Pasaulis atsidūrė ant Trečiojo pasaulinio karo slenksčio: įvardijo šalis, kuriose turėtų būti saugiausia karo metu

Danielius Mažeikis , 2025-06-30, 19:54 (atnaujinta 2025-06-30, 20:28)
0
Pasaulis atsidūrė ant Trečiojo pasaulinio karo slenksčio: įvardijo šalis, kuriose turėtų būti saugiausia karo metu

Pastaraisiais mėnesiais auganti įtampa tarp Irano ir Izraelio vis labiau kelia nerimą tarptautinei bendruomenei. Žmonės vis dažniau ima svarstyti apie galimą globalų konfliktą, kurio pasekmės būtų katastrofiškos. Kartu su šiomis baimėmis kyla ir klausimas, kur būtų saugiausia gyventi, jei toks konfliktas taptų realybe?

Pasaulio spauda pranešė, kad buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas yra davęs įsakymą smogti Irano branduoliniams objektams. Reaguodama į tai, Iranas bandė atakuoti JAV karines bazes Katare ir Irake. Nors šie smūgiai nepadarė didelės žalos, tačiau simbolinis konfliktas jau buvo įžiebtas. 

Tuo metu Didžiosios Britanijos premjeras paragino šalies gyventojus ruoštis galimai karinei krizei, o šalies parlamentas ragino atvirai svarstyti tiesioginės grėsmės galimybę.

Tokio pobūdžio pareiškimai sukėlė nemažai sumaišties visuomenėje, ypač turint omenyje, kad Jungtinės Amerikos Valstijos ir Jungtinė Karalystė istoriškai dažnai veikė kaip sąjungininkės ginkluotuose konfliktuose.

Kur būtų galima jaustis ramiausiai?

Nors pasaulyje nėra vietos, visiškai apsaugotos nuo karo pasekmių, vis dėlto kai kurios šalys, dėl savo geografinės padėties, politikos ar izoliacijos, yra laikomos saugesnėmis už kitas.

Antarktida, tai labiausiai nutolęs žemynas, neturintis nuolatinės gyventojų bendruomenės ir politinių struktūrų. Karinių objektų čia beveik nėra, todėl ši vieta galėtų išlikti neutrali net ir visuotinio konflikto atveju.

Islandija, taiki, neutrali valstybė be kariuomenės. Ji laikoma viena ramiausių pasaulio vietų ir istorijoje nebuvo įtraukta į plataus masto karinius veiksmus.

Naujoji Zelandija, ši sala Ramiajame vandenyne garsėja ne tik gamtos grožiu, bet ir stabilumu bei mažesniu geopolitiniu reikšmingumu. Kalnuotas reljefas galėtų būti papildomas pranašumas ieškantiems prieglobsčio.

Šveicarija, pasaulyje gerai žinoma savo neutraliteto politika, o kalnai ir išvystyta slėptuvių infrastruktūra galėtų suteikti papildomą apsaugą nuo išorinių grėsmių.

Grenlandija, atoki teritorija, kuriai būdingas nedidelis gyventojų tankis ir menka strateginė svarba, todėl ji būtų mažiau tikėtinas karinių veiksmų taikinys.

Indonezija, nepaisant didelio gyventojų skaičiaus, valstybė išsiskiria neutralia užsienio politika ir tolimumu nuo pagrindinių konfliktų židinių.

Tuvalu, viena mažiausių pasaulio valstybių, turinti vos vienuolika tūkstančių gyventojų. Jos geografinė izoliacija daro ją mažai tikėtinu strateginiu taikiniu.

Argentina ir Čilė, Pietų Amerikos šalys, esančios toli nuo šiaurės pusrutulio įtampų židinių. Kalnų grandinės ir nuošalesnės vietovės suteiktų papildomą apsaugą.

Butanas, Himalajuose įsikūrusi karalystė, garsėjanti atsiribojimu nuo globalios politikos ir išskirtine ramybe.

Fidžis, nutolęs salynas Ramiajame vandenyne, kurio geopolitinis vaidmuo pasaulyje yra nedidelis.

Pietų Afrika, nors ir politiškai aktyvi šalis, jos geografinė padėtis suteikia jai tam tikrą atokvėpį nuo šiaurės pusrutulio karinių įtampų.

Atsakingas požiūris

Net jei Trečiasis pasaulinis karas niekada neįvyks, žmonių poreikis jaustis saugiai yra natūralus. Ramybė, apsauga ir stabilumas, tai vertybės, kurias karo akivaizdoje norėtų išsaugoti kiekvienas. Būtent todėl naudinga žinoti, kurios pasaulio šalys, atsižvelgiant į įvairius veiksnius, galėtų būti laikomos santykinai saugiausiomis vietomis, jei pasaulinė tvarka pradėtų griūti.

Taikus gyvenimas nėra duotybė, tai pasiekimas, kurį kiekvienas turi ginti, net būdamas toliau nuo didžiųjų galių kovos laukų.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas