Po Pranciškaus mirties įnirtinga kova dėl sosto: atskleista, kas yra favoritai tapti nauju popiežiumi

Ina Jonaitienė , 2025-04-22, 05:54
0
Po Pranciškaus mirties įnirtinga kova dėl sosto: atskleista, kas yra favoritai tapti nauju popiežiumi

Popiežius Pranciškus, siekęs paprastesnės ir atviresnės Bažnyčios, pirmadienį mirė būdamas 88 metų. Per daugiau nei dešimtmetį trukusį pontifikatą jis laužė nusistovėjusias tradicijas, skatino socialinį teisingumą, drąsiai kalbėjo apie pasaulio skurdą, klimato kaitą ir migracijos problemas. 

Pranciškus išsiskyrė savo kuklumu, pasirinkęs gyventi ne Vatikano rūmuose, o Šv. Mortos namuose, ir artumu žmonėms – tiek vargingiausiems, tiek marginalizuotiems. Jo sveikata pastaraisiais metais silpo, o neseniai jis buvo gydomas dėl sunkios dvipusės pneumonijos. 

Nepaisant išbandymų, Pranciškus iki pat paskutinės akimirkos išliko ryškia dvasine figūra pasaulyje, siekdamas Bažnyčią padaryti artimesnę šių laikų žmogui.

Senas italų posakis sako: „Kas į konklavą įžengia kaip popiežius, išeina kaip kardinolas.“ Tačiau kalbos apie galimus įpėdinius jau verda. Štai keli kardinolai, kurie laikomi realiais kandidatais, išvardyti abėcėlės tvarka.

Jean-Marc Aveline (66 m.), Marselio arkivyskupas, Prancūzija

Vadintas „Jean XXIV“ dėl panašumo į reformatorių popiežių Joną XXIII. Artimas Pranciškaus ideologijai, ypač imigracijos ir dialogo su musulmonų pasauliu klausimais. Aveline turi teologijos daktaro laipsnį, bet silpnai kalba itališkai – trūkumas būsimam Romos vyskupui.

Peter Erdo (72 m.), Vengrija

Konservatyvus, bet pragmatiškas, palaikęs ryšius tiek su tradiciniu, tiek su progresyviu Bažnyčios sparnu. Ekspertas kanonų teisėje, kalba penkiomis kalbomis. 2015 m. migrantų krizėje išsiskyrė su Pranciškaus pozicija, dėl to gali kelti abejonių.

Mario Grech (68 m.), Sinodo sekretorius, Malta

Iš pradžių konservatyvus, dabar laikomas vienu ryškiausių Pranciškaus reformų šalininkų. Aktyviai pasisako už LGBT bendruomenės priėmimą Bažnyčioje ir modernių šeimos modelių supratimą. Turintis draugų abiejuose Bažnyčios sparnuose.

Juan Jose Omella (79 m.), Barselonos arkivyskupas, Ispanija

Artimas Pranciškui, žinomas už atsidavimą socialiniam teisingumui. Glaudžiai susijęs su vargstančiųjų problemomis, bet jo amžius ir artima sąsaja su Pranciškaus laikotarpiu gali būti trūkumas konklavoje.

Pietro Parolin (70 m.), Italija, Vatikano sekretorius

Italų favoritas, patyręs diplomatas, laikomas tiltu tarp konservatorių ir progresyviųjų. Kaltintas dėl silpnų susitarimų su Kinija, bet vertinamas už gebėjimą palaikyti tarptautinius santykius. Švelnaus būdo, puikiai kalba užsienio kalbomis.

Luis Antonio Tagle (67 m.), Filipinai

Dažnai vadinamas „Azijos Pranciškumi“. Jei būtų išrinktas, taptų pirmuoju popiežiumi iš Azijos. Turintis didelę pastoracinę ir administracinę patirtį. Nors buvo susijęs su Caritas Internationalis krize, pats tiesiogiai neskandalingas.

Joseph Tobin (72 m.), Niujorko arkivyskupas, JAV

Pirmasis realus JAV kandidatas. Žinomas už atvirumą LGBT bendruomenei ir atvirumą skandalų sprendime. Tačiau JAV kilmė gali būti laikoma trūkumu daugelio kardinolų akyse.

Peter Turkson (76 m.), Gana

Potencialus pirmasis popiežius iš žemės į pietus nuo Sacharos. Turintis stiprią socialinės teisingumo ir klimato kaitos darbotvarkę. Nepaisant ankstesnių spekuliacijų, pats yra pareiškęs, kad meldžiasi, jog nebūtų išrinktas.

Matteo Maria Zuppi (69 m.), Bolonijos arkivyskupas, Italija

Vadintas „Italijos Bergoliu“ dėl artimos Pranciškaus linijos. Žinomas už socialinį aktyvumą, pagalbą migrantams ir diplomatinę veiklą dėl Ukrainos vaikų repatriacijos. Glaudžiai susijęs su Sant'Egidio bendruomene.

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas