustabdyti leukemijos augimą tiek pelių modeliuose, tiek žmogaus vėžio ląstelėse. Pasitelkę genetinius įrankius, jie užblokavo taurino patekimą į vėžines ląsteles, tokiu būdu atkirto pagrindinį jų išlikimui reikalingą šaltinį.

Taurinas laikomas nepakeičiamu elementu tam tikruose organizmo procesuose. Jis dalyvauja širdies, raumenų ir nervų sistemos veikloje, o dabar paaiškėjo ir leukemijos augime. Mokslininkai nustatė, kad šią medžiagą vėžinės ląstelės pasisavina per specialų transportinį baltymą, koduojamą SLC6A6 geno.

Šis atradimas itin reikšmingas todėl, kad parodė ne tik kaip vėžinės ląstelės išnaudoja aplinką, bet ir kaip galima sustabdyti jų augimą, tiesiog nutraukus taurino tiekimą. Tyrimo autorė dr. Jeevisha Bajaj sako, jog tai gali tapti nauju būdu gydyti agresyvias leukemijos formas.

Viena svarbiausių tyrimo išvadų yra ta, jog leukemijos ląstelės klesti ne vien todėl, kad mutuoja, bet ir dėl aplinkinių kaulų čiulpų ląstelių palaikymo. Būtent jos tiekia taurino perteklių, kurį vėžys godžiai pasisavina. O tai reiškia, kad ataka turėtų būti nukreipta ne tik į vėžines ląsteles, bet ir į jų „maitintojus“.

Papildomi eksperimentai parodė, kad taurinas suaktyvina glikolizę, procesą, kurio metu iš gliukozės gaminama energija. Tokiu būdu ląstelės gauna dar daugiau kuro spartesniam dauginimuisi. Tai dar labiau sustiprina įtarimus, kad taurinas yra kur kas svarbesnis nei manyta iki šiol.

Paradoksalu, bet taurinas jau seniai laikomas naudingu papildomu elementu, jis dedamas į energetinius gėrimus, sportinius papildus, o kai kurie vėžiu sergantys pacientai jį net vartoja kaip pagalbinę priemonę chemoterapijos metu. 

Tačiau Wilmot tyrėjai įspėja, kad kol nėra aišku, kaip taurinas veikia skirtingose vėžio stadijose, tokie papildai gali daryti daugiau žalos nei naudos.

Gydytoja onkologė Jane Liesveld pabrėžia, kad taurino kiekiai kaulų čiulpuose gali paskatinti leukemijos augimą. Ji sako, jog reikia labai atsargiai vertinti dideles taurino dozes, ypač tiems, kurie jau kovoja su kraujo vėžiu.

Taurino transportavimo mechanizmas buvo reikalingas ne tik vienai, bet kelioms kraujo vėžio rūšims: ūminei mieloidinei leukemijai (AML), lėtinei mieloidinei leukemijai (CML) ir mielodisplastiniams sindromams (MDS). Tai reiškia, kad tyrimas gali turėti poveikį daug platesniam pacientų ratui.

Tyrėjai mano, jog artimiausiu metu svarbu ištirti, kokie yra tikrieji taurino kiekiai leukemija sergančių žmonių organizme, bei sukurti patikimus būdus užblokuoti jo patekimą į vėžines ląsteles. Jei tai pavyks, tuomet turėsime visiškai naują terapijos kryptį.

Tyrimas vėl parodo, kaip svarbu suprasti vėžio ląstelių metabolizmą – tai, kaip jos įsisavina energiją. Iki šiol daugiausia dėmesio buvo skiriama genetiniams pokyčiams, bet dabar akcentas vis labiau krypsta į tai, kuo vėžys maitinasi. Taurinas, atrodo, gali tapti naujausiu taikiniu, kurį užblokavus, vėžys tiesiog neteks jėgų plisti.

Kaip sakė dr. Bajaj, „tai – nauja pradžia kovai su leukemija, kurią gali lemti tai, ką iki šiol laikėme tiesiog eiliniu papildomu ingredientu sportiniuose gėrimuose.“

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas