To nesitikėjo net tyrimo autoriai: šunys gali užuosti itin klastingą ligą, kurios nepastebi net gydytojai

Danielius Mažeikis , 2025-07-18, 14:55 (atnaujinta 2025-07-18, 19:03)
0
To nesitikėjo net tyrimo autoriai: šunys gali užuosti itin klastingą ligą, kurios nepastebi net gydytojai

Parkinsono liga, tai viena iš klastingiausių neurodegeneracinių ligų, dažnai ilgus metus vystosi nepastebimai, be aiškių simptomų. Tačiau naujausi tyrimai rodo, kad ją galima atpažinti... pagal kvapą. Ir tai gali padaryti ne laboratorijos prietaisai, o šunys. Nors skamba kaip scenarijus iš kino filmo, ši idėja jau tapo rimtu moksliniu projektu.

Įsivaizduokite, kad prieš gydytojui net pradėjus tyrimą, pirmą įtarimą apie sunkią ligą išreiškia šuo. Ne lojimu ar elgesiu, bet uosle, kuri gali užfiksuoti itin subtilius cheminius pokyčius žmogaus organizme. Būtent tai pavyko parodyti britų organizacijos „Medical Detection Dogs“ mokslininkams, kurie ištyrė, ar šunys gali užuosti Parkinsono ligai būdingą kvapą.

Pasirodo, sergančiųjų Parkinsono liga kūnas išskiria šiek tiek pakitusios sudėties sebumą, tai riebią odos išskiriamą medžiagą, kuri yra natūralus odos apsaugos sluoksnis. Būtent šis kvapas ir buvo šunų taikinys.

Mokslinis eksperimentas su šunimis

Tyrime dalyvavo du specialiai apmokyti šunys, tai auksaspalvis retriveris vardu Bumperis ir juodas labradoras Peanutas. Jie buvo mokomi atpažinti sebumo kvapą, būdingą Parkinsono liga sergantiems žmonėms. Šunims buvo pateikta daugiau nei 200 mėginių, surinktų tiek iš sergančiųjų, tiek iš sveikų asmenų.

Eksperimentas vyko vadinamosios dvigubai aklosios analizės principu, tai reiškia, kad nei šunų dresuotojai, nei stebėtojai nežinojo, kuris mėginys priklauso sergančiam žmogui. Tokiu būdu buvo išvengta bet kokios nevalingos įtakos rezultatams.

Šunims buvo pateiktos užduotys surasti mėginį, kuris turi Parkinsono kvapą, ir atmesti likusius. Už sėkmingą užduotį jie gaudavo skanėstą kaip paskatinimą.

Rezultatai, pranokę lūkesčius

Šunų pasirodymas buvo neįtikėtinai tikslus. Tyrime, publikuotame žurnale „The Journal of Parkinson’s Disease“, paaiškėjo, kad abiejų šunų gebėjimas nustatyti ligą siekė net 80 procentų jautrumo ir net iki 98 procentų specifiškumo. Tai reiškia, kad jie itin retai suklysdavo, net tuomet, kai pacientai turėjo ir kitų sveikatos sutrikimų, kurie galėtų trukdyti nustatyti tikslią diagnozę.

Tai svarbu todėl, kad šiuo metu nėra patikimo, ankstyvo Parkinsono ligos nustatymo testo. Simptomai, tokie kaip judesių sulėtėjimas, raumenų sustingimas, rankų drebėjimas ar pusiausvyros problemos, dažnai pasireiškia tik praėjus dešimtmečiams nuo ligos pradžios. Tuo metu nervų sistema jau būna stipriai pažeista.

Kvapas kaip diagnostikos pagrindas

Tyrimo vadovė, mokslininkė dr. Nicola Rooney, teigia, kad šunų uoslė padeda atskleisti unikalų kvapo profilį, būdingą Parkinsono ligai. Dabar mokslininkai siekia perkelti šį atradimą į laboratorinę praktiką. Jie analizuoja, kokios konkrečios cheminės medžiagos sukelia šį specifinį kvapą, ir kaip jas būtų galima aptikti pasitelkus technologijas, be šunų pagalbos.

Pagrindinis tikslas yra sukurti paprastą, patikimą ir neinvazinį testą, kuris leistų diagnozuoti Parkinsono ligą dar prieš pasireiškiant aiškiems simptomams. Šis proveržis galėtų iš esmės pakeisti ankstyvosios diagnostikos galimybes ir suteikti pacientams laiko imtis veiksmų, kol liga dar nėra stipriai pažengusi.

Gamta padeda mokslui

Šunys dar kartą įrodė, kad jų uoslė yra ne tik įrankis paieškos ar tarnybinėje veikloje, bet ir neįkainojama priemonė medicinoje. Parkinsono ligos kvapo atpažinimas gali tapti kertiniu žingsniu link naujų, žmogui draugiškų diagnostikos metodų. Šis tyrimas atveria viltį, kad ateityje liga galės būti nustatyta žymiai anksčiau, o tai reiškia geresnes gydymo galimybes ir geresnę gyvenimo kokybę sergantiesiems.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas