Prisijunkite
Prisijunkite
Ukrainos „Medoid“ konstruktorių biuras šiuo metu dirba prie vietinio sprendimo, galinčio pakeisti rusiškąjį UMPK modulį, skirtą paprastas aviacines bombas paversti tiksliomis sparnuotosiomis bombomis.
Šis naujas ukrainietiškas modulis jau išbandytas ore, pasiektas daugiau nei 60 kilometrų nuotolis. Kūrėjų tikslas yra jį padidinti iki 80, o vėliau galbūt net iki 100 kilometrų.
Panašūs rusiški moduliai plačiau pradėti naudoti 2023 metų rudenį, kai pasidarė akivaizdu, kad įprastos valdomos raketos ir „kamikadzės“ dronai tampa vis mažiau efektyvūs.
UMPK leidžia naudoti senus sovietinius FAB-250 ir FAB-500 sprogmenis kaip sparnuotosios bombas, kurios nutaikomos GPS ir inercinės navigacijos pagalba. Tokios bombos paleidžiamos iš lėktuvų virš saugių teritorijų, vėliau įskrieja į Ukrainos pusę.
JAV turi panašų sprendimą – tai JDAM-ER, kuris atlieka tą pačią funkciją. Rusai su laiku šį sprendimą dar patobulino – UMPK-M versija leidžia pasiekti net iki 165 kilometrų nuotolį, o bombos greitis siekia beveik 0,9 Mach.
Ukraina dar nepasiekė tokio lygio, tačiau „Medoid“ kuriamas variantas jau artėja prie praktinio naudojimo ribos. Jis išbandytas su „Su-24“ lėktuvu ir pasižymi tuo, kad net jei iš išorės atrodo panašus į rusišką, viduje tai visiškai naujas ukrainietiškas projektas.
Pasak kūrėjų, modulio gamyboje naudojami vietiniai komponentai, įskaitant navigacijos sistemą. Tačiau kai kurios detalės vis dar importuojamos, be to, vyksta bandymai su prancūziška elektroninių trikdžių atsparumo technologija. Vis dėlto pagrindinė kliūtis – finansai.
Skaičiuojama, kad iki galutinio patvirtinimo dar reikia maždaug dešimties bandomųjų numetimų ir gynybos ministerijos ekspertizės.
Vienas toks ukrainietiškas modulis kainuoja apie 25 tūkst. JAV dolerių – tai žymiai pigiau nei Vakarų analogai, tokie kaip JDAM-ER ar „AASM Hammer“. Tačiau net ir tokia suma vietos gamintojui yra didelis iššūkis.
Nepaisant to, ši technologija gali turėti strateginę reikšmę – Ukrainos kariuomenė kasdien galėtų panaudoti iki 100 tokių bombų, tad vietinė gamyba būtų itin vertinga ne tik kariškai, bet ir ekonomiškai. Šiuo metu „Medoid“ yra įkūrusi Pažangiųjų technologijų fondą, kuris renka lėšas bandymams užbaigti.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti